ruja u klaczy - problemy, pytania i jak to znoszą właściciele;-)

Kurczak,jak chcesz mieć pewność kiedy pora na krycie, to nie ma bata przy takiej kobyle, trzeba usg jajników robić,żeby określić stopień dojrzałości pęcherzyka albo podać hormon powodujący jego dojrzenie. Przy hormonie trzeba po kryciu znów powtarzać badanie  na okoliczność mnogiej ciąży, bo często dojrzewa naraz więcej niż jeden i wtedy zonk!
moja pierwszą ruję dostała w wieku 4 i poł roku. późno, za to bardzo intensywnie, pierwsze kilka rui chodziła obolała, pokładała się jak przy kolce. teraz jest nieco lepiej juz, a że ma ruję poznaję po tym ze ma białe paski od tynku na bokach gdyż lubieżnie ociera się o ściany  😂
Lov   all my life is changin' every day.
20 października 2011 09:17
watki zostaly scalone.
Mamy w stajni kobyłę, dośc charakterną ogólnie, ale w trakcie rui (a najbardziej kilka dni przed), staje się bardzo problematyczna- ciężko się współpracuje, po prostu nie idzie na złośnicy ujechać. Weterynarz mówił, że są jakieś krople, które podaje się codziennie i dawka hormonów może trochę złagodzić rujowe objawy. Kosztysą jednak dość duże. Spotkaliście się może z takimi kobyłami? Gdzieś z wyższym sporcie? Jakie preparaty mogą faktycznie pomóc, może ocś podawane na kilka dni przed rują?



<jak taki wątek był, to poproszę o linka, bo wyszukiwarka nie działa a to dość  pilne 😉 >
governmenthorse   więcej sprzętu, niż talentu...
20 października 2011 09:22
Przyłączam się do pytania...
U nas jest taka kobyła co w czasie rui na jeździe kręci się w kółko (stępem 2 metrów się nie da ujechać, a co dopiero kłusem) 🙄
hej lov, zapewne twój wet wie co robić, ale czytając o chormonach, o których wspomniał lekarz,wpadł mi na myśl artykuł weterynaryjny na temat opisanych przez ciecie objawów.Trochę za mało szczegółów podałaś jak np.czy ruja objawia się także w zimę, czy jest regularna może wymiona są powiększone podczas rui?jak zacowuje się kobyła na pastwisku z innymi klaczami?czy skacze na nie itd.itd.  Może chodzi o tzw. Nymphomanie -tumory na jajnikach. Czy był ultraszalll robiony? Ale zapewne twój wet.wie co robi. Jak na razie mogę podac tobie cos z medycyny alternatywnej,homeopatyczne środki;- '' Cimicifuga Racemosa"",  reguluje chormony klaczy i działa regulująco na narządy płciowe, dalej""Eleutherococcus'', który podwyższa ukrwienie macicy i jajowodów.powodzenia
a to młoda kobyła? jeśli tak to jeszcze może jej się to uspokoić.
chormony  😵
Jest podobny wątek:
http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,826.0.html
Lov   all my life is changin' every day.
20 października 2011 10:07
Texas, rozmowa z wetem narazie telefoniczna była. Takie problemy objawiają się przy każdej rui, a na padok chodzi sama. Ale dzięki :kwiatek:

escada, 4 lata skończyła. Ale ona ogólnie dośc charakterna, więc obstawiam, że jej zostanie 😉 <niedawno od niej kopa zarobiłam.. 😉 >

armara, oo, dziękuję, bo coś mi wyszukiwarka iadła :kwiatek:
armara, oo, dziękuję, bo coś mi wyszukiwarka iadła :kwiatek:


Wyszukiwarka nie działa, ale można używać google - wystarczy wpisać re-volta i hasło wyszukiwania 🙂
Polecam hormon Regumate klik, świetnie działa od pierwszego podania. U nas biorą to dla kobył startujących w zawodach międzynarodowych. Ja kupowałam odpowiednik dla świń klik - opakowanie na 72 dawki (na konia 2 dawki dziennie) czyli wystarcza na 36 zastosowań, a działa od pierwszego podania. Koszt ok. 260 zł.
Lov   all my life is changin' every day.
20 października 2011 10:18
espana, a ten Regumate podaje się codziennie, czy tylko przed rują?
Możesz zacząć podawać kiedy chcesz: przed rują, w trakcie, po. Kiedy wymaga tego sytuacja. Działanie jest natychmiastowe. Mi przywiózł to nasz wet. I ja to podawałam mojemu ogierowi  😉 Jeden z czołowych zawodników na Dolnym Śląsku bierze to dla swoich kobył na zawody i również chwali działanie.
tzw. Nymphomanie -tumory na jajnikach

tak z ciekawosci , jak kobyła skacze na kobyły to moze mieć związek z powyższym?
Kobyła jest dziwna, inne klacze jej sie podczas rui podstwaiją zamiast wałachowi, a ta nie skacze wtedy tylko jak sądze przy włąsnej, ale widzialam to dzis pierwszy raz więc nie wiem nawet czy to reguła i czy bedzie miala ruje.
Jedna z naszych kobyłek zachowuje się bardzo dziwnie w czasie gdy ma ruję. Na szczęście same treningi nie są złe, ale stojąc w stanowisku wyprawia niezłe czary.

Odwraca się ze skulonymi uszami, 'smyra' się po brzuchu pyskiem, podnosi tylną nogę, gryzie się w bok (!) i wtedy odkopuje jakby zrobił jej to inny koń. I tak w kółko gdy stoi w stanowisku. Na szczęście w stanowiskach tylko jedzą, więc trwa to chwilę, ale wygląda to komicznie. To u nas klacz alfa, ale w te dni przymila się do reszty koni na padoku.

Dziwadło nasze.
julia, a to nie na podobnej zasadzie działa (tumor=nowotwór?), jak u ludzi i nie tylko, że niektóre nowotwory powodują nadprodukcję hormonów, w tym przypadku mogą to być hormony męskie i kobyła zaczyna się zachowywać jak ogier? Jeśli się mylę, niech ktoś mądrzejszy w tych sprawach mnie poprawi. 
ekuss   Töltem przez życie
28 grudnia 2011 19:29
Moja klacz od ok.10 grudnia zaczęła mieć fochy. Tzn.na jeździe nie do upchania-chyba,że w stronę stajni-to galopem sadzić by mogła, na hali jak się jej wałach jakiś spodoba to chce koniecznie za nim, kryje wałachy, podstawia się itd...ostatnio przez tydzień było dosyć dobrze,ale teraz znowu zaczyna jej odbijać... to mnie dziwi,bo zazwyczaj bardziej powinna wariować na wiosnę czy lato,a we wrześniu miała jedynie kilka dni co mnie kopnęła i nie chciała bym na nią wsiadła... potem było idealnie-zero fochów itd,ale teraz to już siły opadają po prostu-z innymi końmi pójdzie,ale jak jesteśmy same na hali bądź jest jakiś tylko na lonżowniku,bądź klacz to stanie i nie chce iść,albo pójdzie trochę,pokłusuje,zagalopuje i dzisiaj wyjechałyśmy na przekątną,zrobiłyśmy dodanie w galopie i nagle sruu normalnie slide stop... na lonży ma tak,że stanie i bat ma w zadzie,albo się do mnie odwróci i jak stwierdzi,że marny ze mnie materiał na ogiera to chce kopnąć... Polecacie może jakieś ziółka,preparaty itd? Bo sił już brak dla tej baby... czy po pokryciu może być jeszcze gorzej?
A nie masz problemów z dominacją? Czy ona w te dni tak już ma?

Moja goni się nadal tak jakby była wiosna. Sama byłam w tym tygodniu zaskoczona, bo się grzała. Krótko, ale jednak.
Możesz zacząć podawać kiedy chcesz: przed rują, w trakcie, po. Kiedy wymaga tego sytuacja. Działanie jest natychmiastowe. Mi przywiózł to nasz wet. I ja to podawałam mojemu ogierowi  😉 Jeden z czołowych zawodników na Dolnym Śląsku bierze to dla swoich kobył na zawody i również chwali działanie.



Ogierowi???
Rozumiem, że preparat ma opóźnić wystąpienie ruji - żeby mieć np spokój na zawodach.
Ale co ma dać ogierowi nie będącemu w cyklu rujowym?

Klaczy przestaniemy podawać, dostanie ruję. A ogier, chyba nie, co?  😜
ekuss   Töltem przez życie
29 grudnia 2011 12:00
To działa raczej na ustabilizowanie hormonów,a nie opóźnienie rui...

A nie masz problemów z dominacją? Czy ona w te dni tak już ma?

Z dominacją nie mam problemów-do mnie jest uległa-raz jedynie miała świra...teraz znowu nic jej się nie chce
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
29 grudnia 2011 12:01
To działa raczej na ustabilizowanie hormonów,a nie opóźnienie rui...

A nie masz problemów z dominacją? Czy ona w te dni tak już ma?

Z dominacją nie mam problemów-do mnie jest uległa-raz jedynie miała świra...teraz znowu nic jej się nie chce


może za bardzo naturalnie z nią pracujesz 😎
To działa raczej na ustabilizowanie hormonów,a nie opóźnienie rui...

A nie masz problemów z dominacją? Czy ona w te dni tak już ma?

Z dominacją nie mam problemów-do mnie jest uległa-raz jedynie miała świra...teraz znowu nic jej się nie chce

Moja też miała wybujałe fantazje na temat mnie jako ogiera i siebie jako spełnionej panny, ale potrzebowaliśmy paru miesięcy i teraz problemów nie ma. No, czasem jeszcze jej się zdarzy, że zrobi ze mnie naleśnika...
ekuss   Töltem przez życie
29 grudnia 2011 16:48
ElaPe-za bardzo naturalnie? Nie rozumiem...jeśli chodzi o PNH itd to raz na ruski rok się ,,pobawimy",tak to raczej po swojemu wolę...

Chyba zaczniemy akcję rumianek 😀
A ja mam trochę inny problem 🙂
Moja kobyla zawsze podczas rui strasznie wyciera ogon. Jak można temu zaradzić? Jakieś maści, preparaty?

Ja mam szczęście, ponieważ zawsze podczas rui chodzi lepiej niż normalnie.. Więc jak jest dobry trening wszystko wychodzi wiadomo, że moja kobyła dostanie ruje 🙂
Mam pytanie są zastrzyki na ruje dla klaczy aby miała ruje ?
Są zastrzyki wywołujące owulację....
A jaki jest problem? Ma ruję, jest kryta i się nie zaźrebia?
Mam pytanie są zastrzyki na ruje dla klaczy aby miała ruje ?


Są zastrzyki wywołujące owulację....



są zastrzyki wywołujące ruję ORAZ są zastrzyki wywołujące owulację, bo to dwie różne bajki
o ile pierwsze można stosować "bez problemu" o tyle z drugimi należy być ostrożnym i stosować raz na jakiś czas gdyż mogą powodować ochwat  😉
te pierwsze "bez problemu" przy niewielkim przedawkowaniu wywyołuję bardzo brzydkie skutki uboczne, przy większym mogą zabić, zadziałają tylko podane w odpowiednim terminie (średnio 8-9dni w 21 dniowym cyklu)
te drugie mogą poprostu niezadziałać
...dokładnie tak jak pisze ogurek...

cokolwiek chcesz zrobić My star - skonsultuj z vetem 🙂
a klacz, którą dzierżawię, trze ogon...  🤬

myty, dezynfekowany, smarowany maścią z propiolisem... wrr...

macie jakiś sposób?
bo ja to chyba jeszcze raz jej go umyję i splotę, po czy zapakuję w owijkę!
.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się