Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Czy dajecie sieczkę z esparcety? Czego jej ewentualnie brakuje, a czego ma za dużo? Kupiłam 1 worek i na razie fajnie wygląda -miękka, pachnąca.Zobaczymy, jak się sprawdzi.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
21 lipca 2023 08:32
tarisa, Jeśli te otręby i siemię sparzysz wcześniej wrzątkiem to też będzie spoko przecież. Ja bym raczej poszła w odpowiednią pasze, a jakieś dodatki typu. olej z czarnuszki czy zioła dawała osobno, niż w paszę dedykowaną alergikom. Zwłaszcza, że sianokiszonka jednak nieco bardziej kaloryczna jest więc dobrze "uciąć" kalorii gdzie się da.
zembria, dzięki 😊
czy ktoś karmił Złotowital Nutri Balance i może mi powiedzieć czy to smaczne, czy ładnie pachnie itp? Mój koń znów w areszcie boksowymi, więc poszukuję czegoś z jak najmniejszą energią, ale i smacznego, żeby sporo leków/supli zakryło, a portfela nie dobiło, bo impreza i tak będzie kosztowna. Zastanawiam się czy brać tego Złotowitala, czy sukces niskoskrobiowy (skład mi się mniej podoba), czy nie oszczędzać aż tak i podać prostu Mebio?
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
21 lipca 2023 14:28
U nas w stajni karmią zlotowitalem. Różnymi ale nutri też. Pasze są super i konie wcinaja
Właśnie się zorientowałam, że to granulat, więc odpada, a sukces niskoskrobiowy ma raz energię 9 podaną, a raz 11,8, co mi robi ogromną różnicę w tej chwili 🙄
BUCK   buttermilk buckskin
21 lipca 2023 16:28
Katasia mi się zawsze świetnie podstawowe musli Baileys super sprawdzało. ono jest takie trochę lepiące się, więc proszki idealnie się łączą, potem dodawałam jakąś sieczkę niskokaloryczną i wychodził niezły obfity posiłek, kompletnie nie dający po głowie 😉

P.S. chyba to z Tobą rozmawiałam o oleju do wysokości nieomal 1/3 dziennej dawki, to wybacz sklerozę bo zmyliłam sama siebie tymi skrótami: CPL, CPPD kontra PSSM przy którym właśnie tak wysoki poziom oleju jest sugerowany - sorki 🌷
BUCK, tak, ze mną, tyle tych literek różnych, że można się pomylić 😉
masz na myśli Baileys Everyday High Fibre Mix? Bo jeśli tak, to odrzuciłam je ze względu na wysoką skrobię. Dałabym Mebio Frutti, bo pachnie obłędnie i smakowało kiedyś,ale wtedy nie patrzyłam wrzodkowo, a dziś późno wysłałam zapytanie o skrobię i cukier i nie mam jeszcze odpowiedzi, a kobyła nie chce jeść z sieczką i garstką balancera uspokajacza, wiec coś szybko muszę skombinować. A może ktoś ma i na worku Frutti jest info o skrobi i cukrze? Jej po łbie daje już 7 tyg stania, a jeszcze pół roku przed nami podobno 🙄😱
Z uwagi na wzrost ceny sieczki eggersmana i odjęcie objętości, zastanawiam się nad zmianą.
Koń wrzodek.
Eggera je jak głupi.
W stajni inny koń dostaje hartog grassmixa i widzę, że wyglądem (miękkość, zapach) jest niemal identyczny. Tylko zawartość cukru w hartog jest chyba wysoka(11%). Dalibyście ja wrzodkowi?
BUCK   buttermilk buckskin
22 lipca 2023 11:00
Katasia pomyśl może o meszu jako o czymś do czego przyklei się każdy proszek, czy mini granulat ? ja ostatnio używam słownie 1 szklankę suchego meszu Sukcesu, polewam 2 szklankami wody. Do tego wkleja mi się sporo proszkowych suplementów, a potem robię z tego posiłek dodając AGROBS Wiesenflakes i sieczkę Dengie. Wlewam suplementy płynne, wkrajam drobno jakieś poł jabłka i z 1-2 marchewki, wychodzi posiłek wysokowłóknisty, który trzeba zgryzać a nie łykać i koniowi zajmuje trochę czasu żeby to zzuć mimo, ze to nie jest duży posiłek, a ostateczną wielkość można sobie regulować oczywiście 😉
Jasnowata, Hartog robi sieczki dla Eggersmanna, więc może ten kierunek być słuszny 🙂
Jasnowata, tylko Grassmix jest z traw a Alfa Gastro z lucerny, więc sam wygląd to nie to samo. Ta nowa, jak pisałam wyżej, to Hartog Lucerne Linseed a w składzie olej lniany zamiast kukurydzianego i gliceryna. Skarmiam ją już kilka dni, wydaje się ciut sztywniejsza, twardsza od poprzedniej Eggersmanna (tamtą robił Sanders). Koń zjada ją tak samo, póki co.
Powoli zastanawiam się czy nie przydałby się osobny wątek dla sieczek🙂


A ja z pytaniem-
czy konie mogą być karmione żytem, pszenicą i pszenżytem?
Jasnowata, ja podaje, ale stosunkowo niedużo, mój koń wcina aż milo i planuje na stałe kupować tego Grass mixa
kotbury, mogą jednak ze względu na fakt, że szkodliwe działanie zbóż polega na uwalnianiu przez błonę śluzową przewodu pokarmowego dużej ilości histydyny, która w wyniku dekarboksylacji ulega przemianie w czynnik zapaleniotwórczy (histaminę) i może prowadzić to do ochwatu, unika się podawania zbóż, które po konsumpcji uwalniają najwięcej histaminy - wśród tych zbóż jest żyto, pszenica, jęczmień i kukurydza.
Jęczmieniem i kukurydzą karmię bo właśnie po owsie było nieciekawie.
Jęczmięń mi się super sprawdza w karmieniu. Dużo wolniej uwalniana energia bez gorącej głowy. Kukurydza na tuczenie dupska też mi się sprawdza.

A zapytałam dlatego,że pojechałam do mieszalni pasz po soję i zaproponowano mi "super paszę dla koni i tylko 65pln za worek".
I jak poprosiłam o skład (bo na opakowaniu nie było 🙂 to pan mi wydrukował, a tam cały skład to: śruta sojowa poekstrakcyjna, śruta pszeniczna i pszenicznożytnia...i weglan wapnia.
A pasza "zatytuowana" dla koni rekreacyjno-rajdowych...


BUCK, mesz dostaje na zmianę z wysłodkami po spacerku, tak jak kiedyś dostawała po treningu i tam też większość supli ładuję, ale nie wszystkie. Do posiłków jest na tyle niewiele, że do tej pory przechodziło w sieczce z odrobiną balancera, ale jak doszedł do śniadania zzen z audevarda, to jest protest, a zależy mi, żeby to akurat jadła. Pojechałam dziś stacjonarnie i na worku jest cukier i skrobia<20%, więc zgarnęłam to frutti, oby dało radę.
kotbury, kiedyś żyto było głównie podawane koniom pracującym w lesie.
Przy koniach zimnokrwistych lepsza energia i tuczenie przy mniejszej podaży paszy.
Jeszcze problem z żytem jest podobno związany z chyba mykotoksynami, które to zboże wyjątkowo "lubią"
A i gdzieś jeszcze była informacja, że może powodować/być pośrednią przyczyną poronień.

Pszenica była do typowego skarmiania nie zalecana, nie pamiętam przyczyny. Coś kiedyś było, że do 5 % w porcji.
Dzięki za odpowiedzi.
Wcześniej próbowałam hartog lucern, ale chyba właśnie przez sztywność, koń marudził. Jadł, ale bez takiego apetytu jak tego eggersmanna.
Help
Wiem , że pytanie się przewijało w wątku, ale ze skromnym odzewem…
Jakie trawokulki można podawać na sucho?
Jako smaczki lub jedną-dwie garści do żłobu jako przegryzka?
Wiem że Fibre Nuggets z Baileysa (kucyk kocha)-ale skład wujowy
Muhldorfer -te są Ok, ale trudno dostępne
Dengie Grass Pellet -można na sucho, ale nie wiem jak one gabarytowo
Opti-feed-można na sucho, nie wiem czy konie chętnie jedzą?
Hartog Grass PELLET/nie wiem czy można na sucho, nic nie znalazłam w opisach?
Jakieś inne pomysły?
Wasze doświadczenia?
Będę ogromnie wdzięczna za każdą odpowiedź🙏
Dziewierz, chyba wszystkie mocno peletowane. Bo kon żeby to zjeść musi to naślinić solidnie i porozgryzać, a twardy pelet nie pęcznieje potem już tak.
kotbury,
Tylko które są mocno peletowane?
Oprócz Baileysa i Muhldorfera?
Chodzi mi o taki pelet gruby jak klasyczne cukierki dla koni. Gruby i twardy.
Nie wiem, które konkretnie marki, bo nie używałam trawokulek do tej pory. To już może inni podpowiedzą albo fotki powstawiają.
BUCK   buttermilk buckskin
23 lipca 2023 16:00
Dziewierz Dengie Grass Pellet - forma drobna, po rozpuszczeniu nieomal nie puchnie, dawałam ok. dwóch garści na sucho
BUCK, dziękuję
Dziewierz, Hartog Grass Pellet można dawać na sucho 🙂 Sprawdziłam, po zalaniu nie puchnie😉. Garnulat jest wlaśnie taki gruby & twardy.
Skarmiłam kilka worków w zimie.

Viridila, chętnie dowiem się więcej!
Czardasz, Ja też! 😀

Fokusowa, No właśnie o to mi chodziło, czy ktoś z powodzeniem i dłuższy czas robił koniowi jakikolwiek bar ziołowy i widział realne efekty. Bo się nastawiałam raczej sceptycznie... Ale widzę tu pozytywne opinie.
Sankaritarina, Dziękuję🌹
Szukam najchętniej granulatu
Na tuczenie, najchetniej bez otrab pszennych
Z niską skrobią, w cenie do 100zl. Ostatnie ceny pasz mnie powaliły. Obecnie kon je Hoveler Terrab ale ta pasza ma skrobie 40
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
25 lipca 2023 12:25
Epikea, Mebio sport pellet, ale chyba ma otręby i kosztuje już 105 ;( a pamiętam jak zaczynałam nim karmić w cenie po 80 za worek 💔
BUCK   buttermilk buckskin
25 lipca 2023 13:05
Epikea na allegro ze smartem to jeszcze może się udać 😉

https://allegro.pl/oferta/spillers-stamina-cubes-20kg-12987638415
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się