wrzody żołądka

famka   hrabia Monte Kopytko
05 stycznia 2018 06:37
zielona_stajnia, masz ten plus że jesteś u siebie 😉 natomiast wyobraź sobie takie wywalanie beli lub choćby części zepsutej (bo ktoś zauważył) w pensjonatach no nie ma szans
Ja wywalam. Tyle, że mój dostawca przywozi mi po jednej sztuce, już rozpakowaną, więc nie kupuję kota w worku. Czasem, rzadko się zdarza, żeby była zepsuta z środku. Wtedy, niestety idzie na gnój.
ed
famka   hrabia Monte Kopytko
05 stycznia 2018 09:43
koniczkowaaa, dają 🙂 większość chyba daje, i kilka zestawów ziół widziałam u dziewczyn

do wyboru do koloru
rumianek; owoc kopru włoskiego (odmiana gorzka); liście melisy; liście mięty; liście pokrzywy; owoc kminku; anyż; chmiel; czystek; płucnica; babka lancetowata; kozieradka; krwawnik; lukrecja; rokitnik;

🙂
famka, ale ja też prowadzę pensjonat 😉 i nie wyobrażam sobie czyjegoś konia g..nem karmić, ale wiadomo co stajnia to zwyczaje niestety.
No właśnie zdania na temat sianokiszonki są mocno podzielone, mi Wet ostatnio powiedział żeby nie odstawiać sianokiszonki bo jest dużo bardziej wartościowa niż siano. Mam problem z luźnymi kupami od jakiegoś czasu, zauważyłam ze jak jest mokra partia sianokiszonki to biegunka jest tak duża , ze muszę tyłek i ogon prac... na razie Wet zalecił dawac gastro formule. Na razie obserwuje, z tylu głowy mam gastro... musimy być na kieszonce z uwagi ze kon jest kaszlakiem. Co jest dziwne - na myjce np dzisiaj po prostu woda z tylka się lala przy kaZdym gazie a na jeździe kupa już była w miare Ok... potem w boksie tez, może nie idealna ale nie taka dramatyczna...
famka   hrabia Monte Kopytko
06 stycznia 2018 16:50
prib, niestety przy takiej pogodzie też mam ten problem raz kupy ładne ale tyłek przepuszcza mimo że sianokiszonki nie podaję
Czy ktos z Lublina lub okolic bylby zainteresowany wizyta dr Anny Biazik w lutym? Ewentualnie moze ktos na trasie Wroclaw-Lublin? Chcialabym ja sciagnac do badania na wrzody swojej kobyly, ale ze wzgledu na odległość szukam wiecej koni zeby oplacalo jej sie przyjezdzac
Czy jednorazowe podanie przeciwzapalnych w zyle wpłynie jakoś tragicznie na wrzodka? Jakies doświadczenia w tym temacie?
I co podac profilaktycznie-osłonowo, zakładajac ze musze sie w to zaopatrzyc dosc szybko..
Trzecia sprawa czy wyciąg z kory wierzby, który działa łagodnie przeciwzapalnie tez nie jest wskazany przy wrzodach?
Evson ja podawałam Ulgastran w czasie jak mój dostał steryd (wiem, że u Cb nlpz, ale sterydy też mają teoretycznie negatywny wpływ na wrzodka).
Najlepszy byłby omeprazol, zapytaj na fb, na bank ktoś bd miał saszetki.
famka   hrabia Monte Kopytko
09 stycznia 2018 07:03
Evson, mój teraz dostał w żyłę i do tego saszetki na kilka dni, wskazaniem weta było podawanie przez te dni osłonowo saszetek
osłonowo jak chcesz szybko to jednak glut dużo i gęsto
zapytaj w grupie na fb widzę że mają na sprzedaż
2 miesiące po zmianie paszy 😀 i 2 tygodnie po zakończeniu kuracji omeprazolem  😀 teraz jeszcze tylko czeka nas kontrolna gastroskopia, ale mam nadzieje, że wyjdzie dobrze  🙂
famka   hrabia Monte Kopytko
11 stycznia 2018 09:29
charlieeee, bardzo ładnie 🙂 nawet smutku w oczach już nie widać  😀
charlieeee, a na jakiej paszy taki efekt?
famka dziękujemy  😀 jest dużo weselszy  😀
Perlica Nuba Equi Digest  😉
Super wygląda  😉
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
12 stycznia 2018 16:07
Czy zaczynając kuracje omeprazolem (saszetki) podajecie coś dodatkowo? Wet mówił o Ulgastranie ale się polubiłam i nie wiem czy w trakcie czy później?
My już mamy zacząć kuracje, od poniedziałku podam pierwsza dawke.
Pierwszy raz będę podawać, zjadają konie to chętnie? W czym podajecie? Raz dziennie czy dzielicie na dwie porcje? Przez 4 tyg mam dawać 2,5 saszetki i później o połowe mniej przez kolejne 4 tygodnie. Lepiej wprowadzać stopniowo czy od razu dać 2,5 saszetki?
Teraz mam milion pytań, a jak wet był to myślałam że wszystko jasne 🙂
ed
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
12 stycznia 2018 16:54
My leczymy w ciemno, za dużo przeciwwskazań do wykonania badania, a raczej podania sedacji.
Dopytałam teraz i przez 3 pierwsze tygodnie mam podawać Ulgastran, 50ml trzy razy dziennie (w lecie przy przeciwzapalnych przy zapaleniu stawów podawałam też Ulgastran z tym że pół godziny po jedzeniu).
To te saszetki lepiej w jedzeniu na sucho dawać tak? Bedzie problem bo Seniorka kiepsko pobiera sucha pasze, nie bardzo chce jeść nawet ulubione musli na sucho. W utartej marchewce powinno przejść?
A czy przy podawaniu leku zauważyliście jakieś efekty uboczne? Zwrócić na coś uwagę czy zwykle nic się nie dzieje?
Ja podaje omeprazol w porannym posiłku, czyli w wysłodkach. Nigdy nie było żadnych efektów ubocznych a przeleczałam juz z 10 koni.
ed
A ja za to 1 słyszę o podawaniu całości dawki w jednym karmieniu. Zawsze było że do każdego posiłku  🤔wirek:
Omeprazol podaje się raz co 24h a ranitydynę co 8h.
U mnie podobne zalecenia - omeprazol 1xdziennie w leczniczej dawce przez 4tyg i kolejne 4tyg w dawce podtrzymującej  czyli 1/2 dawki leczniczej wciąż 1x dziennie (podobno najlepiej rano) i zalecenie podawania w suchym posiłku - u nas z trawokulkami bo koń bez paszy treściwej , ranitydyna/ranigast dawka lecznicza to co 8godz i potem dawka podtrzymująca co 12godz forma dowolna - u nas tabl gniecione na pył w moździerzu i po rozpuszczeniu w ok 40ml wody podawane strzykawką do paszczy lub w glucie z siemienia (koń wszystkożerny więc i leki w jedzeniu nie przeszkadzały).
ed
Ja po prostu nie pytałam weta , on założył że wiem.
Dzięki dziewczyny za info.
famka   hrabia Monte Kopytko
13 stycznia 2018 10:04
omeprazol zawsze ! podaje się w jednej dawce raz na dobę, w zależności od wielkości wrzodów i od wagi konia a nie na oko , 4 mg na kg wagi konia inaczej leczenie działanie jest słabe  lub wręcz żadne, i nie dzielilam bym saszetek na pół bo to jest bez sensu, lepiej dać te pół więcej jak za mało,
ulgastran podaje się zawsze ! między posiłkami, i zawsze z "odległości od omeprazolu" ,
ranigast daje się też na kg wagi konia co 8 godzin ale leczenie ranigastem to wyrzucanie pieniędzy w błoto
ed
A ranigast dziala u koni? U ludzi histamina pobudza wydzielanie kwasu i ranigast niweluje ten efekt. Ale jesli konie wydzielaja kwas caly czas to w ogole jest sens leczenia ranigastem? Pytanie pewno do weta jakiegos.

Btw, jak funkcjonuja zanowienia z ablera? Dochodzą bez problemu? Bo to jednak obrot lekami poza tym oficjalnym dozwolonym.
Już pytałam w wątku o paszach, ale, że chodzi o konia z wrzodami, to zapytam też tu, a nóż widelec ktoś coś będzie wiedział 😉

Czy ktoś się tu orientuje jakie są różnice w procesie ekstruzji, mikronizacji a zwykłym zalaniem ziarna (w moim przypadku jęczmienia) wrzątkiem?
Karmię konia mikronizowanym jęczmieniem, z tego co czytam, to głównym działaniem mikronizacji jest nagłe podniesienie temperatury cząstek. Przez co podnosi się wartość energii i przyswajalność skrobi i tłuszczów. Ekstruzja zdaje się polegać na mniej więcej tym samym, tylko inną metodą.
Czy zatem zalewając wrzątkiem zgniecione płatki jęczmienia uzyskam podobny efekt? Ktoś coś wie na ten temat i mógłby się podzielić swoją wiedzą  👀    :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się