Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Gillian, zamówiłam dopiero, dam znać jak spróbujemy. 😂
siwaaa wrzucam zdjęcie alfagastro 😉
20231209_172116.jpg 20231209_172116.jpg
Piaffallo, Wow ale zmiana. Kupiłam ją jakoś dwa lata temu i powiedziałam nigdy więcej. Koń wcinał ze smakiem ale to typ mało wybredny. Ta sieczka była brązowa, twarda i pyląca
Ja sobie bardzo chwalę 🙂 Koń wcina, nie pyli i do tego przyjemna cena moim zdaniem 😉
Dzięki za fotę. Naprawdę raz kupiłam i był syf. A przerobiliśmy już połowę sieczek dengie, hartoga, sukces, złotów itd. Przeglądałam allegro i trafiłam na tą właśnie i się zastanawiałam czy się coś zmieniło.
Poczyniłam nieplanowany zakup 20 letniej kobyły która jest delikatnie mówiąc w bardzo złym stanie żywieniowym (szkielet). Co wam się sprawdza przy odkarmianiu seniorów?
Kuniaa, otręby pszenne+ wysłodki, mesz obecnie Agrovital ale też Saracen, dobry bylby olej, siemię lniane. Podawane codziennie.
Za chwile do stajni przyjedzie niespelna dwulatek (ogierek - wlkp) i zastanawiam sie jak go karmic. Bedzie mial oczywiscie siana do oporu i caly dzien bedzie spedzal na zewnatrz, ale jak go o tej porze roku wesperzec? Dostanie jak reszta doroslych witaminy Reformin i sieczke z lucerny do owsa, ale zastanawiam sie czy dac mu cos jeszcze poki nie pojdzie na laki (pasza, mash…).
Ale ciekawostkę znalazłam - https://mhfeed.pl/sklep
Melloni horses ma swoje pasze 👀
Gillian   four letter word
11 grudnia 2023 06:58
I to jak długo 😜
Gillian, ja widziałam na żywo i wygląda i pachnie super, jak typowa hifi, może trochę zbliżona do hifi milasses free wyglądem 🙂
Hej 🙂 Przymierzam się do stworzenia kalkulatora diet w celu sprawdzenia wariantów bilansowania diety uwzględniającej owies. Czy ktoś z Was robił może analizy siana w ostatnim czasie i chciałby się podzielić wynikami? Wiem, że siano wszędzie jest inne, ale dotychczas korzystałam z danych uśrednionych z Wielkiej Brytanii (tylko takie znalazłam), a jak wiadomo, ich siano jest znacznie bardziej gęste odżywczo, przez co dane wyliczone kalkulatorem są zapewne mocno przeszacowane jak na nasze polskie warunki. Byłabym bardzo wdzięczna również, gdyby ktoś rzucił bardziej doświadczonym okiem na ten twór-prototyp😜Czy to możliwe, aby przy takich przykładach karmienia tak wysoko było białko, Ca, P, K?
Poniżej link do kalkulatora:
https://drive.google.com/drive/folders/1lZDNo_2awPZLwDHac3vSVvg6VVB3G8lB?usp=drive_link
Churros, Jeśli potraktujesz to jako wprawke do nauki Excela to pewnie sie przyda. Przyda się tez uczniom i studentom kierunków zootechnicznych i weterynaryjnych. Jednak karmienie z wyliczenia dawki pokarmowej wyliczonej z takiej kalkulacji jest błędem. Jeden z błędów już wskazałaś - rozbieżność rzeczywistego składu chemicznego pasz i ich jakości od tabelarycznych. Ponadto przyswajalność pasz jest cechą osobniczą ( w tabelach jest uśredniona z wielu prób). Nie bez znaczenia jest startowa kondycja, stan fizjologiczny i stan zdrowia, Zapewne pewne zgrubne porównanie normy żywieniowej z dostępnym zestawem pasz daje obraz zaspokojenia potrzeb określonej grupy zwierząt. Znając skład chemiczny poszczególnych pasz łatwiej reagować na stwierdzone niedobory. jednak trzeba pamiętać, ze brak jakiegoś składnika najczęściej nie może być uzupełniany dodaniem większej ilości tego składnika w paszy (w tym suplemencie). Bardzo często jest tak ze niedobór jakiegoś składnika jest powodowany nadmiarem innego i brakiem innego, Potrzeba tu sporej znajomości fizjologii. Klasyczny przypadek to Ca i P, Rzadziej jest tak jak z selenem, choć i tu trzeba znać jakie formy selenu mamy dostępne, bo ich przyswajalność jest bardzo różna. Łatwo też przedawkować.
melehowicz, dzięki za odpowiedź. Ten kalkulator tworzę bardziej w celu roboczego kontrolowania podaży składników łatwych w obserwowaniu i szacowaniu, takich jak skrobia, białko czy wartość energetyczna, lub też kontrolowania stosunku fosforu do wapnia 😉 niedobory i ich bilans to już inna para kaloszy i zostawię to dietetykom czy też weterynarzom przy okazji badań krwi.
Churros, Jestem zwolennikiem karmienia koni na podstawie obserwacji ich kondycji, okrywy włosowej, stanu kopyt itp przejawów. Karmię od 5 do 8 koni i każdy ma inna dawkę pokarmową. Np ilość owsa waha się od 0,5 do 4 kg na dobę dla klaczy w rozrodzie aż do od 1 do 8 kg na dobę w czasie laktacji..
Falbala_007, nie przekarmiać i nie tuczyć na siłę, młode konie nie mają być wychudzone, ale nie należy ich paść bo chcąc mieć "ładnego okrągłego konika" zrobisz osteochondroze. Witaminy + owies balansowany wyslodkami lub lucerna będą ok. W okresach bardzo intensywnego wzrostu (zima po odsadzeniu, Twój ma to już za sobą) osobiście daje suple na układ ruchu, ale mam też w stajni kilka mastodontow które w wieku dorosłym mogą przekroczyć 175 cm.

Moje wszystkie konie, od odsadow w górę dostają też w okresie zimowym mesz 2x w tygodniu, głównie chodzi o układ pokarmowy w czasie gdzie nie ma trawy (a kobyły są wysoko zrebne i źrebaki je potrafią gnieść od środka konkretnie). Najważniejsze żeby miał stały dostęp do siana, zwłaszcza stojac na zewnątrz.
Post został usunięty przez autora
karolina_, super, dziekuje. To poki co trzymam sie tego co zaplanowalam.
Wpada do mnie odsadek (8 mscy) karmiony do tej pory owsem. Chciałabym do tego jakiś mądry balancer włączyć, co polecacie?
Piaffallo, Jeśli nic mu nie jest to dorzuć dobre suplementy i daj spokój.
Co nazywasz "dobre suple"? Chciałam zamiast suplementów w proszku i ryzykować że nie zje, to po prostu balancera dać
anetakajper   Dolata i spółka
16 grudnia 2023 11:23
Piaffallo, semper min jest fajne
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
16 grudnia 2023 12:54
Piaffallo, Nasz Gówniarzyk przyjechał jak miał dokładnie 8 miesięcy, od początku karmimy balancerami Nuby plus owies. Bardzo ładnie się rozwija. W badaniu krwi wszystkie makro i mikro w normie. Mi się sprawdza ta pasza bardzo dobrze 😁
Piaffallo, mnie się sprawdza horse vital plus, kiedyś też używałem takiego gęstego brązowego preparatu chyba z Czech. Zapomniałem nazwy, był problem z zaopatrzeniem, ale teraz na powrót jest dostępny. Też był mega efekt.
Dziękuję za podpowiedzi 🙂
Piaffallo, Foran Chevinal to się nazywa
melehowicz, nie jest z czech tylko z irlandii.
Najlepsze witaminy jakie mogą być.
Jeśli szukacie czegoś energetycznego i nadającego się dla konia niejadka to bardzo wam polecam Active pellets z biofeed 😍
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
17 grudnia 2023 19:13
Szukam dobrych pasz na podtuczenie i zrobienie masy, ale koniecznie w formie musli 😉 najlepiej hippovet/nuba/eggersmann ale niekoniecznie
Coś oprócz klasycznego building upa albo nuba builder?

Czy ktoś karmi krauter musli?
Pati2012, - ja obecnie, nie tuczy w niskiej dawce 😉 a jak mojego nie tuczy to raczej nie liczyłabym na przyrost masy 😂
Czy ktoś w Was karmi granulowana lucerną, jak dawkujecie? Ile gram na 100kg wagi? Mniej więcej albo ile dostaje Wasz koń o wadze... 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się