kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

ash glukozamina 😉

cukier puder daje te same efekty co glukozamina. czyli na stawy zande.
ash, jesli wet mowi, ze wszystko ok, to poprzestalabym najwyzej na podawaniu zelatyny do paszy/
caroline   siwek złotogrzywek :)
31 stycznia 2011 21:27
żelatyna to substancja niezbyt roslinnego pochodzenia, pamietacie? 😉 jej przyswajalnośc jest mocno watpliwa/podwazana czesto

co do strzykajacych/strzelających stawów - po pierwsze mamy na to odrebny watek, gdzie sporo juz napisano, po drugie, ja mimo to jestem za sluchaniem weta - u nas jedna noga tak strzela, wet wyjasnił dlaczego tak jest i ze to nijak koniowi nie szkodzi, wiec niczego z tym nie robie. przejelam sie dopiero jak zaczely mu z dnia na dzien strzelac wszystkie stawy we wszystkich nogach 😵 wtedy dostał msm i glukozamine. przestał strzelac - a ja jestem... splukana i uspokojona 😉
No tak Zygzaku, ale widzę to, co jest z przodu. Tymczasem koń widzi tylko to, co jest po bokach, a z przodu ma martwe pole. Wydaje mi się, że ma tam coś w rodzaju kolażu, zdjęć obok siebie, albo po prostu widzi jakoś tą dalszą część, a tego, co jest z przodu tak jakby dla niego nie ma.  🙄  Spytam konia, może on mi powie.  😁
katija nie zgodzę się na przykładzie własnym i pewnego konia także. Glukozamina jest naturalną substancją regenerującą stawy i odbudowującą nową i zdrową chrząstkę. Kobyłce po przeszłości wyścigowej z kiepskimi stawami wet. zalecił właśnie glukozaminę i efekt jak najbardziej był. Z autopsji po swoim kolanie też podpisuje się rękami i nogami, że jednak działa
Kupiłam na allegro bryczesy które dobre są w każdym miejscu poza łydkami. Pas dobry, uda dobre, długość w porządku. Za to w łydkach wąskie niemiłosiernie. Daję radę je założyć i chodzić bez problemów, nie uciskają mnie przesadnie jednak czuję, że na dłuższą metę nie będzie mi się w nich dobrze chodziło/jeździło. Normalnie boję się, że mi się coś z krążeniem porobi  😁
Moje pytanie. Da się z tym coś (cokolwiek) zrobić jeśli materiał nie jest zbyt rozciągliwy (przy lejach to kurde prawie w ogóle nie jest rozciągliwy) ? Poza poszerzeniem oczywiście. Nawet ten centrymetr więcej by mnie ucieszył. Leje są materiałowe, krótkie.
Mama mówi, że to się nie rozciągnie, ale kurde wciąż mam nadzieję  🙄
dea   primum non nocere
01 lutego 2011 10:44
Altiria, dziwna wizja 🙂 Koń widzi normalnie "świat", nie ma dwóch obrazków rozdzielonych kreską, ani czarnej plamy o ostrych krawędziach (mózg to wszystko składa, wiesz, że normalnie oczami widzisz obraz odwrócony, to znaczy "do góry nogami"? A jednak mózg sobie tłumaczy i widzisz "normalnie", koń raczej też, ma mózg zbudowany na tej samej zasadzie i z obróbką obrazu na pewno sobie radzi). Świat widziany lewym okiem przechodzi w świat widziany prawym okiem, a różnica względem człowieka jest taka, że nie ma wizji obuocznej, czyli trójwymiaru. A przed sobą widzi, ale nie bezpośrednio "na nosie", podobnie bezpośrednio "na ogonie" nie widzi, ale już kawałek dalej z tyłu też widzi. Z wizji wycięte są dwa trójkąty.
Altiria tak jak mówi dea koń widzi świat oboma oczami 🙂 ma tylko większe pole widzenia, bo ma oczy po bokach 🙂 pokażę obrazek, na którym zaznaczyłam 🙂
czerwony trójkąt to martwe pole widzenia konia, tutaj po prostu nie widzi (tak jak wspominałam - Ty jak sobie położysz palec na ustach albo brodzie to go nie widzisz 😉 ) martwe pole koń ma również bezpośrednio za zadem, czego już nie rysowałam 😉
zielony trójkąt to obszar widzenia obojgiem oczu 🙂
pozostałe części po bokach konia to w widzi albo jednym albo drugim okiem (tak samo jak i człowiek)

przepraszam za to coś - robiłam na szybko  😡

edit - trochę było nie po polsku 😉

za duzy obrazek 🤦 zmniejsz i wstaw jeszcze raz

ups! nie spojrzałam 😵 już poprawiłam 🙂
Te "martwe pola", chciałam zauważyć, są przy założeniu kompletnej nieruchomości głowy konia. Koń, podobnie jak człowiek, wykonuje głową mikroruchy, m. in. w celu ogarnięcia pełnego pola widzenia. Pewnie żaden ruch nie pomoże, żeby koń widział czubek palca przyłożony do czoła...  😁 ale ogólnie warto pamiętać o ruchach oczu i głowy.
Czy ktoś mógłby mi podrzucić zdjęcie gnijącej strzałki?  :kwiatek:
dea   primum non nocere
02 lutego 2011 13:21
Zajrzyj na naturalną pielęgnację kopyt 🙂 Na przykład [url=http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,1384.msg880506.html#msg880506]tu[/url]

Tutaj widać takie "włoski", to jest grzybica strzałki:


Pogłębiony rowek środkowy strzałki w postaci "szpary" idącej między piętki to też objaw gnicia (zakażenia), to najbardziej chyba niebepieczne, bo blisko żywego i zwykle BARDZO bolesne. Tutaj widać to "trochę":

Jeśli siega powyżej linii włosów, to jest DRAMAT nawet jeśli strzałka ogólnie wygląda "sucho".

Dla porównania strzałka zdrowa:


EDIT: zmieniłam tak, żeby to było jedno i to samo kopyto 😉
Gillian   four letter word
02 lutego 2011 13:41
na co zwrócić uwagę oceniając umięśnienie grzbietu konia? jakie są wyznaczniki?
Może to wstyd że o to pytam ale jakie są największe stadniny w polsce i jakie konie są tam hodowane ❓
W różnych źródłach różnie pisze a jestem ciekawa 😜
Kastorkowa   Szałas na hałas
06 lutego 2011 09:16
Mam pytanie

jakie są rozmiary kaloszków ochraniaczy i które z nich to są COB,PONY,Full
nightmare   Dobra Lama nie jest zła <3
06 lutego 2011 09:27
Może to głupie pytanie ale spotkałam się ze sprzecznymi odpowiedziami...
Czy w lato można jeździć w padach?
Jedni mówią ze tak, a inni że są za grube  🙄
diołem taka chyba najbardziej na świecie słynna i nie mała to Janów Podlaski i Michałów 😉
Kastorkowa trochę nie rozumiem pytania, ale rozmiary ochraniaczy są zwykle dwa, czasem trzy:
pony- czyli S, dla drobnych kuców, arabów, czasem folblutów
cob-czyli M, dla drobniejszym koni
full- czyli L, dla większych koni, czasem zdarza się XL sprawdzające się np. u ślązaków
Taka sama rozmiarówka w przypadku kaloszek, ale nie jest pewnikiem, to już kwestia obwodu kopytka 😉
nighmare pod dobrym padem koń jest suchy, dlatego, że wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz. To już takie nasze ludzkie myślenie, że pad na zimę 😉
nightmare   Dobra Lama nie jest zła <3
06 lutego 2011 09:34
equi.dream dzięki  :kwiatek:
cieciorka   kocioł bałkański
06 lutego 2011 11:10
equi.dream, ja nie wiem, czy to takie dobre, żeby pot był odprowadzany na zewnątrz do siodła
cienki czaprak jest po prostu mokry i tak samo pot rafia do siodła jak w przypadku padu 😉 Generalnie ja osobiście uważam, że nie ma nic złego w jeździe w padzie zimą, chociaż niektórzy wolą cieńsze czapraki 😉
Ada   harder. better. faster. stronger.
06 lutego 2011 11:46
Ja używam tylko i wyłącznie padów ES, ponieważ siodło mam ciuteczke za szeroki i z padem + mattesem leży tak jak trzeba.
Lato czy zima, innych czapraków nie mam nawet.
Koń żyje, siodło również.
vissenna   Turecki niewolnik
06 lutego 2011 12:01
Gillian wyznaczników jest wiele:
-wypełnienie mięśniami przestrzeni pomiędzy łopatką a szyją
-obłożenie kłebu mięśniami (czyli taka jakby "szerokość" kłebu - im szerzej tym lepiej umięśniony koń.
-"schowany" kręgosłup w mięśnie (jak położysz rękę na grzbiecie im mniej wyczujesz kręgosłup spomiędzy mięśni go okalających tym lepiej)
-profil grzbietu - im mniejsza łękowatość tym lepiej
-dobre związanie w słabiźnie (przestrzeń gdzie są nerki wypełniona, nie wklęsła)

Ciężko wytłumaczyć bez rysunku poglądowego ale nie mam obecnie możliwości zrobienia takiego cuda...
czy mógłby mi ktoś opisać jaki jest przebieg Zakładu Treningowego? o co w tym w ogóle chodzi? jakie są próby? będę bardzo wdzięczna  :kwiatek:.
czy koń stojący na trocinach może mieć siano podawane bezpośrednio na podłogę, czy powinien w siatce?
jak zapakować siodło, żeby nic mu się nie stało? pudełko ze sklepu? Nie jest za miękkie? bo pocztowe największe jest za małe- 57x30x47. skąd wziąć bąbelkową folię? w papierniczym nie ma.
🤔wirek: macie jakieś sposoby, żeby być pewnym, że szlag go nie trafi?
_kate folię dostaniesz w budowlanych 🙂
jak Practicer? a nie będę musiała kupić całej belki? nie wiem, ile metrów mi trzeba  🤔wirek:
_kate raczej na metry  😉

laski, czy do sznurkowego brać jakiś inny uwiąz ? bo mój jest za krótki.
borkowa- nie kminię Twojego pytania  😁

_kate- ja dostałam siodło z całym nabojem szmat. Ale co mi jeszcze wpadło dogłowy- jak masz małą przestrzeń do wypełnienia to można styropianem też połamanym upchać (lekkie wszak) , kawałkami tektury
[quote author=diołem link=topic=1412.msg882901#msg882901 date=1296757444]
Może to wstyd że o to pytam ale jakie są największe stadniny w polsce i jakie konie są tam hodowane ❓
W różnych źródłach różnie pisze a jestem ciekawa 😜
[/quote]

Największa ilościowo jest SK Michałów - hodowane tam są konie arabskie (głównie), konie półkrwi, maści tarantowatej oraz kuce.
http://www.michalow.arabians.pl/
SK Janów Podlaski jest chyba jedną ze słynniejszych ( i najstarszą ?), hodowane są tam konie arabskie i małopolskie (xo)
http://www.janow.arabians.pl/
Jeszcze inne państwowe:
SK Walewice - konie małopolskie
http://walewice.pl/
SK Prudnik ( wyhodowano tam m.in. najwyżej sklasyfikowanego konia wg rankingu Rolexa, og. Imequyl)
http://www.skprudnik.pl/
SK Racot - SP i wlkp
http://www.racot.pl/
SK Ochaby - SP i małopolskie (xo)
http://www.stadnina-ochaby.com.pl/
SK Rzeczna - wlkp, sp xx
http://www.rzeczna.pl/show.php?id=8
Mam takie głupie pytanie, mam nadzeję że odpowiecie.  😡 Jak mogę zmierzyć rozstaw łęku mojego siodła? Bo kupując je, szukałam siodła dopasowanego na konkretnego konia, nie było mi to potrzebne. Teraz chcę siodło sprzedać i nie mam pojęcia jaki ma rozstaw  🙇
Jak oduczyć się podkurczania kolana (całej nogi zasadniczo)?
Nie umiem mocno oprzeć się na strzemionach jadąc pełnym siadem. W półsiadzie czy podczas anglezowania nie jest najgorzej chociaż przy byle akcji typu gwałtowniejsze zatrzymanie się często gubię strzemiona. Za to podczas jazdy w pełnym siadzie nie umiem się mocno oprzeć tylko tak jakby leciutko dotykam tych strzemion stopą. Siłowe, celowe ciągnięcie nogi w dół i opieranie się prowadzi u mnie tylko do usztywnienia.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się