Kącik "Wiem i odpowiem na pytania "

Już dawno mi się marzył taki kącik .
O różnych dyscyplinach jeździeckich.
Nie wiem nic o wyścigach, o woltyżerce o powożeniu.
Może osoby siedzące w tematach podzielą się swoją wiedzą?
Odpowiedzą na pytania?
A. zapraszam. Napisz o wyścigach -jak to jest?  :kwiatek:
A.   master of sarcasm :]
30 grudnia 2010 14:15
Taniu, konkretnie, bo nie wiem w jakich aspektach mam pisac  😁


[quote author=A. link=topic=41643.msg830095#msg830095 date=1293718388]
Nie ma problema  😎  Tylko dawaj pytania konkretne bo jak sie zaczne rozpisywac to juz koniec swiata bedzie... 😜


http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,41804.0.html

Jak się wybiera konie, jak się je trenuje, ile trwa taka kariera wyścigowa.
No i czy wyścigi są ustawiane ?
[/quote]

Juz pisze, minuta osiem  😉


Wszystkie konie pelnej krwi obowiazkowo przechodza probe selekcyjna na torze wyscigowym (przeszkoda moze byc kontuzja lub inne aspekty, np nieprawidlowa konformacja).
Rasa pelnej krwi (thoroughbred) zostala utworzona w Anglii specjalnie z przeznaczeniem na wyscigi.
Jeszcze w XVIII wieku scigaly sie konie roczne, obecnie roczniaki na jesieni przychodza do stajni i sa zajezdzane, chociaz pozne konie zajezdzane sa w innym terminie - z tego wlasnie powodu zwraca sie uwage aby wyzrebienia nastepowaly jak najwczesniej, po 1 stycznia - nie wazne ile kon ma lat "kalendarzowo" - 1 stycznia sa "urodziny" wszystkich folblutow na calym swiecie.
Trening zalezy od predyspozycji konia i od systemu trenera - kazdy ma swoj, po czesci podpatrzony, po czesci wypracowany metoda prob i bledow. Ale konie pracuja od poniedzialku do soboty, w niedziele (i swieta) maja wolne. Taki system jest na calym swiecie.
Ile trwa kariera wyscigowa, to zalezy od wielu czynnikow, lecz generalnie najlepsze konie odchodza do hodowli w wieku 3 lat, po odbyciu najwazniejszych prob selekcyjnych, w tym Derby oraz Oaks. Mozna spotkac sie z 9, 10-letnimi konmi na torze wyscigowym, szczegolnie jesli chodzi o konie plotowe - skaczace (biegajace w wyscigach plotowych). Przedwczesnie kariere moze zakonczyc kontuzja.
Czy wyscigi sa ustawiane... hmmm... od wiekow!  😉  W zeszlym roku mielismy wielka afere championa dzokeja Kierena Fallona ktory wraz z paroma innymi dzokejami, wlascicielami bawil sie w ustawianie. Coz, tu w gre wchodza nieraz ogromne pieniadze.



A., edytuj posty (wiem, że umiesz) i nie wal posta pod postem jak jakas nieogarnięta koniareczka, bo jak cie nastepnym razem na tym złapię, to zmienię ci w uznaniu zasług kolorek znaczka nad awatarem 🤦
Jak się wybiera konie, jak się je trenuje, ile trwa taka kariera wyścigowa.
No i czy wyścigi są ustawiane ?
W jakim wieku są konie jak zaczynają starty?
Czy doping jest tylko w filmach czy bywa w realu?
Czy wiele jest kobiet startujących?
Jakim cudem nie zlatuje się z tego siodła?
Pursat   Абсолют чистой крови
30 grudnia 2010 14:25
A ja się czepnę, co mi tam. 😎

IMO ten wątek, to takie robienie bajzlu na siłę. Różne dyscypliny mają swoje wątki, czemu tam nie zadawać pytań? Misz-masz jaki się tu zrobi sprawi, że za jakiś czas nic nie będzie można znaleźć.

A propos wyścigów - jest wątek o Służewcu, jest wątek o folblutach czy arabach.

Gdzie jest wszystko, tak naprawdę nie ma nic.
Zmień temat. Tak nie bardzo wiadomo o co chodzi  😉
A.   master of sarcasm :]
30 grudnia 2010 14:29
Jakim cudem nie zlatuje się z tego siodła?


A ja wiem? Ja tam zlecialam pare razy, co ja mowie, paredziesiat przez ponad 22 lata  😁
Jasne, ja zawsze zakładam wątki, co robią bajzel.  🤔
Chciałam, żeby było -wiem i opiszę . Z naciskiem na wiem .
Bo odcedzanie historii wyssanych z palca i przepisanych z książek oraz wszelakich konfabulacji mnie męczy.
A. ma 22 lata doświadczenia chciałabym, żeby się nim podzieliła. Co w tym złego?
Jest ktoś od woltyżerki?
Pursat - dzięki Tobie o achał tekinach się dowiedziałam kiedyś też dużo.
U nas w stajni (za granicą) ćwiczą woltyżerkę, miałam okazję dwa razy uczestniczyć w takim treningu, i powiem Wam, że to super sprawa.  😍 Jakbym miała więcej czasu to bym się zapisała, bo wydaje mi się, że to coś dla mnie. Tylko u nas w stajni woltyżerka jest chyba najważniejszą dyscypliną, ciągle jeżdżą na zawody te nasze woltyżary i powiem szczerze, że często wracają z jakimś trofeum. Ale to tylko takie lokalne zawody.  😀

Chyba najśmieszniejszą rzeczą, którą zrobiłam na tym treningu było to, że siedzieliśmy w dwóch na jednym koniu, jedna siedziała normalnie tak jak się na koniu siedzieć powinno, a ja musiałam usiąść konikowi na szyję (oczywiście jak najbliżej kłębu) twarzą do tamtej dziewczyny i tak galopowałyśmy, ale galop tyłem, na szyi konia nie jest komfortowy przyznam szczerze.  😜
A.   master of sarcasm :]
30 grudnia 2010 14:35
A tu, tylko prosze sie nie smiac, stara baba na swojej tez starawej, kobyle, w lecie b.r.:



A., mnie zawsze wyścigi fascynowały, ale chyba bałabym się kiedykolwiek spróbować ścigać na takim torze.  👍
A. piszesz? Jak to jest z wagą i wzrostem? Większość jest liliputów?
Wracając do wieku koni - są gonitwy dwulatków-jak wcześnie koń jest zajeżdżany?
Jak się go uczy wejścia w bloki startowe? Trudne to jest dla konia?
A co do woltyżerki- to ćwiczy się zawsze na koniu czy równolegle na ziemi na czymś do ćwiczeń?
No i już masz historię wyssaną z palca. (Nie mówię oczywiście o tym co pisze A. )
A co wyssane ? Te dwulatki?
Nie. Mam na myśli użytkowniczkę, która pojawiła się na forum wraz ze zniknięciem innej i pierwsza jej wypowiedź to stanięcie w obronie tej innej.
Ja bym założyła wątek "Wyssane z palca" ale zaraz mnie opierniczą. Zresztą pomyślałam, że mniej jest tych co piszą prawdę i prościej będzie. ;-)
p.s
A. dziękuję za opis.
:kwiatek:
A powiedz mi w takim razie, czemu tyle się z oburzeniem pisze o wczesnym użytkowaniu koni skoro wyścigowe tak mają? AQH tak mają też. Czy zakłada się, że kariera trwa krócej czy trening jest inny? Lżejszy czy coś.
mtl   I M Equestrian
30 grudnia 2010 15:50
a ja mam pytanie z innej beczki...
A. gdzie przesiadujesz?
Bronze   "Born to chase and flee.."
30 grudnia 2010 16:10
A. - nogi masz chyba ze stali, diablo ciężko złapać równowagę na takich króciutkich strzemionach. 🤔
Raz w życiu mnie skusiło i wymiękłam ;-).
A.   master of sarcasm :]
30 grudnia 2010 16:30
mtl  w kolebce wyscigow, Newmarket!  😎

Bronze  na zdjeciu to akurat mam dosc dlugie strzemiona... a nogi fakt, jeden miesien  😉

Tania  kon sie uczy najpierw w makiecie, taka maszyna startowa ze sciankami tylko, jak juz umie tam spokojnie stac (pozerajac trawke z reki) to zabiera sie go do prawdziwej startmaszyny i uczy zeby stal zamkniety
A. skoro konie w wieku 3 lat kończą już czesto karierę to rozumiem, że idą się ścigać młodsze - a co z kwestią taką, ze te młodziki - sa tak naprawdę jeszcze niewykształconymi "dzieciakami" nie nadającymi sie pod siodło?? prawo tego nie reguluje?? jak sie konia zajeżdza poniżej 3 lat to na forum jest larum... a tu widać, ze setki koni kończy karierę pod siodłem w wieku 3 lat  😲

je sie w ogóle zajeżdza?? czy tylko siodło na grzbiet i "dzida"?
A jak sie je zajeżdża? Muszą tylko przyjąć jezdzca i chodzic w miare w 3 chodach? Słyszałam ,ze waga jokeja nie może przekraczać 58kg? Bez żadnej złościwości ale nie macie wyrzutów sumienia ,ze zajeżdzacie tak młode konie?
A.   master of sarcasm :]
30 grudnia 2010 16:38
Dodofon  juz pisalam wczesniej, ze jeszcze w XVIII wieku scigaly sie roczne konie. I pisalam tez ze z zajezdzaniem roznie bywa, na ogol na jesieni zanim kon skonczy 2 lata ale jesli sa niedojrzale/niedorosniete jednostki to zajezdza sie pozniej - vide ja moja stara szkape zajezdzilam jak miala 3 lata ale na ogol nie wszyscy chca tyle czekac.

Setki koni konczy kariere w wieku 3 lat na jesieni, poniewaz ida do hodowli, to sa najlepsze jednostki. tez o tym juz pisalam  🤬

A jak sie je zajeżdża? Muszą tylko przyjąć jezdzca i chodzic w miare w 3 chodach? Słyszałam ,ze waga jokeja nie może przekraczać 58kg? Bez żadnej złościwości ale nie macie wyrzutów sumienia ,ze zajeżdzacie tak młode konie?


Wyrzuty sumienia przez co? Powtorze, ze konie pelnej krwi zostaly wytworzone  lub tez wyprodukowane  przez czlowieka wylacznie po to by uczestniczyc w gonitwach  😲  To ze sprawdzaja sie w innych dyscyplinach, to juz zupelnie inna bajka.

Zajezdza sie zakladajac najpierw obergurt, a za jakis czas siodlo, pozniej na brzuchu w boksie a jak jest ok to siada sie w boksie. W Anglii lonzuje sie i drive-uje. Najlepiej jesli jezdziec jest bardzo lekki bo mlode konie nie sa przeciazone, a jesli chodzi o wage dzokeja, to juz zalezy od warunkow wyscigu, niektorzy potrafia z siodlem wywazyc sie na 45kg.
A. a jak to jest z roznymi typami podlozy, od czego zalezy to ze jeden kon woli elastyczne, drugi nie, czy przy poczatkowym treningu konia juz sa widoczne jego predyspozycje... i jak to jest z tym uzywaniem bata w czasie wyscigu, czy oni naprawde chlastaja te konie tak jak czasami sie to wydaje...
A.   master of sarcasm :]
30 grudnia 2010 16:46
Pegasuska  tak, niektore wola po mokrym inne po suchym, poza Polska wchodzi jeszcze w gre polytrack, ale to wychodzi "w praniu", rowniez odnosnie dystansu, mozna przypuszczac ze koniowi pasuje krocej a nie dluzej na przyklad ale to tez juz po wyscigu widac na ogol.
Nie chlastaja, kon to zwierze uciekajace i na bat reaguje jak na pazur lwa a my w Anglii w gonitwach mamy dopuszczone baty wylacznie gabkowane.
A. Krynico Wiedzy! baty gąbkowane! Nie miałam pojęcia,że tak jest.
Ależ zabłysnę wiedzą jak nadejdzie okazja!  :kwiatek:
Pisałaś,że nie masz rodziny bliskiej? Ja się zgłaszam na Ciotkę Przyszywaną.
A to prawda,że jeźdzcy się biją, podkopują w czasie wyścigu?
A., jak to jest dokładniej z maszyną startową? Tzn, nie treningowo, dlaczego część koni bardzo się broni przy wchodzeniu? To tak jak z bukmanką? - różnie, czy jakiś rodzaj klaustrofobii, czy "wiem, że będę się ścigać  😜"?
A.   master of sarcasm :]
30 grudnia 2010 17:03
Tania Zaraz znajde w necie foto bata i wstawie, swoj mam w bagazniku  😁

No, nieraz to czasem maja czas zeby przywalic, ale na ogol slowa ida w ruch bo stewardzi obserwuja i za podkopywanie moze byc dotkliwa kara  😉
Jesli sie tluka, to po wyscigu!

PS. na moja Ciotke to Ty kochana za mloda jestes, mozesz byc Siostra Przyszywana jesli juz  😉

edit

A., jak to jest dokładniej z maszyną startową? Tzn, nie treningowo, dlaczego część koni bardzo się broni przy wchodzeniu? To tak jak z bukmanką? - różnie, czy jakiś rodzaj klaustrofobii, czy "wiem, że będę się ścigać  😜"?


Kon ma klaustrofobie z natury wiec nie lubi na ogol wlazic do maszyny, a wyscigowce nie podrozuja w bukmankach  😉
Monty Roberts wymyslil specjalna derke  😉


edit

bat do wyscigow plotowych:
http://www.gibson-saddlers.com/ProductDetails.asp?ProductCode=3551wp

bat do wyscigow plaskich:
http://www.gibson-saddlers.com/ProductDetails.asp?ProductCode=3553wp
galopada_   małoPolskie ;)
30 grudnia 2010 17:17
wyscigowce nie podrozuja w bukmankach  😉
Monty Roberts wymyslil specjalna derke  😉


tzn? jak podrozuja? i jak wyglada taka derka?
A.   master of sarcasm :]
30 grudnia 2010 17:18
[quote author=galopada_ link=topic=41804.msg830450#msg830450 date=1293729453]
wyscigowce nie podrozuja w bukmankach  😉
Monty Roberts wymyslil specjalna derke  😉


tzn? jak podrozuja? i jak wyglada taka derka?
[/quote]

Nie, jak wchodza do startmaszyny  😉  Potwornie droga  😉  Zaraz znajde


edithttp://www.gibson-saddlers.com/ProductDetails.asp?ProductCode=1270rg

tak zaprojektowana, zeby kon nie dotykal bokami maszyny startowej. Mocuje sie ja do tylnych drzwiczek i kon jakoby "wysuwa sie" spod niej przy starcie. Swietny wynalazek na klaustrofobie
A., odpowiedz mi - dlaczego jest tyle zamieszania przy start-maszynach? naprawdę wyłącznie kalustrofobia?
A.   master of sarcasm :]
30 grudnia 2010 17:23
Taka jest natura konia. A z czego tyle zamieszania przy bukmankach  😉 Poza tym kon wyscigowy to sportowiec, i jemu tez adrenalina rosnie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się