Powódź, maj 2010 i jej następstwa

Czy politycy dalej uważają że nie jest to klęska żywiołowa? Pół Polski zalane, nie wiadomo co będzie dalej, prognozy pogody są różne, a i tak naprawdę nie wiadomo gdzie dalej pójdzie fala. Nie wiem  na co czeka polski rząd, aż znikniemy z powierzchni Europy, i staniemy się kolejnym morzem? Komu będzie w głowie 20 czerwca głosowanie na tych darmozjadów, jak połowa Polaków będzie męczyła się ze smrodem w domu, błotem, i sprzątaniem całego burdelu po tej wodzie. Nie rozumiem tego naprawdę, co się musi jeszcze stać i ilu ludziom musi stać się krzywda żeby ogłosić publicznie że naprawdę Polska ma problem.
Nie chcę nawet myśleć, co będzie z naszą gospodarką nie dość że nic w tej Polsce nie ma to jeszcze to. Ceny zbóż, owoców i warzyw w tym roku będą chyba kosmiczne...
To jest straszne co się dzieje. W telewizji już to źle wygląda a co dopiero tam na miejscu...
A co wg Ciebie zmieni ogłoszenie stanu klęski żywiołowej?
kujka   new better life mode: on
22 maja 2010 16:57
widzialam zdjecia z Wroclawia, masakra...
u nas byl przeciek niedaleko stajni ale zostalysmy poinformowane, ze niebezpieczenstwo zostalo zazegnane, waly wytrzymaja i mozemy zostac na miejscu.
Ide na wały na Biskupin, podobno potrzeba tam pomoc.
Ponoc idą burze nad Wrocław...
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
22 maja 2010 16:59
Heh, Microsoft nas już załał, więc co to dla polityków 😉
http://g1.pcworld.pl/news/thumb/2/8/28899



edit:
Kłokoczyce (pozostawione same sobie), Psie Pole, Książe Małe potrzebują pomocy.
Chociażby to, że uszanuje się ludzkie dramaty a nie jak najszybsze dojście do władzy póki sondaże są pomyślne. Uważasz że w takich chwilach ludzie będą mieć ochotę na to żeby pójść do urn i głosować? Może niech raz ktoś zauważy że ważniejsi są w tym momencie ludzie i pomoc w odbudowaniu ich dobytku ale również miast i wis, niż to kto będzie prezydentem.

P.s dobrze napisali na demotywatorach, że tylko polityk nie odrywa się od koryta.
duunia   zawiści nożyczki i dosrywam z doskoku :)
22 maja 2010 17:04
A co wg Ciebie zmieni ogłoszenie stanu klęski żywiołowej?




Zdaniem kandydata na prezydenta Kornela Morawieckiego w związku z aktualną sytuacją powodziową konieczne jest wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na najbardziej dotkniętych powodzią terenach, co ułatwiłby m.in. prowadzenie akcji ratowniczej.

Podczas sobotniego spotkania z dziennikarzami we Wrocławiu Morawiecki, podkreślił, że prawo wprowadzenia stanu klęski żywiołowej jest po to, aby realnie pomóc ludziom. - Ogłoszenie go umożliwi zmniejszenie szkód, ograniczy cierpienia ludzi. Pozwoliłoby też na zaostrzenie represyjnych środków wobec złodziei i szabrowników - mówił założyciel i przewodniczący "Solidarności Walczącej".

W opinii Morawieckiego wprowadzenie stanu klęski żywiołowej ułatwiłoby także prowadzenie akcji ratunkowej. - Nie trzeba by było prosić mieszkańców o opuszczenie zagrożonych terenów, tylko im to nakazać. Uchroniłoby to ich przed większymi tragediami niż utrata dobytku - tłumaczył


Morawiecki zaznaczył także, że konsekwencją wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, będzie przesunięcie daty wyborów prezydenckich, ale jest konieczne, ponieważ "to co się obecnie dzieje to kpina z demokracji". - Jak ci ludzie w Sandomierzu czy w Tarnobrzegu mają za miesiąc wybierać prezydenta, skoro obecnie ich miasta znajdują się pod wodą. Jeśli ta powódź nie jest stanem klęski żywiołowej, to co nim jest? Czy musi zalać Warszawę, żeby podjęto odpowiednie działania? - dodał.

źródło: http://wybory.onet.pl/prezydenckie-2010/aktualnosci/kandydat-na-prezydenta-apeluje-o-wprowadzenie-stan,1,3229495,aktualnosc.html
Zairka   "Jeżeli jest Ci pisany to będzie Twój..."
22 maja 2010 17:10
ja chcialam tylko powiedziec ze jestem zalamana.....
znajomy jechal na maslice zobaczyc co z konmi nie dojechal, juz drogi zamkniete  wjezdzac nie wolno...po lace na ktorej staly konie ludzie mowia ze woda plynie... ktos wie co z konmi? plejadowa???? 🙁

incognito ul czarnieckiego
poczytaj dziennik ustaw i zobacz do jakich nadużyć ze strony samorządów może doprowadzić wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, które mogą obrócić się przeciwko tym najbardziej poszkodowanym.. Wszystko ma plusy i minusy jak zawsze, a pan Morawiecki gra na swoją kartę przedstawiając tylko jedną stronę medalu.

Stan klęski żywiołowej jest dla organów państwa ułatwieniem, ale odbiera wiele praw zwykłym obywatelom.
Naboo - A ja uważam że taki stan powinien być wprowadzany, chociażby z szacunku dla ludzi których spotkała ta tragedia. Jeżeli kandydatom zależy na wysokiej frekwencji i głosach to tym bardziej powinni podjąć taką decyzję. Powtarzam to jest moje zdanie, nikt nie mus się z nim utożsamiać. Akurat tak się składa że siedzę w marketingowej stronie polityki, interesuje mnie to i uwierz mi że klęska już jest, problem w tym że sondaże są zbyt korzystne a 90 dni to dużo by sytuacja mogła się zmienić o 180 stopni. Zapewniam Cie że po wyborach już nikt nie będzie chciał pamiętać o tych ludziach i znów zostaną pozostawieni samym sobie. Mało tego, nikt nie zrobi przez kolejnych 13 lat nic by cokolwiek poprawić chociaż teraz się o tym głośno mówi.
A kto mi powie co oznacza od strony praktycznej ogłoszenie klęski żywiołowej ?
Od strony praktycznej dla polityków: nie bedą się mogły odbyć wybory w terminie min 3 mc od ogłoszenia klęski żywiołowej...
ach, cały czas wszyscy o tym trąbią, a ja nie wiem co to da ludziom już zalanym lub prawie zalanym. Jak dla mnie to mogą się wybory odbywać nawet jutro i nie wiem co to ma do powodzi  🙄
Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej jest odebraniem praw obywatelskich ludziom w celu sprawniejszego prowadzenia akcji ratunkowej. Np. wyciąganie ludzi siłą z domów, zamiast pytanie czy już czują się wystarczająco zagrożeni.

Zakres ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela

Art. 20. Ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w stanie klęski żywiołowej stosuje się do osób fizycznych zamieszkałych lub czasowo przebywających na obszarze, na którym został wprowadzony stan klęski żywiołowej, oraz odpowiednio do osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, mających siedzibę lub prowadzących działalność na obszarze, na którym został wprowadzony stan klęski żywiołowej, z zastrzeżeniem art. 24 i art. 25.

Art. 21. 1. Ograniczenia, o których mowa w art. 20, mogą polegać na:
 1)   zawieszeniu działalności określonych przedsiębiorców,
 2)   nakazie lub zakazie prowadzenia działalności gospodarczej określonego rodzaju,
 3)   nakazaniu pracodawcy oddelegowania pracowników do dyspozycji organu kierującego działaniami prowadzonymi w celu zapobieżenia skutkom klęski żywiołowej lub ich usunięcia,
 4)   całkowitej lub częściowej reglamentacji zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły,
 5)   obowiązku poddania się badaniom lekarskim, leczeniu, szczepieniom ochronnym oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów, niezbędnych do zwalczania chorób zakaźnych oraz skutków skażeń chemicznych i promieniotwórczych,
 6)   obowiązku poddania się kwarantannie,
 7)   obowiązku stosowania środków ochrony roślin lub innych środków zapobiegawczych niezbędnych do zwalczania organizmów szkodliwych dla ludzi, zwierząt lub roślin,
 8)   obowiązku stosowania określonych środków zapewniających ochronę środowiska,
 9)   obowiązku stosowania środków lub zabiegów niezbędnych do zwalczania chorób zakaźnych zwierząt,
 10)  obowiązku opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń,
 11)  dokonaniu przymusowych rozbiórek i wyburzeń budynków lub innych obiektów budowlanych albo ich części,
 12)  nakazie ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów,
 13)  nakazie lub zakazie przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach,
 14)  zakazie organizowania lub przeprowadzania imprez masowych,
 15)  nakazie lub zakazie określonego sposobu przemieszczania się,
 16)  wykorzystaniu, bez zgody właściciela lub innej osoby uprawnionej, nieruchomości i rzeczy ruchomych,
 17)  zakazie prowadzenia strajku w odniesieniu do określonych kategorii pracowników lub w określonych dziedzinach,
 18)  ograniczeniu lub odstąpieniu od określonych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, jednakże niepowodującym bezpośredniego narażenia życia lub zdrowia pracownika,
 19)  wykonywaniu świadczeń osobistych i rzeczowych określonych w art. 22.
2. Ograniczenia, o których mowa w art. 20, w stosunku do osób zatrudnionych u pracodawcy, wobec którego został wydany nakaz prowadzenia działalności gospodarczej określonego rodzaju, mogą polegać na:
 1)   zmianie systemu, wymiaru i rozkładu czasu pracy, w tym wydłużeniu okresu rozliczeniowego do dwunastu miesięcy, na zasadach określonych w Kodeksie pracy,
 2)   obowiązku pracy w niedziele, święta i dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w pięciodniowym tygodniu pracy, w tym wydłużeniu okresu rozliczeniowego do dwunastu miesięcy, na zasadach określonych w Kodeksie pracy,
 3)   powierzeniu pracownikowi wykonywania pracy innego rodzaju niż wynikający z nawiązanego stosunku pracy; w takim przypadku pracownik zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, obliczonego według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.
3. Ograniczenia, o których mowa w ust. 2, nie mogą być stosowane wobec pracowników młodocianych, osób niepełnosprawnych oraz kobiet w ciąży i karmiących.

Art. 22. 1. Jeżeli siły i środki, którymi dysponuje wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta lub wojewoda albo pełnomocnik, są niewystarczające, można wprowadzić obowiązek świadczeń osobistych i rzeczowych polegających na:
 1)   udzielaniu pierwszej pomocy osobom, które uległy nieszczęśliwym wypadkom,
 2)   czynnym udziale w działaniu ratowniczym lub wykonywaniu innych zadań wyznaczonych przez kierującego akcją ratowniczą,
 3)   wykonywaniu określonych prac,
 4)   oddaniu do używania posiadanych nieruchomości lub rzeczy ruchomych,
 5)   udostępnieniu pomieszczeń osobom ewakuowanym,
 6)   użytkowaniu nieruchomości w określony sposób lub w określonym zakresie,
 7)   przyjęciu na przechowanie i pilnowaniu mienia osób poszkodowanych lub ewakuowanych,
 8)   zabezpieczeniu zagrożonych zwierząt, a w szczególności dostarczaniu paszy i schronienia,
 9)   zabezpieczeniu zagrożonych roślin lub nasion,
 10)  pełnieniu wart,
 11)  zabezpieczeniu własnych źródeł wody pitnej i środków spożywczych przed ich zanieczyszczeniem, skażeniem lub zakażeniem, a także udostępnianiu ich dla potrzeb osób ewakuowanych lub poszkodowanych, w sposób wskazany przez organ nakładający świadczenie,
 12)  zabezpieczeniu zagrożonych dóbr kultury.
2. Od obowiązku świadczeń osobistych zwolnione są:
 1)   osoby do 16 roku życia i powyżej 60 roku życia - w zakresie świadczeń wymienionych w ust. 1 pkt 2, 3, 6 i 10,
 2)   osoby chore, niepełnosprawne, kobiety w ciąży i kobiety karmiące - w zakresie świadczeń wymienionych w ust. 1 pkt 1-3, 6, 8 i 10,
 3)   osoby sprawujące opiekę nad dziećmi do lat 8, nad chorymi lub osobami niepełnosprawnymi - w zakresie świadczeń wymienionych w ust. 1 pkt 1-3, 6 i 10.
3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta, wojewoda albo pełnomocnik może odstąpić od nałożenia lub zwolnić od obowiązków, o których mowa w ust. 1, również inne osoby i podmioty, ze względu na interes publiczny albo wyjątkowo ważny interes danej osoby lub podmiotu.

itd
Źródło http://lex.pl/serwis/du/2002/0558.htm
Nboo - a to zmienia postać rzeczy
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
22 maja 2010 17:29
godz. 18.07 - Jolka: Nieciekawie w Radwanicach. Tutaj woda blisko bloków, nie ma żadnych służb, worków, piasku ani nic.Mieszkańcy nie wiedzą co robić.

Któraś z dziewczyn jest z Radwanic ?
ale..

Stan klęski żywiołowej może być wprowadzony dla zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej, oraz w celu ich usunięcia .

Stan klęski żywiołowej może być wprowadzony na obszarze, na którym wystąpiła klęska, a także na obszarze, na którym wystąpiły lub mogą wystąpić jej skutki. Wprowadza się go na czas oznaczony, niezbędny dla zapobieżenia skutkom klęski żywiołowej lub ich usunięcia, nie dłuższy jednak niż 30 dni. W okresie 90 dni od dnia zakończenia stanu klęski żywiołowej nie mogą się odbyć wybory ani referendum.


plejadowa   Champion team!
22 maja 2010 17:30
Zairka, gdyby na maślicach cokolwiek się działo, już miałabym telefon. Woda nie pływa, nic się nie dzieje jak na razie. Woda na łące gdzie były konie, owszem jest - nawet 1,50 m. Ale to jest stara łąka, przed wałem, a konie są teraz na łące za wałem.

Byłam na pętli kozanowskiej (która 3 godziny temu była suchutka, i nic do niej nie dopływało nawet, a teraz tam wody po kolana) pomagać budować te całe wały ... I wszystko szło by o wiele szybciej, gdyby ludzie gapiący się i robiący zdjęcia wzięli się do roboty ... Ale i tak, nie powiem - dużo osób pomaga.

edit: zapomniałam. Drogi tam są zamknięte bo po pierwsze: wylewa Ślęza cały czas, po drugie muszą coś robić, żeby stadionu na euro nie zalało. Wiec oni tych maślic będą strasznie bronić.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
22 maja 2010 17:33
Tam to ludzie stoją i piją piwko. Patrzą jak ludzie z innych osiedli ratują ich chaty.
duunia   zawiści nożyczki i dosrywam z doskoku :)
22 maja 2010 17:37
wiecie co? jadę teraz do domu...i jestem ciężko po...rana bo obsuwający się izdebnik jest rzut beretem ode mnie,

a już obsuwa nam sie droga pod lasem i  nie wiem czy daleko zajadę 😕

a stan klęski ż zmusilby obecny rząd do konkretnych działań do rozliczenia przed ludźmi 😤 i w d... powinniśmy miec czy na siłe ludzi wyciagają z domów czy nie, ważne jest opanowanie sytuacji w kraju; w którym chyba nikt nie wątpi że klęska nastąpiła

za miesiąc po wyborach wypną tyłki na ludzi - a 90 dni do wyborow to zupełnie inna bajka! Presja ma rację  ❗

i mam w nosie czy cytowany kandydat gra na swoją karte czy nie, po prostu uważam że to co mowi ma sens...
Wiecie gdzie we Wro jest jakaś zbiórka, czy miejsce w które można by przyjść i bawić się w Strażaka Sama, znaczy chciałabym pojechać i pomóc, jak mogę, nie chciałabym się wpraszać czy co, i na własną rękę też nie chcę, bo jednak to nic nie da.
Presja ale nie można bardziej zapobiec, bo przecież wojsko, policja, straż są zaangażowane maks., a ludzie sami z własnej woli pomagają, bez przymusu. :kwiatek:

A wybory to może lepiej, żeby się odbyły w czerwcu, żeby ustabilizować syt. polityczną i wtedy sprawnie działać, żeby przywrócić wszystko do stanu sprzed. To już moja prywatna opinia.

My tu gadu, gadu, a ludzie mają te problemy w realu.
Trzymajcie się!
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
22 maja 2010 17:47
Colt, nie ma zbiórek i raczej Cię nie wygonią. Ludzie apelują o pomoc na stronach internetowych
ul. Wykładowa - Wojnów
Książe Małe - koło mostku kilometrowego
ul. Gorlicka/Zielna - Psie Pole
Cokolwiek byśmy nie napisali, nie będziemy mieć bezpośredniego wpływu na to co zrobią Ci z wiejskiej. Smutne tylko jest to że teraz się jeździ do tych ludzi, pokazuje ich tragedie, sępi na tym rząd, sępią media a potem? Potem będzie tylko rzucone wspomnienie na wiatr o tym, i znikąd pomocy. Pozostaje tylko nadzieje że to już koniec tej powodzi, że woda zacznie opadać, że ludzie zaczną wracać do domu a za kilka miesięcy do jakiegoś "normalnego" życia- ale czy to będzie można nazwać jeszcze normalnym.

Jedyne na co możemy mieć wpływ to pomoc finansowa i materialna.

:kwiatek:
o 19:30 na wzgórzu andersa jest zbiórka i zabierają ludzi do pomocy
dopiero co usłszyłam
Wrocilam wlasnie z Maslic i z Kozanowa... To co sie tam dzieje to jakis koszmar... A najbardziej szlag mnie trafia na tych pier... piwkowiczow - spacerowiczow!!!!! Jak tak mozna??????????
Co z konmi Karpowicza??? Bo widzialam, ze Rzeznikowe dalej na pastwisku na Redzinskiej stoja...
darolga   L'amore è cieco
22 maja 2010 19:10
Na Psiaku nadal potrzebna pomoc?
Wróciłam ze stajni, bo musiałam trochę pomóc, wróciłam zjeść cokolwiek, a teraz chętnie pojadę teraz na Psie Pole, mam blisko, będę szybko.
zulu   późne rokokoko
22 maja 2010 19:28
ale ktoś ma poczucie humoru  🤔  😲   Kozanów, parę godzin temu.





Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się