Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR

melehowicz, ciekawe jak w takim wypadku rozwzwiąrzą funkcję "urodzenia" dla koni opisywanych w zw7azkach zagranicznych.
Iskra de Baleron, Przypuszczam że jako ujawnienie.Ale to tylko moje przypuszczenie. Napisałem o sankcji ale nie jako automatyczne działanie.Według mojej wiedzy chodzi o zakończenie możliwości tworzenia stada - przypisanie do działalności było tylko funkcjonalnością z tytułu wejścia w życie ustawy (teoretycznie do 5 kwietnia 2023 wydłużone nieformalnie do 31 grudnia 2023). zaznaczam ze moje dywagacje są nieoficjalne. Zapewne wszystko będzie się jeszcze młóciło jak to w życiu.
Wystarczyłoby by dodać w urodzeniu "wniosek o paszport w innym zwiazku" oraz "dokonano zgłoszenia urodzenia w innym związku"

Natomiast wina i kara być musi.
Wciąż tylko straszenie karami.

Czy skoro planowane są zmiany nt funkcjonalności to nie powinny być zawczasu gdzieś ogłoszone?
Znowu biedni oracownicy ARiMR będą zagubieni i znowu będzie co pracownik to opinia...
Iskra de Baleron, Moim zdaniem jest zapis w ustawie o terminie dokonania pierwszej rejestracji zwierząt. Zapewne proponowane przez Ciebie rozwiązanie rejestracji źrebiąt z innych związków byłby dobrym pomysłem. Zobaczymy co zrobi nowa władza?
Czy ktoś może mi powiedzieć punkt po punkcie co wpisywać w ujawnieniu klaczy ze źrebakiem bez papierów? Chodzi o to żeby nie wyskakiwały błędy… Nasz ARiMR jeszcze nie miał takiej sytuacji i nie potrafił mi za dużo powiedzieć, a muszę konie zgłosić dziś.
zoyabea, to jest jednak obłęd... Co to znaczy, że urzędnicy nie mieli sytuacji i nie wiedzą co zrobić? A kto ma wiedzieć? To oni są przeszkoleni. Ale karami obciążać to już tak. Szczerze to mnie to już ostro wkurza. Ale to cały nasz system urzędniczy w PL jest taki sam - pomóc, wskazać jak coś prawidłowo zrobić to nie ale ukarać to tak. Ehh...
Co do bałaganu w ARiMR- na jesieni musiałam uśpić konia. Przy zgłaszaniu do systemu nie wiedziałam co zaznaczyć, bo można było wybrać padnięcie, ubój, ubój z konieczności ale uśpienia nie było. Zadzwoniłam do mojego ARiMR. Pani nie wiedziała. Po konsultacji z koleżanką kazały mi zaznaczyć ubój z konieczności. Miałam spore wątpliwości więc zadzwoniłam na infolinie ARiMR. Tam też pani nie wiedziała. Po namyśle kazała zaznaczyć ubój z konieczności. Dopytywałam się czy na pewno, bo żadnego uboju wcześniej nie zgłaszałam (a chyba trzeba) i nie chciałam mieć problemów w razie jakiejś kontroli. Tylko dlatego, że drążyłam temat dostałam numer do kogoś wyżej. Tam dostałam odpowiedź, że mam zaznaczyć padnięcie, bo ich nie interesuje w jaki sposób padł (czy sam, czy z pomocą leków) tylko, że nie żyje i zwłoki zostały odebrane przez firmę utylizacyjną.
BUCK   buttermilk buckskin
07 grudnia 2023 14:15
zoyabea może zadzwoń do głównego ARMiR, ja w innej sprawie dzwoniłam, bo co okoliczny oddział to info były różne
epk, nie byli szkoleni bo rozmawiałam z nimi o tym. Sami zostali wrzuceni na gorącą wodę.
zoyabea, tylko wiesz to nie powinien być nasz problem. To nie użytkownicy powinni szukać rozwiązań i dzwonić po oddziałach. Jeśli dany urzędnik nie wie a ktoś zadzwonił do niego aby wskazał jak to zrobić to on powinien się tego dowiedzieć. Już choćby po to, żeby nie mówić wiecznie "że nie mieli takiej sytuacji". Żeby sypać karami i kontrolować to należy najpierw wskazać jasno jak coś należy zrobić. To jest ich praca. Tak, mam nerwa ogólnie bo uważam, że system u nas ogólnie jest typowo opresyjny - polega na tym, żeby skontrolować, złapać i ukarać. I wszystko jest skomplikowane od przepisów na systemach informatycznych kończąc co sprzyja popełnianiu błędów.
epk, Amen!
Mnie też to doprowadza do białej gorączki, mam wręcz wrażenie że ma miejsce celowa dezinformacja...
Bo jak inaczej nazwać przypadek gdy pracownik ARiMR prawie że krzyczy na mnie, że źrebaka z zachodnim paszportem mam OBOWIĄZEK zgłosić do rejestru poprzez "urodzenie" 0a w ustawie i broszurach i formacyjnych jest jak wół że po otrzymaniu paszportu robię "przypisanie".
I krzyczy na mnie ta kobiecina, że jak wpadną z kontrolą to KARA bo sie liczba nie zgadza.
To ja mówię że przy urodzeniu musze zaznaczyć wniosek o paszport a to bzdura bo paszport będzie zagraniczny.

Więc jak to jest że obywatel ma wiedzieć lepiej i informować pracownika, ba jeszcze się wykłócać...
Jak to jest że żaden z zweryfikowanych przez PZHK koni za 300zł nie jest widoczny w rejestrze.

To ja mam terminy i KARĘ a pozostali robią co chcą i jeszcze wprowadzają zament.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
08 grudnia 2023 08:28
Co do uśpienia konia, to zaznaczyłabym padnięcie, bo to nie było zabicie zwierzęcia w celu ratowania wartości rzeźnej, wykonywana przez ubojowca.
A z tym urodzonym w gospodarstwie źrebakiem rejestrowanym w innym związku hodowlanym to normalnie jako urodzenie powinno być. Przecież wpisuje się datę urodzenia, numer transpondera i UELN i nazwę związku, który wystawia paszport.
Nie wpisujesz ueln przy urodzeniu bo to przyjeżdża pracownik pzhk i dopiero wtedy czipuje źrebaka.. nie można zgłosić urodzenia bo to jest jednoznaczne z prośbą o wystawienie paszportu w pzhk i dlatego jest to bez sensu
kortina, źrebak oldenburski ma ueln nim zostanie poczęty 🙂 na certyfikacie krycia juz jest wpisany ueln przyszłego źrebaka.
Dementek, nie mozna poprzez urodzenie tak jak napisala kortina, urodzenie jest obecnie tożsame z wnioskiem o paszport.

Koślawa ustawa mówi że po otrzymaniu paszportu mam sie zgłosić do pzhk, zapłacić haracz 😉 i oni źrebaka naniosą do "bazy" i tu zaczyna sie robić ciekawie: źrebak oplacony i opisany ponownie przez pzhk NIE POJAWI sie samoczynnie w IRZ 😂 mimo że w opłacie jest zawarty "wpis do bazy" albowiwm pzhk wpisuje sobie twgo konia do swojej bazy 🤣 z ktorej to agencja "zaciaga dane"
Taka to kwadratura koła.
Mam obowiązek mieć konie w rejestrze ale tak sprytnie zagrano ze mam konie w bazie a do rejestru to musze sobie sama wpisac 😂
Baza/rejestr, identyfikacja/weryfikacja najlepiej tak zamieszac żeby nikt nie wiedział o co chodzi, byle by byla kara i oplata i byle by kasa sie zgadzała 🤣😎

A ty czlowieku płać, miej kontrolę i karę 😉 i nie miej żadnej mozliwosci weryfikacji czy pzhk zrobiło co do niego należy w ustawowym terminie, czy może nie.
A czy można w jakiś sposób sprawdzić czy koń jest zarejestrowany nie mając konta w irz/nie będąc osobą, która go zgłosiła?
Fokusowa, możesz sprawdzić w bazie pzhk.
Rejestr dotyczy osób/gospodarstw/podmiotów u których konie przebywają. Nie znalazłam na irz opcji wyszukiwania konia w całym rejestrze, jedynie w obrębie mojego stada.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
08 grudnia 2023 15:02
Iskra de Baleron, jak będę miała trochę luzu w pracy to zadzwonię do koleżanki pracującej w ARiMR i podpytam o te konie.
Iskra de Baleron, w bazie pzhk to chyba każdy koń z paszportem od nich musi być?

Zastanawia mnie to w kontekście tych strasznych kar i koni w pensjonatach - przecież to posiadacz musi konia zgłosić, więc komu wlepią karę? Właścicielowi stajni czy właścicielowi konia? Cyrk generalnie.
Fokusowa, posiadaczowi, czyli właścicielowi stada 😂

Tak wgle to przeglądałam sobie jak to jest w innych krajach (Austria, Niemcy, Holandia)
W teorii podobnie - w praktyce TANIEJ
Była u kogoś kontrola? Sprawdzająca paszporty etc?
Sankaritarina, była u mojej koleżanki, napisała tak:
"sprawdzają czipy koni z wydrukiem z systemu, patrzą czy koń ma wbite że nie nadaje się na ubój, potem przysyłają raport tego co trzeba uzupełnić, problem jest z końmi bez czipa bo dane ściągają sie po chipie, te bez trzeba w agencji ręcznie uuzupelnic".

Zaskakujące, myślałam że wszystko leci po UELN.
Sankaritarina, u mnie była. Nie mieli żadnych problemów z końmi bez czipa. Ważne żeby było zaznaczone wyłączenie z łańcucha żywieniowego, czyli właśnie nie na ubój. Trzeba mieć paszporty, prosili żeby konie były w stajni i tyle.
jestemzlasu, czy dobrze rozumiem, że po zaznaczeniu "nie na ubój" podejście się zmienia?
karolina_, chodzi o papierologię. Jeśli jest taki wpis w paszporcie, to musi być też w bazie, inaczej podobno będą robić problemy, zawiadamiać PIW i nie wiem co jeszcze. Inne błędy póki co nie skutkują żadnymi konsekwencjami, po prostu masz poprawić co trzeba. Przynajmniej u mnie, ale ja mam naprawdę miłych i pomocnych ludzi w arimr.
ash   Sukces jest koloru blond....
17 grudnia 2023 18:24
Czy mając hasło i login do irzplus jak wejdę na swoje konto nie powinnam w zakładce zwierzęta mieć przypisanego swojego konia?
Byłam w kwietniu osobiście w agencji, dostałam nr producenta i dałam paszport konia do przypisania go do mnie.
Dziś się zalogowałam i nic tam kompletnie nie ma.
ash, Te dane do bazy wprowadza właściciel/posiadacz osobiście.
ash   Sukces jest koloru blond....
17 grudnia 2023 20:14
Czyli wychodzi na to że posiadacz(właściciel pensjonatu gdzie trzymam konie) nie wpisał ich?
ash, może nie podał twojego numeru producenta wprowadzając konia.
ash   Sukces jest koloru blond....
17 grudnia 2023 21:38
Iskra de Baleron, A jak to teraz sprawdzić?
Mogę sama wpisać swoje konie podając nr siedziby stada ( pensjonatu?)
Przyszedł mi paszport dla młodej ( zagraniczny) i chciałabym go wpisać. Źrebak też w pensjonacie, ale już innym niż reszta moich koni
wpisać może tylko właściciel stada/pensjonatu
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się