Kącik Ujeżdżenia

Nie, nie dajesz nic sędziom. Musisz tylko dostarczyć muzykę do biura zawodów czy gdzie tam będą chcieli.
Z regulaminu rozgrywania krajowych zawodów w ujeżdżeniu 2013:
Na wszystkich Mistrzostwach Polski (MP), Halowym Pucharze Polski (HPP), Pucharze Polski (PP) i Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży (OOM), w miejscu rozgrywania zawodów na 24 godziny przed planowanym terminem przeglądu koni lub rozpoczęciem konkursów, jak również w czasie trwania całych zawodów prawo dosiadania koni, pod groźbą dyskwalifikacji, mają tylko zawodnicy startujący na tych koniach.

A jak jest na Zawodach Regionalnych lub Mistrzostwach Regionalnych? Nie umiem tego znaleźć...
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
25 sierpnia 2013 11:31
Moona, nie ma zapisu co do tego.

Natrafiłam na taki artykuł: http://epona.tv/blog/2013/august/flogging-a-sick-horse  Pomijając poruszane kwestie medyczne, ale odpaliłam sobie filmik, który ma niby ukazywać brutalną jazdę Andreasa. I nie wiem, czy to ja cierpię na jakąś znieczulicę, bo nie widzę na tym filmie żadnych oznak nieprawidłowej jazdy? Wszystkie poprawki, podkreślane jako oznaki brutalności, są krótkie, szybkie, uzasadnione i osiągające efekt. Mam wrażenie, że autor żyje chyba w jakiejś krainie jednorożców i tęczy, jeśli uważa to za oznaki brutalności. Ciekawa jestem innych opinii.
Czyli w zasadzie dopuszczalna jest sytuacja, w której trener rozpręża konia, a zawodnik wsiada jedynie na sam przejazd?
Ja mam pytanie z innej beczki: ostrogi 🙂
Na wkkw można jechać ujezdzenie bez . Na ujezdzenie rangi ZR ponoć trzeba mieć . W czasie zawodów pytałam sedziny ostatnio i ona mówi ze nie trzeba. Czy coś sie zmieniło w przepisach ?
Perlica, z regulaminu rozgrywania krajowych zawodów w ujeżdżeniu 2013:

Na zawodach krajowych we wszystkich konkursach z wyjątkiem MP, PP dopuszcza się jazdę bez ostróg.


Z kolei dokument, który nazywa się "Przepisy dyscypliny ujeżdżenia" z 2013r. w dziale ubiór, zawodnicy do 16. roku życia mówi, iż:

Obowiązkowy strój: (...) z wyjątkiem zawodów dla dzieci i jeźdźców na kucach, obowiązkowe są ostrogi wykonane z metalu, o długości bodźca:
- do 1,5 cm dla jeźdźców na kucach
- do 3,5 cm dla jeźdźców na dużych koniach.


a w punkcie "dla pozostałych grup wiekowych" jest wspomniane jedynie o marynarce jeździeckiej i nakryciu głowy...
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
25 sierpnia 2013 15:07
Obecnie można jeździć tak jak jest napisane w Regulaminie.
Moona, nie ma zapisu co do tego.

Natrafiłam na taki artykuł: http://epona.tv/blog/2013/august/flogging-a-sick-horse  Pomijając poruszane kwestie medyczne, ale odpaliłam sobie filmik, który ma niby ukazywać brutalną jazdę Andreasa. I nie wiem, czy to ja cierpię na jakąś znieczulicę, bo nie widzę na tym filmie żadnych oznak nieprawidłowej jazdy? Wszystkie poprawki, podkreślane jako oznaki brutalności, są krótkie, szybkie, uzasadnione i osiągające efekt. Mam wrażenie, że autor żyje chyba w jakiejś krainie jednorożców i tęczy, jeśli uważa to za oznaki brutalności. Ciekawa jestem innych opinii.


I dlatego uważam że rozprężalnia powinna być zamknięta na takich zawodach dla widzów, żeby nikt nie musiał się tłumaczyć z tego, jak konia rozpręża na podstawie filmiku jakości kalkulatora zza płotu.Osobiście też nie widzę powodu do podnoszenia alarmu, ze coś się dzieje.
Ale to epona.tv, dla mnie trochę nawiedzona.
Dzięki dziewczyny, jestem w szoku bo na 100% byłam pewna ze trzeba w ostrogach i jeszcze ślepe kupowalam przed zawodami żeby było ok ( potem z Revolta sie dowiedziałam ze ślepe zakazane)
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
25 sierpnia 2013 15:48
DressageLife, kurczę ale z kolei chowanie rozprężalni będzie zezwalało na "krzakoterapię". Ale jak widzę takie nawiedzone komentarze to aż mną trzęsie...

Perlica, dopiero od tego roku wprowadzili zgodę na starty bez ostróg.
Koniczka, najzabawniejszy jest ten komentarz w filmie, gdzie koń w pasażu ugiął nogę pod kłodą zbyt mocno i za utratę impulsu dostał mocniejszą łydkę, takiego małego kopniaczka, a komentarz brzmi że "ugiął nogę pod wpływem swojej wagi i... CZY WIDZIELIŚCIE JAK JEŹDZIEC ZAREAGOWAŁ?"
😀 😀 Ten komentarz mnie powalił
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
25 sierpnia 2013 15:58
Mnie wszystkie komentarze na tym filmie powalają...
To mnie to cieszy bardzo 🙂 bo na codzień jeżdżę bez i używam bat. Ale chyba już powoli czas założyć ostrogi, przynajmniej na 6 latke
DressageLife, kurczę ale z kolei chowanie rozprężalni będzie zezwalało na "krzakoterapię". Ale jak widzę takie nawiedzone komentarze to aż mną trzęsie...




Ale co, jak wasz koń nie ma siły bo się dusi to też go tak okopujecie po bokach ostrogami, żeby wyżej giry podnosił?
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
25 sierpnia 2013 16:15
kotbury, obejrzyj ten filmik, czy ten koń Twoim zdaniem się dusi? Widziałam konia trenowanego mimo tego, że miał problemy z zaczerpnięciem normalnego oddechu, to był naprawdę zupełnie inny obrazek i widać to było od razu. I przy takim koniowi dziabnięcie ostrogą nie spowoduje, że będzie lepiej pracował, bo nie może. A z tego co wiem to alergia nie jest przeciwwskazaniem do pracy dla konia. Jak ja uwielbiam takie przerysowywanie i granie na uczuciach... Poza tym gdzie Ty widzisz okopywanie ostrogami? To, że koń dostał poprawkowe "3 szybkie" jak się zwalił na przód, czy nie odpowiedział na łydkę, to jest Twoim zdaniem okopywanie? A co miał zrobić, pogłaskać go za to?
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Utraty równowagi i niemożności takiego napięcia mięśni aby faza podaparcia byłą dłuższa, czyli, żeby się koń na przód nie uwalał, nie wyleczy się trzema szybkimi przed startem. jak się ma takie problemy to chyba należy w ogóle rozważyć starty na takim poziomie...

U mnie w stajni jest koń z alergią i jest ona w jego wypadku przeciwskazaniem... mogę siąść na tego konia, sprzedać mu dwa szybkie i on pójdzie kłusem wyciągnietym, że hoho (bo ma chód spektakularny) ale na następny dzien będzie musiał być wentylowany, inhalowany i co ino..

rożnie to po prostu bywa.
ja mam zdanie, że konkursy tej rangi wymagają bezwzględnej uczciwości jeźdźców. "Przeładowanie pracą i wymogami pozimie L" nie jest dla konia tym  samym co przeładowanie na poziomie grand prix...
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
25 sierpnia 2013 16:51
kotbury, a oglądałaś ten filmik? Jest tam pokazane mnóstwo piaffu o bardzo dobrej jakości. Utraty równowagi się zdarzają, kwestia tego, żeby jeździec je szybko wyłapał i skorygował. Na tym trening polega. Jakie wyleczenie problemu z tuż przed startem? Za piaffy na ME dostał oceny w przedziale 7-9. Faktycznie, słabo przygotowane te piaffy... Wyniki na poziomie 71-72%, przy podobno słabej dyspozycji, też na to wyraźnie wskazują...
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
25 sierpnia 2013 16:57
utraty równowagi były ale raczej w wyniku działania Andreasa - pobudzania konia ostrogą

Nic w tym zdrożnego w tym pobudzaniu (nawet mimo tego że dla przeciętnego obserwatora i tak te piafy i pasaże były bdb jakości), tylko epona się skupiła na tym że koń, jak sam Helgstrand mówił w wywiadzie, miał jakieś problemy z układem oddechowym o podłożu alergicznym i był w związku ciężki do upchania - i o to głównie chodziło eponie - o start na nie w pełni zdrowym koniu
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
25 sierpnia 2013 17:05
ElaPe, tak jak mówiłam - nie chcę roztrząsać kwestii zdrowotnych, bo to jest temat bardzo trudny do oceny, bez diagnozy weterynarza. Mnie uderzyły komentarze w artykule i w filmie w tym stylu "Is that why it was necessary to repeatedly kick him with the spurs and pull on his mouth when his legs buckled in the piaffe?" w kontekście tego co widać na filmie.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
25 sierpnia 2013 17:34
takie trochę na siłę szukanie dziury w całym jednym słowem. Helgstrand jest w ogóle często krytykowany w Danii
Myślę że ma to związek także z sukcesem finansowym jaki odniósł i wciąż odnosi, vide jego handel końmi i ogólnie stajnia.

Ja za to zamieszczę zamieszanie bliższe naszemu rodzimemu ''ogródkowi'':

https://www.facebook.com/notes/katarzyna-milczarek/idzie-nowe/713753785306681 (wymaga posiadania facebooka 😀 )
Jest i nie tylko w Danii - ze względu na stosowanie rollkuru. Krążą również plotki o tym jakoby styl jego jazdy przyczynił się do tego, że Matine miała zdewastowane międzykostne i to była prawdziwa przyczyna jej uśpienia, a nie złamanie nogi. Ile w nich prawdy - nie wiem. Upatrywałabym w tym jednak teorii spiskowej, choć nie od dziś wiadomo że rollkur i międzykostne bardzo się lubią.

Sukces finansowy to inna sprawa - każdy kto taki sukces odniesie ma wielu wrogów   😀iabeł:
Faktem jest, że Matine była przeciążona, gdyż w jej ostatnim przejeździe (chyba WEG, anyway, w przejeździe który wygrali) w fantastycznych piaffach pojawił się balans boczny,co jest oznaką przeciążenia treningowego.
Inną sprawą jest że sport na tym poziomie jest olbrzymim obciążeniem dla każdego konia, i kontuzja może zdarzyć się każdemu,rollkur czy nie rollkur.
Niezłe wypowiedzi dotyczące startu Tomka. Mimo całej sympatii do p. Kasi i Ekwadora to jednak Żenada !
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
25 sierpnia 2013 18:23
sukces sukcesem ale chociażby  taka akcja jaka miała miejsce przy sprzedaży Uno Donna Unique - spektakularna sprawa cudownego wyparowania 900.000 euro  http://www.eurodressage.com/equestrian/2013/02/11/story-donna-uniques-missing-million  też nie przysparzają mu zwolenników
No no niezła afera... jak przeczytałam ten wpis pani Kasi na fb - o oburzeniu cofnięcia zgody na start - to pierwszą moją reakcją było - WTF, jak to przejazd BEZ KWALIFIKACJI...
IMO - słuszna decyzja.
Nie do konca sluszna.
Skoro menadzer dyscypliny wydal ja przed zawodami to on powinien poniesc konsekwencje tej decyzji a nie zawodnik, ktory poniosl koszty, przygotowal sie, stawil sie , itd...
Jednym tel nie mozna tego odwolac.
A ze ktos sie poczul zagrozony i wnioisl skarge, to tez swoja droga przykre.
Ale zgoda  menadzera byla!
Mozna gdzies ten rpzejazd obejrzec?
Chyba jeszcze nie? Jeśli ktoś odkopie, to bardzo prosze o udostępnienie, jestem przeciekawa  :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się