Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Ossesmayer, chyba większość pasz czy to w musli czy w granulacie można spokojnie moczyć, jedne się rozpadną na papkę szybciej inne wolniej ale ja w sumie się nie zastanawiam i jak potrzebuje to zalewam I tyle. Nie mówimy o takich które moczenia wymagają bo mają dużą ilość wysłodków.
Jak wypada składowo balancer Mebio Active Balance przy balancerze Saracen Competition Fit? Może ktoś używał obu i ma porównanie? Dawkowanie identyczne, różnica w cenie dwukrotna. Koń stoi aktualnie na Saracenie ale rozważam przejście na Mebio. Warto?
Ma ktoś linka do meszu Agrovitala z allegro?
adriena, nie znalazłam nigdy agrovitala na allegro, oni tylko przez swoje strony niestety
Ok dziękuję
florcia9   "Amicus optima vitae possessio"
18 listopada 2023 19:08
Jaką paszę podstawową wybieracie dla koni rocznych/dwuletnich na dokarmienie w sezonie zimowym?
Wcześniej uzupełniałam owies zestawem witamin i lucerną a teraz mają stanąć w stajni która owsem nie dysponuje i stoję przed wyborem paszy pełnoporcjowej.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
18 listopada 2023 19:21
florcia9, Swojego młodego mam na Nubie, ale balancer+owies. Niemniej jestem zadowolona, dobrze wygląda, rośnie, w pełnym badaniu krwi wszystkie makro i mikroelementy w normie.
Jaki polecacie zamiennik paszy Build Up? Co Wam się sprawdziło? Dla 18latka, pracujący 2 razy w tygodniu. Niestety w mojej ocenie hippovet trochę poleciał z jakością, od jakiegoś czasu dostawałam pasze z „ulepami”, a wczoraj znalazłam kawałek metalu, wyglądało to jak kawałek puszki zgniecionej, z jakaś jeszcze zawartością. Bardzo słabo 🙃 jestem ich klientem od ponad 5 lat i przez ostatni rok takie niespodzianki różne związane z jakością.
Oraz jaką polecacie sieczkę? Od 2,5 roku stosowałam Dengie Alfa i również co worek to inna jakość, teraz dostałam bardzo „sprasowaną” jakby ubitą, w żłobie po jedzeniu zostaje mnóstwo pyłu.. Czytałam i sporo osób poleca sieczkę z Sukcesu. 🤔
bajereek, z sieczką Sukcesu to zależy jak trafisz, czasami jest naprawdę świetna, ale ostatnie parę worków strasznie twarde łodygi u nas...
Przyszła mi ta nowa sieczka Złotów. Fajny duży worek 13kg, dobra cena, ładna zielona i pachnąca. Ale. Meeega twarda. U mnie jedynie nada się do mokrego żarcia.
Ja polecam sieczkę z nuby.
Aktualnie mam u siebie w stajni 3 różne i wszystkie wyglądają super.
Mój zajada tą na kopyta, bardzo zadowolony, nic nie zostaje. Pyłu żadnego nie zanotowałam.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 listopada 2023 11:09
bajereek, A potrzebujesz lucerne, czy sieczkę zwykłą? Jak zwykłą to bardzo pokecam Afrobs Pre Alpin Aspero, od dawna używam i jestem zadowolona. Cenowo też dobrze wygląda.
wabankowa, też uważam że sieczki nuby są top of the top, na wielki plus to że pyłu nie ma bo miękkie części są spelletowane. Niestety cena nie jest już taka korzystna zwłaszcza, że przez ten pellet są ciężkie i ich 15kg starcza na mniej niż 15kg innej sieczki.
bajereek, ja swojego swego czasu przerzuciłam z Mebio Build Up na Equifirst Conditioning i byłam zadowolona.
Aniii95, pavo care najlepiej lub eqmobility z horsevetal, algi morskie
florcia9, u mnie balancer z nuby + suple. Bez owsa. Polecam koń wygląda na prawdę dobrze i zajada ze smakiem.
bajereek, sieczka z sukcesu jest bardzo ostro cięta i twarda. Nie polecam
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
20 listopada 2023 20:57
Chestnutpower, Balancer Nuby jest skomponowany tak, że gra stosowany razem z owsem, jak nie dajesz owsa to przejdź na paszę kompletną. Inaczej będziesz miała niezbilansowane żarcie.
i ps. Korzystaj z edycji postów, żeby nie pisać jednego pod drugim.
zembria, niekoniecznie. Balancer ma na celu również podawanie mniejszej ilości paszy i kiedy nie ma możliwości podawania więcej niż dwóch posiłków dziennie sprawdza się lepiej niż pełnoporcjowa, nawet bez owsa. Dieta jest ułożona wraz z dietetykiem z nuby.
Komentarz moderatora: Proszę o edycję postów!
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
20 listopada 2023 23:48
Chestnutpower, A dajesz coś poza tym? Bo niestety, ale nie jest tak jak piszesz i przy podawaniu samego, nie bedzie to grało. Będą niezbilansowane stosunki mineralne, a przy rosnącym organizmie to ma ogromne znaczenie.
zembria, balancer, sieczka, suplementy . Wieczorny posiłek dodatkowo wysłodki 200g (ważone na sucho)
bajereek, sieczka z sukcesu jest bardzo ostro cięta i twarda. Nie polecam
Fakt, z tą sieczką jest różnie. X lat temu to prawie zawsze były takie, hmm, jasnozielone, bardzo suche badyle, potem się zrobiła taka bardziej miękka, nadal dość sucha (no bo tam nie ma melasy), ale taka, nooo, moim zdaniem wporzo, no ale właśnie nierówne bywają te worki.

Jakby się ktoś interesował, to chyba odkryłam przyczynę wsuwania siana bez opamiętania. Jak wjechało trochę gorsze siano (no po prostu już nie 1 pokos, nie takie zielonimięciutkie), to koń nagle przestał odkurzać do ostatniego źdźbła -.-' Badania zrobię, po wypłacie. Na 3 etaty człowiek musiałby zasuwać.

kotbury, Probiotyki dostaje. Witaminy też. Własnie wtedy, gdy skończyła się trawa, wsadziłam konie na "ogólne witaminy", bo siano mam z różnych źródeł, różnych łąk. Zimno mu nie jest - jest obecnie nieco grubawym okazem zdrowia (Tfu!Tfu!Tfu! *odpukuje w niemalowane*, *tańczy wokół komina*, *pluje przez lewe ramię*, *czy jest jeszcze coś, co mogę zrobić, żeby "odpukać"?*).
Konie schodzą w okolicach 16 i wtedy dostają najwięcej siana. Wieczorem obczajam jak sytuacja, żeby na całą noc miały dostęp do objętościowego.
Ale ten Kentucky Oil, o którym piszesz, to raczej taki, hmm, bardziej "zabieg" pokazowy...? Tak to rozumieć?
Podpowiedzcie jak pasza ( nie musi być gotowa) dla źrebnej koniczki ?
Sankaritarina, - no jak było smaczniutkie, a przyjeżdża różne, to korzystał póki może 😂 Ja też jem chętniej, jak mi się podstawi coś dobrego pod nos.

Co do sieczki sukcesu - jak się przeliczy na kg to ona wcale nie wypada tak super korzystnie cenowo (sukces ma 10kg), no i właśnie worki są różne. Długo z niej korzystałam, ale kiedyś w kryzysie dostępności zmieniłam na agrobsa i już nie wróciłam. Przy moim dawkowaniu różnice w skali miesięcznego kosztu karmienia wychodziły na poziomie szalonych 10zł, a przynajmniej jakość jednakowa. Mój niby odkurzy nawet badyle, ale... no jakoś mnie to gryzło trochę.
Miałam luzerne mix z agrobsa i przez parę lat karmienia tym żadnego fakapu (przestałam, bo wyszła alergia na lucernę). Teraz kupuję esparcete naturę best i poza tym, że zbite jak diabli to też polecam. Na brzuszek też faktycznie dobrze robi.
Sankaritarina, nie, nie pokazowy.
Dla koni,które mają niedobory siana uzupełnia lotne kwasy tłuszczowe. Jest top przyswajalny dzięki zemulgownaiu tego na magnezie. Przez to też dba o żołądek- p. wrzodowo. Do tego przy okazji daje piękne futerko i kopytka.
keirashara, On się pewnie domyślał, że zaraz partia się skończy 😉
Taaaaaak, masz rację, sieczka z Sukcesu wcale nie wychodzi jakoś ekonomicznie... tzn w czasach, kiedy kosztowała 28 czy 30 zł za 10 kg, to jeszcze była w tym pewna konkurencyjność, jeśli ktoś faktycznie wrzucał garść raz na dzień, ale teraz średnio.

kotbury, Brzmi sensownie, dobrze wiedzieć, dzięki.
Macie jakiś fajny zamienik paszy Nuba Slimmer?
Szukam dobrego balancera do 120zl/20kg, a pasuje nam ten z nuby


Czy myślicie że karmienie owsem + sieczka Dengie Healthy Hooves + witaminy jest wystarczające czy lepiej dołączyć do tego jeszcze jakiś balancer?
BUCK   buttermilk buckskin
26 listopada 2023 10:06
Doomi albo witaminy albo balancer
Doomi, ja podawałam Mebio Active Balance i konik wyglądał ładnie. Jednak przeszłam na witaminy, bo zależy mi na małej ilości jedzenia (koń
zimnokrwisty, więc ma tendencje do tycia mimo dużej ilości ruchu). Aktualnie dostaje Eggersmanna Horse Vital i wygląda równie dobrze 😅
Czym bilansować jęczmień? Podobno ma zaburzony stosunek wapnia do fosforu.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się