PSY

kurczak_wtw, dzięki za info.
Na kropelkach znam conajmniej 3 psy,.które mimo tego miały akurat babeszje.
Tamta suka ,owczarek podhalański byla po prostu prawie martwa i nikt nie wierzył że ona przeżyje. Nie działało jej prawie nic.
Może spytaj na grupie porad wet na fb, bo duzo ludzi tam jest .
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
19 kwietnia 2024 20:23
Perlica, niestety żadne zabezpieczenie nie daje 100% ochrony
Na insta jest chociażby historia walki o psa po odkleszczowym zapaleniu mózgu, pies sportowy, zabezpieczony bravecto - na ig Pauli Gumińskiej jest opis

kurczak_wtw anaplazma może się pojawić niestety po dawnym kleszczu, którego pies miał x miesięcy temu. I objawy mogą być przeróżne, częsta jest kulawizna na co chwile inna noge np
Pati2012, od wetów słyszałam że prawidłowo podana tabletka,zgodnie z ulotką terminowo zabezpiecza 100%.
Przypadki zachorowań znam tylko po kropelkach.
Wystarczy zajrzeć do ulotki:

"- natychmiastowe i trwałe działanie bójcze w stosunku do kleszczy Ixodes ricinus, Dermacentor reticulatus i D. variabilis, przez okres 12 tygodni,
- natychmiastowe i trwałe działanie bójcze w stosunku do kleszczy Rhipicephalus sanguineus, przez okres 8 tygodni"

Czyli jaki jest ten właściwy okres PRAWIDŁOWEGO podania? Kto daje Bravecto co niecałe 2 miesiące? Ok, kleszcz psi praktycznie w PL nie występuje, ale nie możesz zakładać, że akurat z jakiegoś powodu takowy się nie trafi.


Idąc dalej, ta sama ulotka:
"Działanie rozpoczyna się w ciągu 8 godzin od rozpoczęcia żerowania pcheł (C. felis) oraz w ciągu 12 godzin od rozpoczęcia żerowania przez kleszcze (I.ricinus)"

"Pasożyty muszą rozpocząć żerowanie na organizmie gospodarza, aby wejść w kontakt z substancją fluralaner, z tego względu nie można wykluczyć ryzyka wystąpienia choroby przenoszonej przez pasożyty"

Znowu - teoretycznie, kleszcz musi ileś tam godzin żerować by zarazić. Ale ten czas, też posiada margines błędu.

Nie zmienia to oczywiście faktu, że tabletki to obecnie najlepsza ochrona. Choć absolutnie nie 100%.
ancyk0991, ja daję akurat Simparicę i dawalam ją poprzednie lata co 8tygodni, ale nie było tyle kleszczy.
W tym roku daję co 6 , bo ściągam z psów kleszcze i jest ich zatrzęsienie.
Co ciekawe suka jasna i ona ma na sobie ich mnóstwo, a samiec czarny ale biała twarz i nogi, to też widze jak po stopach idą do góry, ale na nim nie tyle co na suce.
Wbił się dotychczas tylko jeden, więc kilka godzin musiał być, ale już byl pół zywy jak wyjęłam go.
Perlica, ale Simparica powinna być dawana co 5 tygodni. Tzn niby tam jest, że działanie co najmniej 5 tygodni ale ja widzę, że jak przeciągnę do 6-7 tygodni to zaczynam znajdować nieuschnięte kleszcze. Jak daję co 5, to wszystkie wgryzione znajduję już zeschnięte.
epk, ja właśnie obserwuje kleszcze, czy one suszki czy półżywe. Wyszło mi że mogę to wydłużać, wiec tak robię. Charty to jednak mają inny metabolizm, więc może siedzi to dłużej we krwi ?

U mnie simparica rekordowo dawała ochronę prawie 3 miesiące.
Suka ostatni raz dostała jeszcze przed cieczką, potem krycie, ciąża, odchowanie maluchów więc nie ryzykowałam podania mimo, że teoretycznie można.
Jak szczonki miały prawie miesiąc znalazłam u matki dwa totalnie suche kleszcze 😉

Ale nie biorę tego jako pewnik absolutnie 🙂
ancyk0991, o kurcze, 3 miechy to już długo.
Jednak kleszczy jest rekorodowo dużo w tym roku.
Generalnie staram się te kleszcze ściagać od razu jak pójdę w miejsce gdzie wiem ,że one są.
Na szczęście wiele takich miejsc nie mam, bo z chartami to i tak głównie na otwarte tereny żeby widzieć zwierzynę jakby co, zanim oni zobaczą.
No ja nie ściągnę - przy 10 bernach to nierealne 😅🙈 Chyba, że spacerują po czubku nosa.
ancyk0991, o matko, 10 to trochę dużo i kolory mają też takie sobie do kleszczy, bo mało białego.
Sukę mam całą jasną to je widać bardzo, a że moje włos mają jedwabisty to serio łatwiutko.
Ja daję Simparicę co 5 tygodni, ale kleszcza to ani jednego nie widziałam w ogóle. Może w Holandii nie występują. 😅 Biega po wysokiej trawie cały czas i miałam na początku mega schize, że nie zauważę kleszczy na nim, bo włos dość długi i kolory utrudniające widoczność. Ale nie zdarzył mi się chociaż jeden, nawet mały, albo tak dobrze te tabletki działają, albo tu nie ma takiego zatrzęsienia ich jak w PL.

W przyszłym tygodniu mija nam pół roku razem. Dopiero, a ja nie wiem, jak wyglądało życie bez niego. Było chyba bez sensu.😁
image_6483441.jpeg image_6483441.jpeg
IMG_8072.jpeg IMG_8072.jpeg
flygirl, ale tabletki nie odstraszają kleszczy , tylko zabijają te co się wbiją w psa.
efeemeryda   no fate but what we make.
21 kwietnia 2024 15:19
Osobiście miałam pacjenta z terminowo podawanym bravecto i babeszką, więc „jak się ma pecha to i palec w dupie się złamie”
Nic nie zabezpiecza w 100%.
Natomiast fipronil to naprawdę bardzo słaby wybór.
efeemeryda, czyli kleszcze mutanty ... A ile godzin musi być kleszcz wbity by doszło do zakażenia ?
Perlica,

anaplazmoza +/- 24h,
babeszjoza +/- 24h (ale kleszcze samce mogą przenosić szybciej podobno),
borelioza wystarczy już +/-16h

wg: ESSCAP
ancyk0991, dziękuję.
Trochę strasznie...
No jest to trochę straszne. Mnie przeraża tym bardziej, że berny bardzo źle się z odkleszczówek leczą... I w dodatku znam ich pełno niepoprawnie diagnozowanych/leczonych z wiadomym efektem...
A czy ktoś używa prócz tabsów także spray?
Tak myślę, że może lepiej podwójnie w miejsca gdzie mogą być kleszcze.
Rano przeszedł mi z samca na mój rękaw..fuj.

https://chewspacca.com/produkt/baltica-spray-spacerowy-dla-psa-150ml/

Polecacie jakiś konkretny?
Miałam z pookusy kiedyś, ale był duszący.
Totobi?
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
22 kwietnia 2024 13:04
Ja używam Totobi, nie jest tak duszący jak Pokusa czy Holista, bo nie ma tego octowego smrodku 😉
martva, dziękuję, o to mi chodziło.
efeemeryda   no fate but what we make.
23 kwietnia 2024 18:53
Perlica, nie da się tego jednoznacznie określić - na konferencjach słyszałam o 24h ale też już o 1h. Najgorsze są te małe nimfy, których praktycznie nie widać. Żeby też nie było, że kleszcze teraz zmutowały to ta sytuacja miała miejsce jakieś 4 lata temu.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
23 kwietnia 2024 20:37
Iitalla ma piękne projekty. I Arabia
madmaddie   Życie to jednak strata jest
23 kwietnia 2024 21:09
jejku, sorry, w złym wątku się odpisało xd
efeemeryda, kurcze 1h?
A te nimfy też są tak niebezpieczne?
Gdzieś w necie wyczytałam,że one niby nie przenoszą, bo za małe jeszcze.
Zaznaczam,że nie znam wiarygodności źródła.
efeemeryda   no fate but what we make.
25 kwietnia 2024 12:47
Perlica, mogą być, tak naprawdę doniesienia są różne.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się