kącik porad prawnych

Ta karta gwarancyjna, to akurat nic nie zawiera 😁
Punkty o tym, co mi mogą naprawić, jakie rzeczy nie podlegają naprawom gwarancyjnym, co należy zrobić w razie wysyłki do naprawy. Taka raczej instrukcja. Dat nie ma. Cóż... grunt mi się pod nogami nie pali, chociaż stary laptop wysiadł tydzień temu i od poniedziałku kwitnę z pożyczonym sprzętem, co komfortowe nie jest. Będę próbować walczyć o jakąś wymianę sprzętu, o ile będzie to możliwe.
Dworcika   Fantasmagoria
02 maja 2011 21:59
Odkopuję.

Do rzecznika nie udało mi się w ostatnim czasie dotelepać. Do serwisu dodzwoniłam się dziś i... wychodzi na to, że gdybym tego nie zrobiła, to laptop dalej kisilby się gdzieś w kącie serwisu nie budząc żadnego zainteresowania 😉
Okazało się, że jedna z trzech poważnych usterek, które zgłosiłam nie została uznana. Dlatego też nikt nic nie robił. Mieli mi wysłać wycenę naprawy tego elementu, ale jakos tak nie wyszło. Pan z infolinii przyznał nam rację, że dali ciała z tym czasem i w ramach rekompensaty zaproponował mi... uwaga, uwaga! Naprawę tego elementu gratis!  😵 Z tego, co mi wiadomo serwis mial 14 dni na ewentualne "ale" co do mojego zgłoszenia reklamacji i jeśli żadnego "ale" nie wyraził, to znaczy, że reklamację uznał. A zatem owa "rekompensata" jest mydleniem oczu i bzdurą. Co prawda moglabym mieć lapka w ciągu 3 dni u siebie, ale absolutnie nie jest to dla mnie satysfakcjonujące rozwiązanie sprawy.

Przechodząc do sedna. W związku z tym, że sprawa ciągnie się już ponad miesiąc, próbują mnie zrobić w balona z tą ich "rekompensatą" i gdybym sama się do nich nie dobijała, to nikt z ich strony by sie sprawą nie zajął, zwyczajnie mnie wkurzyli i tymbardziej nie podoba mi się opcja naprawy laptopa (wymiana płyty głównej, naprawa wejścia USB, naprawa zawiasu, który się po prostu rozlecial - wypadły śrubki, a sam zawias uszkodził obudowę, która zaczęła się "rozwarstwiać). Dla mnie ten sprzęt to w tej chwili złom i jego naprawa nie będzie dla mnie satysfakcjonująca, obawiam się, że za chwilę znowu coś nawali, a jak gwarancja się skończy to sprzęt nie będzie się nadawał już do niczego.

Zapytalam o mozliwość ubiegania się o zwrot pieniędzy lub wymianę sprzętu na nowy, inny. W odpowiedzi pan konsultant odradzał mi tę opcję uważając, że szanse są małe, a cała operacja wiąże się z dalszym przedłużaniem, bo trzeba to poprzeć odpowiednim pisemkiem itd. Nadal napierał na tę "rekompensatę". Umówiłam się z nim na telefon w środę, do tego czasu mam podjąć decyzję. Nie wiem czy zdąrzę dotrzeć do rzecznika do tego czasu, a chciałabym jak najlepiej przygotować się do tej rozmowy. Macie jakieś pomysły?
ja kiedyś reklamowałam buty i walczyłam dlugo o zwrot kasy aż wpadlam na pomysł, znalazłam maila do rzecznika praw konsumenta, opisałam wszystko i załączyłam skany paragonu itp i wszystko zostało załatwione. z domu się nie ruszyłam a po jakimś czasie dostałam kopie pisma które otrzymał właściciel sklepu z butami, zjawiłam się u niego i oddał kase. może więc spróbuj się skontaktować mailowo?
podpisujac umowe o prace za granica na dluzszy okres, w jakim jezyku ma byc umowa?
Dworcika   Fantasmagoria
02 maja 2011 22:39
Abeba, dziękuję za podpowiedź. Nie myślałam nawet o mailu, a to mooocno ułatwia sprawę 🙂 Jutro wszystko ogarnę 🙂
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
04 maja 2011 11:20
Czy, kiedy i kto może odliczyć leki od podatku?
Co może zrobić policja/ straż miejska znajdując osobe niepełnoletnią po godzinie 22 ? spisać i co dalej?  😡
adrianna32   oni wojne pokazuja a o pokoj walcza
16 maja 2011 20:33
Atutowa, nic zupelnie nic. W dodatku zapytala bym sie na jakiej podstawie jestem wylegitymowana. Masz do tego prawo jesli zadaja od Ciebie dokumentow. Jesli nie chca powiedziec nie musisz sie legitymowac. Wtedy ew. zabiora Cie na komende, no i udziela info. acha powiadomia rodzicow o Twoim pobycie tam.  😀

Witam, mam klopot ze znalezieniem dobrego prawnika/adwokata od spraw rodzinnych wylacznie!
Wszystko jest pomieszane w necie, moze znacie jakis dobrych adwokatow? Albo wiecie gdzie znajduje sie lista najwyzej ocenianych?
Sprawa dosc pilna pozdrawiam.  😉
Mam spory problem, nie jest to na Bóg wie jaką kwotę, bo 900PLN, no ale zawsze... 🙁
Czy orientujecie się może jak prawnie wygląda REZYGNACJA?
Zapisałam się parę tygodni temu na kurs i.r.r., wpłaciłam zaliczkę, zrobiłam teorię.
Praktyki zostały przeniesione do innej stajni, termin przesuięty. Mi nie pasował, akurat miałam auto w kasacji, więc ani kasy ani jak dojechać nie było. Poprosiłam o przeniesienie na następny kurs praktyczny. Babka się zgodziła, (mam wszystko w mailach) ale teraz żąda nowej wpłaty, bo twierdzi, że wtedy zrezygnowałam z kursu, a moja zaliczka przepadła na koszty organizacji tamtej edycji.

Czy mogę wystosować pismo o wyłudzenie (nie powiedzieli, że przy przeniesieniu pieniądze przepadają - w regulaminie była mowa tylko o rezygnacji),
o zwrot zaliczki, czy też pismo o nielegalne wzbogacenie się?
Bo usługa niewykonana=kasy nie ma.
W regulaminie mowa jest o przerwie w kursie, że z przyczyn niezależnych od uczestnika ( w moim wypadku udokumentowany wypadek samochodowy - jestem w kartotece w szpitala) kurs możne przerwać, oraz wznowić kontynuację, jednak nie później, niż rok pomiędzy kursem teoretycznym a praktycznym.
please help :kwiatek:
napisz jej, że nie ty zrezygnowałaś z kursu, tylko oni zmienili miejsce i termin,a  więc najistotniejsze elementy i Tobie to nie odpowiada. I nie zrezygnowałabyś, gdyby oni nie zmienili daty, w związku z czym, to oni nie wywiązali się ze swojego zobowiązania. Proponuję nie straszyć ich narazie, tylko wysłać grzeczne pismo. Czy w regulaminie jest napisane jakiego kursu dotyczy (tzn konkretnie miejsce i data)? Kiedy płaciłaś i zapisywałaś się, podałaś na który konkretnie kurs? Musisz im udowodnić, ze to oni sie nie wywiązali, a nie Ty
bobek- masz rację. Oni pierwsi nie wywiązali się z umowy. Walcz!
W regulaminie jest napisane, że oni mają prawo zmienić termin, nie ma nic o miejscu.
Miejsce zmieniali, tydzień przed rozpoczęciem kursu.
Cały czas pisałam, ile wpłaciłam i ile mi zostało, babka nawet tego nie komentowała. W związku z powyższym daję czas do poniedziałku, potem, będę wysyłać pisma.

dzięki :kwiatek:
Dworcika   Fantasmagoria
28 maja 2011 08:31
bobek87, a z ciekawości - miejsce zmienili z jakiego na jakie? Bardzo różnią się warunkami, odległością?
Początkowo miało być wszystko w granicach Poznania. Potem pod Jarocinem, obecnie pod Lesznem. Dałam jej czas do wtorku, jak nie po dobroci, to będą pisma, etc. Żenada po prostu.
adrianna32   oni wojne pokazuja a o pokoj walcza
31 maja 2011 00:01
Szukam wszelkich informacji na temat Antoniego Dykowskiego radcy prawnego, super by bylo gdy bymial ktos do niego jakis kontakt. Typu adres badz nr tel.
Z gory dziekuje...  :kwiatek:
Pytanie do revoltowych prawnikow:

Jesli to sa wymagania, zeby zostac tlumaczem przysieglym:
Zgodnie z przepisami ustawy o zawodzie tłumacza przysięgłego, zawód ten może wykonywać osoba, która:

    * ma obywatelstwo polskie albo obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub, na zasadach wzajemności, obywatelstwo innego państwa;
    * zna język polski;
    * ma pełną zdolność do czynności prawnych;
    * nie była karana za przestępstwo umyślne, przestępstwo skarbowe lub za nieumyślne przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu obrotu gospodarczego;
    * ukończyła magisterskie studia wyższe na kierunku filologia lub ukończyła magisterskie studia wyższe na innym kierunku i studia podyplomowe w zakresie tłumaczenia, odpowiednie dla danego języka;
    * złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin z umiejętności tłumaczenia z języka polskiego na język obcy oraz z języka obcego na język polski.


a ja jestem po licencjacie, i teraz studiuje na jednolitych studiach doktoranckich, to jak sie ma moje wyksztalcenie do przedostatniego punktu? W czerwcu przyszlego roku mam upgrade, czyli oddaje prace magisterska i ja bronie, ale nie dostaje oficjalnego dyplomu magistra - moj status na uczelni zmienia sie po prostu z studenta MPhil na studenta PhD, bez zmiany kierunku, promotora, czy projektu doktoranckiego. Moge dostac papierek mowiacy, ze pomyslnie przetransferowalam sie na studia doktoranckie, ale dyplomu jako takiego mi nie dadza - czy w swietle tych przepisow jest to problem?

Drugie pytanie- jesli studiuje w UK, ale nie filologie angielska, to czy w swietle tego przedostatniego punktu sa to po prostu inne studia i bede musiala robic jakas glupia podyplomowke?

PS. Nie piszcie mi zebym napisala do ministerstwa sprawiedliwosci, ktore to prowadzi - juz to zrobilam i mnie olali.

Dzieki wielkie za pomoc! 

Prawnikiem nie jestem, ale napisali wyraźnie, że po skończeniu innego niż filologia kierunku należy zrobić studia podyplomowe. Studia za granicą pewnie z tego nie zwalniają, bo samo operowanie językiem nie jest równoznaczne z opanowaniem materialu studiów filologicznych.
Ostatnio u mnie za płotem postawili supermarket przy budowie zniszczyli mi płot mało tego pomalowali go sobie ze swojej strony na biało bez  naszego pozwolenia . Dzwoniąc do firmy która budowała ten budynek dowiedziałam się że płot już tak wyglądał przed budową (niestety nie mam jego fotek przed rozpoczęciem budowy) z prezesem firmy nie mogę się wogóle skontaktować bo wiecznie go nie ma. W obecnej chwili płot jest zagrożeniem dla moich dzieci bo spadaja z niego "czapki" podobne do płyt chodnikowych. Sądownie raczej nic nie zdziałam bo mnie nie stać na to żeby walczyć z tak dużą firmą. Mam pytanie czy jak rozbiorę płot firma będzie musiała odgrodzić sklep od mojej posesji?
aien   wędrowiec
02 lipca 2011 14:15
Z ciekawostek:

"Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

Możesz sprawić, by natręt trafił do więzienia. Także za głuche telefony, niechciane e-maile i prezenty.

Od 6 czerwca obowiązuje znowelizowany kodeks karny. Wprowadza on do polskiego prawa przestępstwo stalkingu.

Pojecie to oznacza przede wszystkim ciągłe i zamierzone nękanie za pomocą SMS-ów, telefonów czy e-maili. Zaliczyć można do niego również nieustanne przebywanie w pobliżu ofiary, śledzenie jej, niepożądane przesyłanie kwiatów, prezentów oraz wszelkie inne uporczywe próby nawiązania kontaktu.


Jeśli ofiara takiego działania poczuje się zagrożona lub uzna, że natręt narusza jej prywatność, to będzie mogła złożyć na policji wniosek o ściganie stalkera. Sprawca narazi się wówczas na karę do 3 lat pozbawienia wolności.

Tak samo karane będzie podszywanie się pod inną osobę przez wykorzystywanie jej wizerunku i danych. Przepis ten będzie można zastosować np. wtedy, gdy stalker stworzy fikcyjny profil na portalu społecznościowym i zacznie nas oczerniać lub będzie zamawiał na portalach aukcyjnych towary na nasze nazwisko.

O wiele większa kara – do 10 lat więzienia – ma grozić stalkerowi wtedy, gdy jego ofiara będzie próbowała popełnić samobójstwo. Wtedy przestępstwo ma być ścigane z urzędu, czyli niepotrzebne będą wnioski ofiary o ściganie natręta."

Mam pytanie, może ktoś się orientuje:
Czy nie będąc w związku małżeńskim można gdzieś zgłosić wspólne gospodarstwo domowe i rozliczać się z partnerem? Gdzie to zgłosić, UG, US? Jakie są prawa i konsekwencje?
Witam  :kwiatek: Mam małe pytanko, może ktoś się orientuje. pan M nie chce dobrowolnie przyznać, iż on jest ojcem naszego dziecka - nie chce płacić alimentów ani pomóc nam teraz. Co mogę w takiej sytuacji zrobić i gdzie się z tym udać? Co podać przy urodzeniu dziecka?
unicorna, przy urodzeniu dziecka to możesz podać nawet Św. Antoniego 🙂 To samo (prawie) dotyczy danych do Aktu Urodzenia - to kobieta podaje jakieś imię i nazwisko, jeśli (nie mąż) nie stawi się osobiście, żeby dokonać aktu uznania dziecka. Z tego imienia i nazwiska (np. Jan Kowalski) w Akcie - nic nie wynika. Trzeba wystąpić do sądu o ustalenie ojcostwa (jeśli biologiczny ojciec nie kwapi się do uznania dziecka), nie jestem pewna, czy o alimenty w tym samym pozwie, czy później - ale to w sądzie powiedzą. Po ustaleniu ojcostwa dane w Akcie Urodzenia zostaną skorygowane (na mocy wyroku sądu zapewne). To wszystko robi się po urodzeniu dziecka. Teoretycznie można i w ciąży, ale - kto by narażał dziecko na pobieranie materiału genetycznego? chyba, że w jakichś skrajnych przypadkach. Natomiast z pewnością warto i trzeba poinformować ojca dziecka, że w przypadku ustalenie ojcostwa (zgodnie ze stanem faktycznym) zostanie on zobowiązany do pokrycia kosztów sądowych i kosztów badań genetycznych! (a są one niemałe). Może być też tak, że sąd badania genetyczne "odpuści" - zazwyczaj wystarcza udowodnienie współżycia w odpowiednim czasie + zgodność grup krwi. Ogólnie, to przyjmuje się, że podany przez kobietę mężczyzna - JEST ojcem. To na nim ciąży wykazanie, że NIE JEST.
Jeśli wiesz, kto jest tatusiem  😎, o ustalenie ojcostwa nie masz się co martwić. Martwiłabym się raczej, żeby tatuś nagle nie stał się bezrobotnym bez żadnego majątku, bez ustalonego miejsca pobytu  😕 - nieosiągalnym  😕 Wtedy - uwaga! o alimenty można skarżyć wstępnych! (rodziców, a nawet dziadków) - a o tym, z kolei, nie warto chyba ich wcześniej informować  😀iabeł:
Postaraj się zadbać po cichutku o ustalenie wcześniej wszelkich miejsc, gdzie twój "luby" mógłby się udać i ukrywać  🙄, a jemu przypomnij, że takie pomysły są przez prawo karane. Chyba nie chciałby ukrywać się do końca życia? (no i po co?  🤣 skoro twierdzi, że nie jest ojcem  :icon_razz🙂
Przepraszam, że do Ciebie, a nie - abstrakcyjnie  😡, ale śledziłam odrobinę sytuację w "dzieciowym" etc. i chętnie zrobiłabym krzywdę "lubemu" i jego mamusi  🍴
Halo - dziękuje serdecznie 🙂 narazie wiem, że mieszka gdzie mieszka 🙂 bo mieszkamy na tym samym osiedlu.  Znajomi namawiali mnie, abym odrazu odebrała mu prawa rodzicielskie bo mam dowody, na to że bił mnie w ciąży, wyrzucał z mieszkania, poniżał i kazał usunąć dziecko a nawet przelał raz pieniądze pod groźbą, że się rozstaniemy jak nie usunę. Oni uważają, że tyle wystarczy, ale moim zdaniem póki nie będzie robił nic żeby utrudnić mi i dziecku życia nie zrobię tego. Niech przychodzi i odwiedza, po czym zobaczy jaką zajebistą rodzinę stracił  😎
unicorna, najlepiej byłoby, żeby tatuś pofatygował się do Urzędu Ewidencji Ludności (czy jak to się nazywa) i dokonał aktu uznania dziecka - przy wyrabianiu Aktu Urodzenia (idzie się z zaświadczeniem ze szpitala). Na ew. zmianę decyzji i procesowanie się o zaprzeczenie! ojcostwu ma czas do 3 roku życia dziecka. Później to ew. samo dziecko może o to wystąpić po osiągnięciu pełnoletności.
Następnie trzeba ustalić wysokość alimentów (polubownie lub sądownie) i nie od rzeczy by było - ograniczyć prawa rodzicielskie. Ograniczyć - nie odebrać, bo gdy odbierzesz - to jakby ręce umył 🙁
Ograniczenie jest przydatne w przypadku wyjazdów, wyboru szkoły etc. Ludziska mówią, że złośliwy tatuś potrafi uprzykrzać matce życie na każdym kroku: że przedszkole za daleko od babci, że nie wyraża zgody na wyjazd na Słowację etc. Dobrze byłoby, żebyś samotnie wychowując dziecko, miała możliwość podejmowania wszystkich decyzji samodzielnie, ew. "tatuś" - w drugiej kolejności.
Czy można zostać zwolnionym z podatku od zakupu nieruchomości płatnego przy podpisywaniu umowy kupna? Jeśli tak w jaki sposób się o to ubiegać?
udorka, można. Są na to wytyczne przy ziemi rolnej, w niektórych przypadkach. Najlepiej dopytać notariusza.
Kolega ma przyznaną grupę inwalidzką. W trakcie studiów zatrudnił się w firmie X. Jego pracodawca pobiera jakieś dotacje z PFRON. Niedawno kolega znalazł nowa pracę, próbował zwolnić się z poprzedniej, ale stanęlo na tym, że zostaje do czasu skończenia projektu, którym się zajmuje. Właściciel firmy X nie wiedział, że J. ma drugą pracę. Ostatnio się o tym dowiedział, twierdzi, że będzie miał przez to jakieś problemy (w związku z dotacjami).

Nowy pracodawca prawdopodobnie nie pobiera żadnych dotacji w związku z zatrudnieniem J. (aczkolwiek tego pewni nie jesteśmy). Czy pracodawca z firmy X faktycznie może mieć jakieś problemy? Czy J. mial obowiązek informowania swoich pracodawców o tym, że pracuje dodatkowo w innej firmie? Czy nie poinformowanie ich o tym fakcie może nieść za sobą jakieś konsekwencje dla J.?
Jezuuuu... Poczytałam przed chwilą wątek dzieciowy,banan na twarzy,a teraz zaglądam tu i trafiam odrazu na post unicorny i odpowiedź halo.
Niby człowiek obeznany z życiem,a jak trafia na skrajności w ciągu kilku minut(skrajności dwóch wątków),to dostaje gęsiej skórki.
Prawda jest jedna,jakby nie było - kto by nie uznał/a uznał/płacił alimenty/nie płacił/przypomniał sobie o dziecku nagle/zapomniał totalnie... róznie wychodzi... - to matka jest matka.I to ona zostaje z dzieckiem i całym pakietem typu choroby,dojrzewanie etc. Nie powie dziecku: sorki,nie mam kasy na jogurt dla ciebie..raczej sama sobie od gęby odejmie.A tatusie potrafią mieć w tyle.
Sto razy sie zastanowię zanim zdecyduje sie na bobo,a szkoda.
Jeśli chcesz przyciagnąć kogoś,upewnij się,że Twoje mysli.słowa,czyny i otoczenie nie zaprzeczają Twoim pragnieniom.
By  zyskac miłość..wypełnij się nią,aż staniesz się magnesem.
horseman co to ma być? złota myśl na dziś?  🤔
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się