Dopasowanie siodła

Ozeszkowa, no właśnie też mi coś nie pasuje w tylnej części paneli. No i nie jestem do końca przekonana co do przedniego łęku i dopasowania, czy łapatka nie jest blokowana. Na takie łękowate konie jakie  powinny być panele?
apsik spróbuj przymierzyć coś z bananowymi panelami, moim zdaniem lepiej by się tu sprawdziły.

gunia92 rzeczywiście przy bezkłebowym koniu mierzenie ilości palców jest bez sensu, bo zawsze bedzie wrażenie zbyt wąskiego siodła. Moim zdaniem jak poszerzysz, to siodło jeszcze bardziej poleci do przodu. A swoją drogą 3 palce ci tam wchodzą teraz, nie wiem czy popreg jest już zapięty(zakładam , ze tak), a jak siądziesz w siodło to ono tez troche osiądzie i już nie będzie 3 palców. Więc moim zadniem wcale za waskie ono nie jest.
No i jeszcze jedno-ale tu sobie bardziej gdybam: zastanawiam się, patrząc na zdjęcie od tyłu, czy to siodło nie ma zbyt szerokiego kanału dla twojego konia , panele schodzą praktycznie na boki konia. Może to  jest przyczyna zsuwania się na łopatki?
Orzeszkowa Podogonie niestety odpada... 🙄 Mam konia w typie araba,ciagła kita w gore i shiza na punkcie swojego zadku i ogona jest wszechobecna nawet ochraniacza transportowego zalozyc nie mozna  😵

palemka Jak wsiade wsadze 2 palce spokonjnie,Panele moim zadaniem przylegaja bo siodlo nie wendruje za mna w klusie tylko ladnie lezy(pierwsze siodlo ktore nie wisi tylem) ale zwichrowana siersc jak w kazdym siodle (obojetnie czy bardziej pasujacym czy mnie) kolo klebu a reszta gladka no i zjezdzanie siodla do przodu na łopatki 🤔 Też zastanawialam sie nad tym przeswitem ale zawsze mialam siodla z wezszym kanałem, panele lezaly tam gdzie(chodz nie bardzo sie znam) mialy lezec i kon mi "uciekal plecami" co potem juz stalo sie udreka dla niej bo nawet nie dala sie siodlac z obserwacji zauwazyłam ze to wlasnie te panele jej przeszkadzaja.w tym siodle kon nie ucieka a przy siodlaniu stoi jak baranek(Klaczka bardzo nie lubi gdy jej sie uciska kregoslup a widocznie wezszy kanal ja tam dotykal..tak sobie tlumacze 🤔wirek🙂
Jak tak patrze to poduchy z przodu lanie leza po bokach klebu.Nie wiem czy kabinowac z korekta na tyl czy poszezyc bo konikowi ewidetnie pasuje to siodla nawet takie nie dopasowane  😉
gunia92 jesli jej odpowiada bardziej szerszy kanał, to ok. A moze zrobiłabys jeszcze zdjęcia bez czapraka z dopietym popregiem, bez podkładek-z boku, tylko całego konia i od przodu, tak zeby było widać całe siodło od przodu jak przylege, a nie tylko łęk. Moze dołem coś jest nie tak.
palemka mam takie zdjecia z tym ze w domu a teraz pisze z pracy 🤣 wstawie pozniej.
Ale mam wrazenie ze powinnam je poszezyc jakos nie pasuje mi to ze leci w tyl a patrzac tak na nie wczoraj mialam wyobrazenie ze poszezenie rozwiaze problem uciekania na lopatki.Ale to moje gdybanie wole poradzic sie trosze bardzie znajacych sie na rzeczy.
Panele tez dzis bardziej zaobserwuje chodz na ich punkcie tez mam sporego zajoba,ale czy one bardzo zachodza na boki konia?hymm ja mam wrazenie ze jest to lekkie bardzo lekkie zjezdzanie a przy podpietym popregu cala ich powierzchnia przylega do grzbietu...
apsik, tak samo wygięte, jak wygięty jest grzbiet konia 😉 Na Twojego pasowałoby np. Daslo Pro Light - nie jest jakieś bardzo bananowe, na pierwszy rzut oka wręcz płaskie, ale właśnie panele unoszą się ku tyłowi.

palemka, czy ja wiem, czy ten kanał jest aż tak szeroki? Na zdjęciu optycznie poszerza go cień, poza tym przydałoby się oznaczyć szerokość kręgosłupa na zdjęciu - np. moja kucynka 116 cm w kłębie potrzebuje szerszego kanału, niż kobyła małopolska 😉

Na zdjęciu gunia92, bez czapraka nie zapięła popręgu - sądzę, że gdyby był dopięty to siodło leżałoby w równowadze. Chrzanić ilość palców - jeżeli w trakcie jazdy jesteś w stanie wsunąć pod łęk palce a przez kanał między poduchami przeciągnąć bat, to jest ok. Nawet jeżeli to tylko 1,5 palca 😀
Siodło Kulki wygląda jak naleśnik, ale dopiero teraz zaczęło leżeć sensownie - z węższym łękiem niby było w równowadze, ale na jeździe zjeżdżało na szyję. Po zmianie łęku na szerszy ładnie wpasowało się za łopatkami  i leży zdecydowanie stabilniej.

Co do podogonia i temperamentu kobyły - przykro mi ale ja nigdy nie uznaję tłumaczenia 'ten typ tak ma' 😉 Skoro ja byłam w stanie moją pół xx, której ciężko było ogłowie założyć, przyzwyczaić do noszenia moskitiery, nauszników, czy wsadzania paluchów do uszu to sądzę że i Ty dałabyś radę regularnym  i cierpliwym odczulaniem przyzwyczaić swoją do łapania za ogon.
Jako zupełny laik w tym temacie mam pytanie - Chcę kupić siodło, ale obawiam się, że będzie za szerokie. Gdyby tak się stało czy jest możliwość, aby ktoś mi to siodło zwężył? Dodam, że siodło nie jest znanej marki, jak Prestige czy Daw-mag (nie wiem czy to w ogóle ma znaczenie, ale wolę napisać 😉 )
wstyd mi trochę o to pytać ale mnie nurtuje. moje siodło zaczęło skrzypieć, jeżdżę w nim 4 lata i nigdy nie skrzypiało a teraz od około 2 tygodni skrzypi i zastanawia mnie czemu... macie jakiś pomysł?
Czy orientuje się ktoś może jaki odpowiednik miałby łęk 35-36 (naprawdę stosunkowo wąski) prestige w rozmiarówce Daw-Maga? :kwiatek:
kozaretka łęk 35-36 jest naprawdę szeroki. Odpowiada XL daw maga
daram, pod za szerokie możesz zawsze podłożyć grubsza podkładkę, futerko, mattesa z korekcją...

Abeba, może skrzypieć skóra - nasmaruj i zobacz czy coś pomoże. Jeśli nie, sprawdź czy terlica nie pękła (oprzyj siodło tylnym łękiem o swój brzuch i spróbuj przyciągnąć do niego przedni - jeżeli siodło się złoży znaczy jest pęknięte).
Orzeszkowa dziękuję, sprawdzę i nasmaruje je dzisiaj. mam nadzieję, że to nie pęknięcie..
ekuss   Töltem przez życie
07 lipca 2012 11:59
Pisałam w wątku z siodłami ujeżdżeniowymi,ale tutaj chyba lepiej:


Słuchajcie- niedługo przyjdzie mi zamówić siodło ujeżdżeniowe. Tutaj pytanie-jak mierzyć kość udową? I jaka długość tybinki? Tutaj wstawiam tabelę:

34 - 38 cm = S
39 - 41 cm = STANDARD
42 - 45 cm = L
46 - 50 cm = XL

Dodam na początek ,że mam ok.170 cm wzrostu i jeśli chodzi o proporcje to mam krótką kłodę,a długie nogi. Jak mierzę udo od zewnątrz to od biodra do kolana wychodzi 50 cm,a za kolano 55 cm. Od wewnątrz od pachwiny do kolana 34 cm,za kolano 41 cm (ale jest tuż za kolanem). Tutaj daję zdjęcie:





Czy Stubben ma jakieś ,,odchyły" od tej tabelki czy raczej tak samo?

edit: znalazłam jeszcze coś takiego:
SIODŁA UJEŻDŻENIOWE
możliwość regulacji: S - XL z krokiem
2.5 cm

          STANDARD MINUS 2.5 cm - S
                      STANDARD
          STANDARD PLUS 2.5 cm - L
          STANDARD PLUS 5.0 cm - XL

Dodatkowo tybinki można przedłużyć do przodu w zakresie SSW – XLSW z krokiem +- 2 cm

ekuss, zmierz od pachwiny do kolana ale na ugiętej nodze. Ja mierzę do środka największej wypukłości, ale możesz w linii prostej do końca kolana (ugięta noga - na siedząco).
Wydaje mi się, że potrzebujesz tybinki standard.
ekuss   Töltem przez życie
07 lipca 2012 12:08
Wychodzi mi 39-40,więc chyba standard
kozaretka - w Prestige Versailles 36 ,łęk mi wychodził identycznie (i tak samo pasował na konia) jak w L (31) GP Daw Maga. Ale tu już ktoś chyba pisał , że to zależy od modelu siodła.
Dzisiaj oglądałam Prestige Venezia 32 i była bardzo wąska ,tak na oko 28, M Daw Maga Huberta.
poszerzał ktoś już łęk siodła Amerigo w ihaha? jeśli tak, proszę o pw  :kwiatek:
Kiedyś ktoś wstawił tutaj zdjęcia, które pokazywały, co robi nazbyt ciasne siodło, tzn. jeżeli chodzi o kłąb i grzbiet konia. Mogę prosić o ponownie wstawienie? Szukałam, doszłam do strony 50 wątku, ale zbrakło mi czasu. Teraz wciąż praca koń i nie mam czasu na wertowanie.
Podłączam się do prośby Być  :kwiatek:
Jest możliwość ponownego zorganizowania wizyty rymarza Bogdana z HBContakt w Trójmieście. Czy byłyby chętne osoby? Wstępny termin- weekend w SIERPNIU.
Zainteresowane osoby proszę PW
Gillian   four letter word
11 lipca 2012 10:12
co może byc powodem suchych plam za kłębem i zmierzwionej sierści, kiedy siodło jest dobre na szerokośc? leży dobrze, w równowadze, nic tam się nie dzieje, koń idzie raźno i luźno.
Nie wiem na co sie nastawiac - poszerzanie jeszcze, dopychanie z przodu, poszerzanie i dopychanie?
jeżeli jest dobre na szerokość to po co poszerzać? może trzeba dopchać poduszki?
Ale to też nie daje gwarancji, wiem po sobie
w sobotę był u nas Bogdan, jeszcze raz dziękuję za wizytę :kwiatek:,
walczyliśmy ponad 3 godz. - dopychanie, jazda, sprawdzanie
siodło gołe przylega idealnie, po jeździe z czaprakiem z futrem znowu sucha plama, nawet futro z czapraka było wycinane
teraz próbuję z innymi czaprakami, a koń też całkiem zadowolony 🙄
Gillian   four letter word
11 lipca 2012 10:26
można dopchac sam przód siodła?
można, choć pewnie zależy to od siodła, ja mam HB Contact
wygląda to w sumie fajnie, Bogdan miał taką dużą rolkę wełny i wkładał takie cienkie "paski", potem trochę wyjmował, znów dokładał, oj, było trochę pracy przy tym
lizzy   Bo ja na hubertusie gonię stajnie a nie lisa :)
11 lipca 2012 12:06
Dziewczyny, ma ktoś może zdjęcie konia "dobrze spoconego" ?
Uważam, że mój jest dobrze spocony.

lizzy   Bo ja na hubertusie gonię stajnie a nie lisa :)
11 lipca 2012 12:16
tunrida dzięki  :kwiatek: Biorąc pod uwagę zdjęcie spoconego Paska, Segan poci się praktycznie tak samo (biorąc pod uwagę odcinek kręgosłupa i przy kręgosłupie). Może wpadniesz do nas ocenisz dopasowanie siodła na Segim?
-Koń ma być spocony równomiernie pod ławkami siodła. Nie powinno być suchych plam. Będzie tak wówczas, kiedy panele będą dopchane tak, jak tego wymaga kształt grzbietu konia.
-Siodło ma nie być za wąskie, tak by nie obcierały kłębu nie tylko od góry, ale i od BOKÓW. I nie za szerokie, bo panele muszą leżeć na mięśniach, a nie na żebrach poza mięśniami!
-Siodło musi mieć przestrzeń między panelami na tyle szeroką, by zmieścił się w tę przestrzeń kręgosłup.
-Poza tym siodło musi leżeć w równowadze, tak by środek ciężkości leżał na środku siedziska. Przedni łęk ma być odpowiednio niżej niż tylny. Nie powinno się bujać na koniu, nie powinno się unosić podczas jazdy ( co do wysokich skoków- to w sumie już sama nie wiem czy może odstawać z tyłu, zwłaszcza przy obecności napierśnika, czy nie powinno jednak, przy dobrze założonym napierśniku)
-Poza tym siodło powinno być dopasowane do jeźdźca, czyli mieć odpowiedni rozmiar siedziska i odpowiednią długość tybinek.
To chyba wszystko. A sprawy osobiste, na priva proszę.  😉
tunrida, fajnie podsumowałaś 🙂 Jak sprawdzić dopasowanie siodła na siwku który się nie poci?  😁
Mam siodło dopasowane oczywiście, ale zbliża się czas przeglądu.
Poza tym mam teraz drugiego konia 3latka, świeżo zajeździłam-może z miesiąc pod siodłem.
Czekam na HBC teraz -specjalnie dla niego, ale do tego czasu musi mi służyć siodło od konia podstawowego.
Szczęściem pasuje nieźle, ale właśnie dopchanie nie-suche plamy są za łopatką.
Czy jest na to jakaś metoda? nie mogę tego siodła przepychać bo to nie siodło 3 latka a 5 latki i pod nią Bogdan je pasował ( 3 latek chodzi w nim tymczasowo).
Co robić? Z mattesem jest za wąskie- tylko cieniutki żel wchodzi pod nie na 3 latka.
lizzy   Bo ja na hubertusie gonię stajnie a nie lisa :)
11 lipca 2012 12:49
tunrida a kto ew. mógłby dopchać winteca?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się