Przepuklina u koni

odświeżam wątek.
Czy taka przepuklina pępkowa jest niebezpieczna? Ktoś pisał, że u źrebaków wchłania się najczęściej sama. Źrebak u którego coś takiego zaobserwowałam ma 10 miesięcy. Powinnam zacząć się tym martwić i wzywać weta czy spokojnie jeszcze poczekać i nie panikować?
Odnawiam wątek
Kobyła ma 5 lat i MA przepuklinę od urodzenia na brzuchu, obecnie mniejwięcej małej pomarańczy. Klacz trafiła do nas niedawno więc nie było możliwości operacji za źrebaka. I teraz moje pytanie brzmi: chcąc użytkować konia pod siodłem do ambitnej rekreacji/ (być może) małego sportu muszę wyłożyć kase na stół, a raczej klinice na zabieg, czy obejdzie się bez? I drugie, czy taka klacz poradzi sobie w hodowli? da radę się oźrebić, czy lepiej nie ryzykować?
Dodam, że kobyłce to nie przeszkadza- biega, bryka i bawi się na padokach z innymi w najlepsze.
🤔    coo?? coo??
Limonka_x3, może nie "co?" tylko "kto?"
Najlepiej weterynarz 😉
Przepuklina sama w sobie nie jest problemem, można brykać do woli. Do czasu kiedy jakiś fragment jelit tam ugrzęźnie... i dalej chyba nie muszę pisać. Nikt lepiej nie oceni ryzyka niż weterynarz.
Przepraszam, tam były emotikony ale coś najwyraźniej poszło nie tak i wyszło jak wyszło.   🤣
Oczywiście konsultacja z wetem odbędzie się ale nie mniej chciałabym poznać opinie większej grupy osób no i nie ukrywam- tu jest szybciej, okropnie dręczy mnie ten temat, a weta dopadne dopiero w sobotę
Ja kupiłam konia w wieku 4.5 roku z przepukliną wrodzoną. Co prawda mniejszą, bo dziura była na 2-3 palce. Tutaj jest zdjęcie jak to wyglądało:

Sama w sobie nie przeszkadzała koniowi, ale jakby tam wpadło jelito to praktycznie po koniu jak sie odpowiednio szybko nie uratuje. Więc oczywiście nie chcąc ryzykować zawiozlam ją na operację. Ma teraz wszytą siatkę i może być użytkowana zupełnie normalnie, nie ma żadnych ograniczeń. Nie wiem tylko jak by było z ciążą, bo nie pytałam o to lekarza, który operował, bo po prostu nie planuję źrebaków.
Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂
Czy lekka malutka przepuklina podobna do tej że zdj wyżej jest groźna?
Rozmawiałam z wet i mówi, że koszt operacji to 500 zł. 
Źrebak 13 msc w tej chwili może być normalnie użytkowany w późniejszym wieku?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się