Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR

Tylko zazwyczaj wiadomo skąd koń przychodzi natomiast zdarza się, że ludzie nie chcą mówić dokąd idą i ja to rozumiem. System powinien składać dwa zgłoszenia do kupy bo ja nie mam w teorii obowiązku informowania postronnych osób dokąd konia wstawiam.
epk, dla mnie to jest żart że w ogóle trzeba coś takiego robić. Ale to jest cyrk i dla własnie właścicieli koni i dla właścicieli ośrodków.
anetakajper   Dolata i spółka
24 sierpnia 2023 14:16
Ale tam wystarczy podać nr siedziby stada bez nazw i nazwisk. co za problem podać parę cyferek 🤦 z tych cyferek nik się nie wyzna co to za stajnia
no chyba że wynosisz sie z koniem bo jesteś skonfliktowana z włąscicielem pensjo i nie masz ochoty z nim rozmawiać a juz tym bardziej ułatwiać mu życia 🙂
Dokładnie. System powinien być tak zrobiony, żeby po numerze koniowatego łączyć wyrejestrowanie z kolejnym zarejestrowaniem. A jak ktoś kupuje konia i po prostu wywozi? Przecież nie masz obowiązku podawać nikomu nic a tym bardziej biegać za nowym właścicielem, żeby ci coś podawał, żebyś ty mógł podać właścicielowi stajni. Tyle punktów gdzie ktoś to może olać, że szok.
BUCK   buttermilk buckskin
24 sierpnia 2023 16:13
ciekawe czy ktoś przewidział że właściciel opuszcza pensjonat i wywozi koniowatego poza UE 😉 jaki numer stada wtedy podać ?
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
24 sierpnia 2023 16:28
Ja nie bardzo wiem czy ten koń trafi do jakiegokolwiek pensjonatu. A dwa no kontaktu brak.
Mnie wkurza to, że ja mam odpowiadać za nie swojego konia i tyle problemow
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
24 sierpnia 2023 16:30
BUCK, Ja myślę, że oni tworząc ten system w ogóle nie bardzo wiedzieli, jak koński światek wygląda. Chyba myśleli, że zdecydowana większość rotacji koni odbywa się między ludźmi, którzy są równocześnie właścicielami stajni (gospodarstw), a nie pomiędzy osobami zupełnie nie związanymi z rolnictwem.
zembria, ja jestem przekonana, że oni mieli wrażenie że konie w PL to są konie rzeźne i w ogóle im nie przyszło do głowy że konie wierzchowe rządzą się swoimi prawami kompletnie nie przystającymi do rzeczywistości gospodarstw rolnych.
epk, bo tak mniej więcej jest. Ja kilka razy rozmawiałam z ARiMR telefonicznie bo mam większość koni na zagranicznych paszportach i bardzo ich ciekawiło o co chodzi. Koncepcja pensjonatu dla koni była im totalnie obca. Natomiast bardzo podobne realia są w innych krajach EU i będą się musieli przestawić.

BUCK, tak, są opcje zbycia poza kraj, w tym poza EU w tym systemie
anetakajper   Dolata i spółka
25 sierpnia 2023 07:06
blucha, gorzej jak konika trzeba będzie zarejestrować, a on jest już w bazie i trzeba będzie podać skąd przybył :P Wtedy obrażalska będzie musiała się zwrócić do starego pensjonatu o siedzibę stada 😉
anetakajper, no i pomyśl po cholerę tak utrudniać. Serio system nie mógłby sobie łapać tych rejestracji po numerze konia? Pewnie mógłby ale jest zrobiony pod zwierzęta rzeźne i w sumie nie przewiduje częstych zmian - skoro obca jest im idea pensjonatu - a raczej tylko hodowla ----> rzeźnia.
anetakajper   Dolata i spółka
25 sierpnia 2023 09:31
Tak, powinno być to po nr. koniowatego rejestrowane. Żadnych przemieszczeń.
Jedynie podać że koń nr...wybył tego i tego dnia bez podania nowej siedziby.
Teraz komuś koń wisi na stanie i za boga nie może go wyrejestrować bo pańcia walnęła focha, albo nowy pensjonat nie jest jeszcze zarejestrowany.

Mam nadzieje, że to uproszczą.
Czyli podsumowując, jak sprzedałam konia ludziom do przydomowki, którzy nie zamierzają robić siedziby stada i zgłaszam zbycie, to wpisuje zera? Czy nic i przejdzie? Jakieś pomysły?😅
marchewkowa, ja kupiłam konia do przydomówki i poszłam po prostu założyć specjalnie ten numer siedziby
marchewkowa, pozostaje pewnie próbować. W ogóle zabawne jest to że teraz już jest problem gdzie obowiązek rejestracji przedłużono do końca roku xD wiec jeszcze legalnie można nie mieć miejsca zarejestrowanego.
Szybkie pytanko:
czy sposób zgłoszenia PRZEMIESZCZENIA koniowatego się zmienił? Nie umiem tego wysłać przez IRZ (brak gatunku koniowate). Jak zaczęłam grzebać to znalazłam na stronie ARiMR druk do wypełnienia 🙄
Ktoś coś wie? Czy muszę pół dnia przewisieć na telefonie próbując się dodzwonić do ARiMR?🙈🙈
Spróbuj wysłać z błędem może mają awarie ja tak wysłałam i przeszło
Uff, ogarnięte!

Okazało się, że zły dokument wybrałam. Zamiast "Zgłoszenie Przemieszczenia Koniowatego" wybrałam "Zgłoszenie Przemieszczenia".
Koniowate są faworyzowane i mają własne dokumenty :P
Ktoś ma jakiś pomysł co zrobić w momencie kiedy właściciel pensjonatu nie chce zarejestrować stada, a w planach jest przeniesienie konia do stajni która to stado ma zarejestrowane normalnie ? Bo to rodzi problemy typu, że nowa stajnia nie umie wpisać numeru poprzedniego stada ..
To zgloscie konia po prostu w tej nowej stajni skoro i tak nie jest na razie zgłoszony nigdzie
Pytanko, jestem właścicielem konia którego trzymałam w pensjonacie u osoby która dzierżawiła stajnie od innej osoby. W związku z czym stado zarejestrował faktyczny właściciel obiektu. Konia jednak przeniosłam do innego pensjonatu i tu zaczynaja się schody. Nie mogę przypisać konia do nowego stada ponieważ nie mogę się doprosić o podanie numeru stada pierwszej stajni (z której dostałam informacje ze moj kon zostal wyrejestrowany, ale ja nigdzie nie podawałam informacji gdzie konia przenoszę bo nikt mnie o to nie pytał).
I teraz nie wiem co zrobić z tym fantem. Czy istnieje szansa ze w armirze mi powiedzą numer stada do którego przypisany był moj kon?
evoj, moim zdaniem powinni w agencji mieć dostęp do numeru stada tej osoby mając tylko imię i nazwisko właściciela. Pytając w ARiMR o fakt czy dane stado jest widoczne (zagraniczne ośrodki nie widziały tego stada) dostałam informacje że jest widoczne i potwierdzili że należy do xyz. To samo gdy dzwoniłam do pzhk - też mieli w to wgląd. Myśle że jak przedstawisz sytuacje to powiedzą co robić albo sami znajdą ten konkretny numer siedziby stada.
evoj, nie da się wyrejestrować bez nowego nr stada, ARiMR dzwoni i nęka. Ktoś Ci bajki opowiada
A ja z innym pytaniem. Odchodzi pensjonariusz, nie podaje numeru stada, do którego idzie (bo nie chce) pensjonat nie może konia wyrejestrować, bo nie ma jak. Co w takiej sytuacji?
Megane, Nie podawać nr stada z którego wychodzi oraz powiadomić PIW i ARMIR.Nie będzie mógł zostać bez tego zarejestrowany w nowym stadzie. Szybko mu przejdzie ochota do utajniania.
Numer już podany. Armir miał wysłane zapytanie. Twierdzą, że "kara" jest nakładana nie na właściciela, a na były pensjonat. Teraz pójdzie oficjalne pismo. 🙁
Nie wiem, czego się spodziewać, minęło już 7 dni 🙁
Kochani, Ci z przydomowki zdecydowali się jednak założyć numer stada 😅 z tym ze na umowie jest końcówka sierpnia. I oni proponują żeby zmienić na umowie date na kilka dni do tylu (czyli powiedzmy 17 październik) tak żeby przeniesienie nie było przekroczone o ten termin 7 dni.. co byscie zrobili?
marchewkowa, ale czas na rejestracje stad jest do końca roku. Więc ciężko tu mówić o przekroczeniu terminów. Ja bym się chyba nie do końca zgodziła na to, bo co jeśli koń w tym czasie miał kontuzje, o której nie wiesz, a oni powiedzą, że wiedziałaś i sprzedałaś chorego konia czy coś?
marchewkowa, Fokusowa, dobrze radzi. Nic nie zmieniaj. Oni robią normalnie zgłoszenie bez wydziwiania.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się