Wszystko o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

slw95   żyj i pozwól trwać
16 czerwca 2013 17:33
Osoby ważące poniżej 50 kg nie mogą oddawać krwi?
slw95, nie mogą.
a robił ktoś zakupy online w Zarze ? jak to wygląda, może jestem trochę zacofana, ale nigdy takich nie robiłam a znalazłam fajną sukienkę  😁
Można chyba płacić tylko kartą kredytową albo przez PayPal. No i o ile się nie mylę ubranie idzie paczką z Hiszpanii, a nie z polskiego sklepu. Przynajmniej w Stradivariusie tak jest. 🙂 A reszta tak jak w normalnym sklepie internetowym.
infantil, nie. Musisz mieszkać z opiekunem prawnym do ukończenia 18 lat.

tylko, ze niekoniecznie rodzice musza tym opiekunem byc. jednak to jest duzo zalatwiania. najprosciej jakbys sie dogadala ze wszystkimi zainteresowanymi (rodzicami i bratem/babcia) i nie chwalila sie szczegolnie swoja sytuacja np w szkole.
Można chyba płacić tylko kartą kredytową albo przez PayPal. No i o ile się nie mylę ubranie idzie paczką z Hiszpanii, a nie z polskiego sklepu. Przynajmniej w Stradivariusie tak jest. 🙂 A reszta tak jak w normalnym sklepie internetowym.

Z tym, że w Stradivariusie można zapłacić też karta debetową, wpisuje się albo numer karty, albo CVC, już nie pamiętam dokładnie - w każdym razie parę razy udało mi się tam zrobić zakupy, nie mając karty kredytowej ani PayPala. 😉 Biorąc pod uwagę, że i Stradi, i Zara należą do Inditexu, to w obu pewnie to działa tak samo.
Facella   Dawna re-volto wróć!
16 czerwca 2013 21:57
Pewnie Pursat będzie wiedziała dokładnie, jej spytaj.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
17 czerwca 2013 06:52
[quote author=JARA link=topic=20.msg1803972#msg1803972 date=1371399845]
infantil, nie. Musisz mieszkać z opiekunem prawnym do ukończenia 18 lat.

tylko, ze niekoniecznie rodzice musza tym opiekunem byc. jednak to jest duzo zalatwiania. najprosciej jakbys sie dogadala ze wszystkimi zainteresowanymi (rodzicami i bratem/babcia) i nie chwalila sie szczegolnie swoja sytuacja np w szkole.
[/quote]

No da się wszystko załatwić tylko trzeba mieć powód, dla którego to np rodzeństwo ma być opiekunem prawnym łącznie z sądem.
A Infantil na 1000000% opiekunków prawnych ma rodziców, a nie babcię. 😉
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
17 czerwca 2013 08:56
Ale jeśli ma normalnych rodziców, albo chociaż jednego, to może w sądzie ustalić, że będzie mieszkać z nim, a w rzeczywistości mieszkać u babci  😉
jak sie pisze:
kolejną  zmianą czy kolejną  zmianom?
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
17 czerwca 2013 09:41
Kolejną zmianą. - jedna zmiana.

zmianom - to jak wielu zmianom np. coś tam towarzyszyło.
Dziękuje  :kwiatek:
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
17 czerwca 2013 09:48
I wtedy byłoby "kolejnym zmianom" a nie "kolejną".
Chuda, dziękujĘ 😉
Tomek dziękuje Kasi, ale ja dziękujĘ Tomkowi.
Mnóstwo ludzi popełnia ten błąd, nie wiem skąd to się bierze  🤬
Gdzie można obejrzeć stare edycje "tańca z gwiazdami" chodzi mi o 6 i 7 🙂
edit: albo chociaż pojedyncze występy 🙂
Scottie   Cicha obserwatorka
17 czerwca 2013 16:43
Mnóstwo ludzi popełnia ten błąd, nie wiem skąd to się bierze  🤬


Chyba z postępu technologii- wiele osób pisze nie używając polskich znaków (czy to na forach czy smsy). Jeśli ktoś pisze tak przez dłuższy czas, to jeśli nie ma porządnie wpojonych zasad gramatyki- później często wali błędy.
[quote author=Forkate link=topic=20.msg1804372#msg1804372 date=1371458906]
Mnóstwo ludzi popełnia ten błąd, nie wiem skąd to się bierze  🤬


Chyba z postępu technologii- wiele osób pisze nie używając polskich znaków (czy to na forach czy smsy). Jeśli ktoś pisze tak przez dłuższy czas, to jeśli nie ma porządnie wpojonych zasad gramatyki- później często wali błędy.
[/quote]

Pozwolę się wymądrzyć: wymówienie "ę" na końcu słowa jest dość trudne do wymówienia, więc ludziska-leniuszki mówią "e". A jak się słyszy tak się pisze
Nie wymawia się "ę" na końcu wyrazów!!! Wymawia się to jako "e". Inaczej sprawa z "ą"-. "ą" wymawiamy wyraźnie jak "ą". A 'ę" jak "e".
Byłam w  kółku recytatorskim więc wiem.  😎
tunrida, mnie tak irytuje pisane "dziękuje" w 1 osobie, że zaczęłam mówić dziękuję, delikatnie akcentując ę na końcu. Czyli popełniam równie karygodny błąd  😵
Jajogłowi zajmujący się gramatyką opisową mają na ten temat różne zdanie 😁 Generalnie, tunrida, masz rację.

Spory są: na różnych ćwiczeniach na tym samym przedmiocie na tym samym wydziale padały wersje, że a) da się wymówić "ę", ale trudne, więc się nie wymawia i weszło to w regułę b) nie da się wymówić nosówki na końcu, więc się mówi coś bardziej jak "eł", podobne, ale nie to samo. W efekcie mówi się coś bliższego "e" niż "ę" i weszło w regułę.

W ogóle to językoznawcy twierdzą, że to "ę" na końcu 1 os. l. poj. niedługo zniknie w ogóle i za dwa-trzy pokolenia ludzie nie będą wiedzieć, dlaczego należy pisać "ę" na końcu tych wyrazów.
Analogicznie - dziś ludzie nie wiedzą, dlaczego w jednych słowach piszemy "rz", a w innych "ż", skoro mówi się tak samo.
Ja pamiętam jak na początku swej kariery pojechałam wierszem, zabijcie, nie pamiętam autora, ale był tam tekst "TĘ palmĘ podpalĘ" ( Słowacki?) To się jurry za uszy złapało. I potem ze śmiechem mi zwrócili mi uwagę, że wszystko byłoby fajnie, ale te 'Ę" 🤔 .
Katija o,to brzmi lepiej, dziękuje bardzo!

I mam jeszcze jedno pytanie. Jak najkorzystniej wysyłać drobne rzeczy pocztą? Typu bluzki, bryczesy itd. Można to jakoś zapakować w domu? Ostatnio na poczcie zapłaciłam prawie tyle ile wynosiła wartość  wysyłanych rzeczy  😵
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
18 czerwca 2013 10:34
Ja wysyłam tego typu rzeczy listem poleconym w kopercie z folią bąbelkową. Wysyłka wychodzi taniej niż paczka 😉
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
18 czerwca 2013 10:34
infantil wsadzasz w kopertę i wysyłasz, tu nie ma żadnej filozofii.. koszt kilka zł w zależności od wielkości koperty i tego, czy wysyłasz priorytetem.
Ja wysyłam tego typu rzeczy listem poleconym w kopercie z folią bąbelkową. Wysyłka wychodzi taniej niż paczka 😉


tak chciałam zrobić i bardzo miła pani na poczcie powiedziała mi, że towarów handlowych nie można wysłać listem...
Ale dziękuje, spróbuję tak zrobić jeszcze raz 😉
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
18 czerwca 2013 11:21
Wiesz co, u mnie na początku się czepiały, ale w sumie skoro jeżeli kupuje się w sklepach internetowych i ubrania też tak potrafią przyjść to.. w czym problem? 😉 U mnie szły tak bryczesy, koszule, kantary, książki... Tylko kamizelkę ochronną wysyłałam w zwykłej paczce, w kartonie 🙂
miła pani na poczcie powiedziała mi, że towarów handlowych nie można wysłać listem...


a skąd miłą pani wie czy towar handlowy, czy prezent dla kuzynki?  😉
Mam dzinsy, mietowe, sliczne no i wlasciwie po dzinsach bo po praniu maja wszedzie brzydkie zolte zacieki - odkrylam, ze to zolte kieszenie i podszycie paska tak je urzadzaja w praniu :-( Czy jest jakis sposob prania aby te zolte element nie farbowaly? Rozwazam mozliwosc wyciecia kieszeni, ale z paskiem nic raczej nie zrobie.. :-(
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
18 czerwca 2013 18:18
sanna, chusteczki łapiące kolor. Idź do "perfekcyjnej...", tam było o tym duzo.
Mieszkam w miejscowości Iksowo. Pocztę mamy w miejscowości gminnej Igrekowo. Na dowodzie mam adres zameldowania jako:
86-000 Iksowo
00A
Ale wszelakie listy przychodzą zaadresowane jako:
Iksowo 00A
86-000 Igrekowo

Za cholerę nie wiem, w jaki sposób mam wypełniać dokumenty, żeby było poprawnie.
Adres zameldowania:
Ulica: Iksowo (czy może żadnej nie wpisywać skoro jej po prostu nie ma?)
Nr domu: 00A
Kod pocztowy: 86-000
Miejscowość: Iksowo (a może Igrekowo?)
Co potem z adresem do korespondencji? Bo jakby nie patrzeć się troszeczkę różni...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się