paszport konia- co i jak?

aniapa   Niedobre zwierzę wierzchowe nieznanego gatunku.
13 maja 2014 11:26
Zastanawiam się czy to jest możliwe żeby kon fryzyjski nie mial rodowodu a jedynie paszport? Bo powinien miec chyba coś takiego i paszport. Możliwe że nie ma czy bardziej, że zagubił się w akcji icon_rolleyes Dodam, ze będę/jestem 5 właścicielem konia cool



Koń fryzyjski zarejestrowany W KFPS (Holenderska Królewska Księga Stadna) powinien mieć dokładnie taki rodowód, jak wstawiłaś w linku. Rodowód może różnić się kolorem w zależności od tego, do jakiej księgi stadnej jest wpisany - brązowy to pierwsza dodatkowa (BbI) Powinien posiadać holenderski (nie polski!) paszport - aktualnie bordowa okładka ze złotym logo FPS. Jeżeli posiada polski paszport, to albo jego papiery zostały zaniedbane w dzieciństwie (to da się sprawdzić, najlepiej w tej sprawie skontaktować się ze Związkiem Koni Fryzyjskich w Polsce), albo jest wynikiem "mezaliansu" - więc de facto nie jest koniem fryzyjskim.

edit:
poprawiony błąd - odmiana przez osoby się kłania...
Kon ma najzwyklejszy paszport PZHK taki w zielonej okladce  😲 Pisze w nim rasa fryzyjska i ma numer transpondera razem z kodem kreskowym.

albo jest wynikiem "mezaliansu"

jakiego "mezaliansu"?  🙄 Możesz doprecyzowac?
Słuchajcie mam taki problem,ponieważ moja opisywaczka zawsze zwlekała z przyjazdem<a że klacz ma tylko pół pochodzenia,więc nie szczególnie też mi się spieszyło,pobyt za granicą etc> to nie będę miała problemu z opisem 3letniego konia?zależy mi głównie na paszporcie,bo tak jak wspomniałam,kobyłka nie ma pełnego pochodzenia.
aniapa   Niedobre zwierzę wierzchowe nieznanego gatunku.
13 maja 2014 12:14
Kon ma najzwyklejszy paszport PZHK taki w zielonej okladce  😲 Pisze w nim rasa fryzyjska i ma numer transpondera razem z kodem kreskowym.

[quote author=aniapa link=topic=3528.msg2092406#msg2092406 date=1399976804]
albo jest wynikiem "mezaliansu"


jakiego "mezaliansu"?  🙄 Możesz doprecyzowac?
[/quote]

masz PW
masz PW


Poszło  :kwiatek:
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
28 maja 2014 12:02
Jeśli PZHK odmawia wystawienia paszportu koniowi (ma czipa, ale żadnych dokumentów) to czy można gdzieś złożyć na ich decyzję skargę?
ElaPe, jaki jest powód odmowy (z ciekawości)? I czy odmawia PZHK czy OZHK?
Organem nadrzędnym nad PZHK jest Agencjia Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
[quote author=_Gaga link=topic=3528.msg2105175#msg2105175 date=1401280328]
ElaPe, jaki jest powód odmowy (z ciekawości)? I czy odmawia PZHK czy OZHK?
Organem nadrzędnym nad PZHK jest Agencjia Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
[/quote]
Ze statutu: 2.PZHK działa jako zwią­zek rol­ni­czych zrze­szeń bran­żo­wych, na pod­sta­wie Ustawy z dnia 8.10.1982 r. o społeczno-zawodowych orga­ni­za­cjach rol­ni­ków /Dz.U. Nr 32 poz.217, z póź­niej­szymi zmianami/. PZHK jest stowarzyszeniem i podlega jedynie prawodawstwu polskiemu i UE  😀
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
29 maja 2014 08:16
[quote author=_Gaga link=topic=3528.msg2105175#msg2105175 date=1401280328]
ElaPe, jaki jest powód odmowy (z ciekawości)? I czy odmawia PZHK czy OZHK?
Organem nadrzędnym nad PZHK jest Agencjia Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
[/quote]

Dzięki

w zasadzie to nie wiem. ktoś z duńskiego heste-nettet mnie zapytał, bo ma polskiego konia i chciałby mu wyrobić paszport a PZHK nie chce.
Kurcze na rpawie miedzynarodowym się nie znam, ale generalnie unijne mówi, że jest obowiązek identyfikacji koniowatych - a co za tym idzie - również wydania paszportu konia. Odpowiada za to związek hodowlany, ale wykonawcą Ustawy jest właśnie Agencja - zatem do nich bym się z problemem zwróciła

Jest jeszcze inna opcja - rasa konia. Jeśli to koń pełnej / czystej krwi lub kłusak - PZHK nic do niego nie ma. Wówczas trzeba się zwrócić do odpowiedniego związku rasowego 🙂
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
29 maja 2014 08:23
tak z ciekawości dopytam się o co chodzi.
Platyna   Platynowe szczęście a smaku Karmelu :P
29 maja 2014 14:16
jak to jest z wydawaniem paszportów dorosłym koniom, które są z matki z połową pochodzenia i ojca bez licencji? Nie ma świadectwa krycia, znane jest imię i data urodzenia, matka stoi w jednej stajni z synem więc robi się jakieś badania genetyczne?
czy ktoś orientuje się może, jak wygląda sytuacja z kupnem konia, którego aktualny właściciel nie jest wpisany do paszportu? bardzo prosiłabym o pomoc.  :kwiatek:
Platyna, badania można zrobić - pytanie tylko czy gra warta świeczki

Olson, warto zmotywować właściciela do uzupełnienia dokumentacji, aby nie było problemów. W zależności od OZHK takiego konia przepiszą bez problemów, lub - zgodnie zresztą z prawem - będą problemy robic...
_Gaga, dzięki za info. Kurcze, jutro jedziemy po konia. Trochę martwi mnie ten paszport, ale w sumie, nawet na stronie "mojego" śląskiego związku są druki ośwoadczeń dla właścicieli koni, którzy kupili je od właścicieli nie wpisanych w paszporcie...
Ten temat był już kiedyś poruszany. Z tego co pamiętam wystarczy aby była zachowana ciągłość umów - jeśli masz umowy między przednimi właścicielami konia to brak wpisów w paszporcie nie jest problemem.
Czyli: jeśli brakuje wpisu tylko jednego właściciela to musisz mieć umowę między Tobą a sprzedającym,  oraz osoba wpisana w paszport i sprzedającym.
Pytanie: czy sprzedający ma umowę z osobą od której kupił konia?

A tak poza tym Olson wysyłam pw 😉
Ancyk a czy robią jakiś problem jeśli ja mam umowę pomiędzy mną a sprzedającym ?  :kwiatek: z tym że sprzedający nie jest wpisany w paszport a umowy wczesniejszej nie ma, poprostu nie zarejestrował i tyle sprzedał dalej ,,ciekawi mnie bo takich sytuacji jest wiele  🤔
Proszę o pomoc... Napiszę w skrócie! Otóż kupując swojego konia, dostałam paszport z jego opisem i zmianą właścicieli, nic poza tym! Żadne szczepienia nie są wpisane.... W dniu zakupu, właścicielka, oznajmiła mi iż koń był niedawno u niej szczepiony i odrobaczony, więc tym mogę się nie martwić! Po  kilku miesiącach, na własną rękę, zamówiłam pastę odrobaczającą i odrobaczyłam konia w zimie, po ok. pół roku (od odrobaczania u mnie) , koń został na wakacjach (2013) odrobaczony oraz zaszczepiony, aktualnie pod koniec roku 2013 odrobaczyłam konia i niedługo chcę go szczepić! Pani weterynarz, nie wspominała nic o paszporcie do którego miała wpisać iż koń został zaszczepiony, więc się tym nie interesowałam, tym bardziej, że nie mogłam znaleźć paszportu i o nim zapomniałam (odnalazł się ostatnio w taty domu!) Niedługo mam jechać na zawody... I tu pojawia się pytanie.. Co robić? Czy mogę podjechać do wet., aby uzupełniła mi braki w paszporcie? Już sama nie wiem...  😡 
Irysonek, jeśli w paszporcie nie ma żadnych naklejek a koń był regularnie szczepiony, to może na górze strony napisać taką formułkę, że "koń był regularnie szczepiony w odstępach 6-miesięcznych i posiada bazowe szczepienia zgodnie z przepisami FEI i PZJ" - jak najbardziej musisz się wybrać do weta, inaczej nie możesz wystartować na zawodach.
a nie będzie problemu z jego uzupełnieniem?
Raczej ci nie uzupełni, tylko napisze tą formułkę (o ile masz zupełnie pusty ten paszport) i wklei ostatnią naklejkę z datą szczepienia. Mój wet tak ostatnio zrobił jak wyrobiłam duplikat paszportu.
okej, a to nie będzie stanowić problemu na zawodach?
Irysonek, ja tak pojechałam i nikt nic nie powiedział - nie wiem dlaczego miałoby stanowić problem - przecież nie będziesz robić bazy koniowi, który był regularnie i w terminach szczepiony...
no w sumie czemu nie 🙂 po weekendzie podjedziemy do wet. to dam znac, co i jak. serdecznie Ci dziękuje 🙂
No problem 🙂
A.   master of sarcasm :]
22 lipca 2014 18:50
Czy istnieje w Polsce jakieś laboratorium, które wykonuje badania dna, chodzi mi konkretnie o markery genetyczne i testy na kolor?  :kwiatek:
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
22 lipca 2014 20:49
A.,
Poznań, Chorzelów

dokładniejsze info znajdziesz poniżej:
http://pzhk.pl/hodowla/genetyczna-kontrola-pochodzenia-koni/
A.   master of sarcasm :]
22 lipca 2014 21:56
Dzięki serdeczne. Jestem co prawda w szoku że markery oznacza się przez krew a nie przez badanie włosa, no to zostaje mi wysyłanie próbek do Kornwalii jak dotąd, a myślałam że w Polsce może będzie taniej  😁.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
23 lipca 2014 09:53
A.,
z tego co pamiętam, jest możliwe oznaczenie z włosa (Poznań), musiałabyś podrążyć
telefonicznie.
Mam pytanie odnośnie nowego właściciela. Chciałabym konia przepisać na mamę w paszporcie ale na umowie kupna-sprzedaży ja podpisywałam i obecnie koń w paszporcie stoi na mnie. Jak to odnosi się w Polsce ? Co trzeba wysłać, lub jakie zawieźć (dokumenty) żeby mogli zmienić właścicielstwo i czy jest w ogóle taka możliwość ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się