Dopasowanie siodła

Może komuś się przyda... specjalnie nie pomniejszam specjalnie żeby było coś widać...
Niestety w jednym poście mi się nie mieści
...dość czytelnie i klarownie pokazane
Taki może trochę OT, ale...
Widzieliście artykuł "Klinika 'Świata Koni': Mur" w najnowszym ŚK? Trener na łamach gazety rozwiązuje problem konia i jeźdźca ze skakaniem muru. Plus zdjęcia. A tam siodło prawie na szyi, fruwające (dosłownie) przy każdym podskoku. Jak w ogólnopolskiej gazecie, która ma być źródłem wiedzy i przykładu dla społeczności jeździecko-końskiej, nie wstyd umieszczać takie zdjęcia? To czegóż potem wymagać od nastoletnich qunairek...
(chyba, że czegoś nie doczytałam, bo przyznaję, przejrzałam gazetę w empiku i był to zakamuflowany artykuł pt: "Jak nie siodłać konia"...)
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
07 sierpnia 2010 15:53
Uprzejmie proszę o wyniki waszych obserwacji/podzielenie się wiedzą n/t
kolor łęku wintec  kontra  rozmiarówka prestige

Będę dozgonnie wdzięczna 🙂
jak uda CI się gdzieś sprawdzić jaki kolor łęku jaki to rozmiar winteca - gdzieś widziałam taką rozpiskę to Ci powiem, że wychodziło mi, że wintec 31 to prestige 33 🙂


edit: oo tu znalazłam - http://amigo-konie.pl/product_info.php?cPath=17_32&products_id=2190&topSsid=c85fba0a7ad1d2d15aeac5b4fc83aced
czyli by wychodziło, że łęk niebieski to 33 w prestige
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
07 sierpnia 2010 20:09
Dzięki epk 🙂
Punkt zaczepienia już jest 🙂
ja miałam niebieski łęk i był za wąski, później na tym samym koniu miałam 31 prestiga, lekko za wąskie było też ... IMHO niebieski był taki sam mniej wiecej jak te 31 prestiga.
Ale ja nie mierzyłam siodeł (może być różne ułożenie i poprowadzenie poduszek łopatkowych - w prestigach dużo bardziej do góry są poprowadzone) tylko miarką Winteca. Zresztą nawet ostatnio - wałaszkowi wychodził wg miarki winteca łęk między niebieskim a zielonym - na styku praktycznie 😉, co dawałoby rozmiar 30 a z prestiga wyszedł rozmiar 32. Owszem, to nie może być idealnie, ale +/-.

Aaa, ale najlepiej będzie! zadzwonić do p. Kostrzewy - serio - ma oba rodzaje siodeł, będzie wiedział jak się ma jedna rozmiarówka do drugiej.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
16 sierpnia 2010 11:59
[quote author=ms_konik link=topic=95.msg669886#msg669886 date=1281192816]
Uprzejmie proszę o wyniki waszych obserwacji/podzielenie się wiedzą n/t
kolor łęku wintec  kontra   rozmiarówka prestige
[/quote]
Może ktoś jeszcze chciałby coś dodać?

Pierwsze pomiary już zrobiłam i wychodzi mi na to, że rozmiary wintec i prestige
różnią się między sobą o 1-2 jednostki
Np. konina, na która pasuje czarny łęk ma siodło pasujące passier 28,5
co by dawało 32 prestige...

EDIT:
nanoszę poprawkę, żeby nie wprowadzać czytaczy w błąd-
powinno być passier 27,5
28.5 to 32 prestige?
dziwne...

no mojego konia 33 było na styk, p.Szeląg ją pomierzył i wyszlo że będzie miała 27,5-28 passiera  🤔
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
16 sierpnia 2010 12:19
korsik
to moje obserwcje są- nic na pewno.
Mam prestige'a 35 i odnoszę się do tego siodła
Np. na wspomnianym wyżej zwierzaku (czarny wintec) ten prestige całkowicie leży na kłębie,
z mattesem jest minimalna przerwa - stąd taki wniosek...
Dla zaintetesowanych dopasowywaniem siodła. W zbroslawicach bedzie mozna uczestniczyc w takich zajęciach 🙂 Ktos sie wybiera? 🙂
http://www.zbroslawice.info.pl/pliki/zawody/propozycje_17-19_09_10.pdf
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
16 sierpnia 2010 13:16
28.5 to 32 prestige?
dziwne...

no mojego konia 33 było na styk, p.Szeląg ją pomierzył i wyszlo że będzie miała 27,5-28 passiera  🤔

Ojejojejojej... cyferka mi przeskoczyła.
Moje siodło jest 27,5 (medium) co daje mi 32 (przepraszam korsik za zamieszanie)
Na stronie passiera wyczytałam, że połówka rozmiaru to ok. 1 cm (dla ścisłości 1" to 2,54 cm
więc właściwie 1/2" to 1,27 cm) różnicy rozstawu
więc można wnioskować, że 28 to 33
28,5 to 34
29,0 to 35
tak pi razy drzwi...
A ktoś może mi powiedzieć jak się mierzy łęki w siodłach?
Mam passiera i za nic w swiecie nie wiem jaki ma rozstaw łęku...
Mam jedno siodło które przy wsiadaniu z suwa się delikatnie z konia( na bok). Czy takie siodło jest za szerokie czy za wąskie?
Andre   I am who I am
18 sierpnia 2010 20:30
kaloe albo za szerokie albo masz niedociągnięty popręg 😉 Podczas jazdy się przesuwa?
mi się wydaje, że jak się przesuwa na boki to jest za wąskie
Wojenka   on the desert you can't remember your name
18 sierpnia 2010 21:24
Problemów z dopasowaniem siodła ciąg dalszy...
Mierzyliśmy dziś Stubbena Tristan,wyglądało to na koniu tak:




Jak to wygląda na podstawie zdjęć? Niestety koniowi ewidentnie nie pasowało,blokowalo ruchy...

A tu skokowy Euroriding Diamant,szalenie wygodny,nie blokujący ruchów,ale...przedni łęk jest na grubość palca od kłębu,chyba trochę za wąski.Czy dałoby się z tym coś zrobić?Jakaś podkładka,poszerzanie?Any ideas?



ale...przedni łęk jest na grubość palca od kłębu,chyba trochę za wąski.Czy dałoby się z tym coś zrobić?Jakaś podkładka,poszerzanie?Any ideas?


jak jest na grubość palcaod kłębu to jest za szerokie a nie za wąskie  😉 Myślę, że podkładka ew. gruby żel załatwi sprawę
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
18 sierpnia 2010 21:49
Wojenka
jeśli przedni łęk jest na grubość palca od kłębu to siodło jest za szerokie

Ten Tristan nie wygląda źle...
ale ze zdjęcia trudno wywnioskować gdzie jest końcówka łopatki...
Spójrz na te załączniki co Kobrynia wkleiła

Ja właśnie jestem na etapie mierzenia wszystkich koni i
ciekawe rzeczy mi wychodzą.
Zaopatrzyłam się w krzywik, miarkę i kredę- doprawdy niezła zabawa...
Cieszę się, że po iluś pomiarach wyszło, że żaden zwierzak nie pracuje w za ciasnym siodle 🙂
Problemów z dopasowaniem siodła ciąg dalszy...
Mierzyliśmy dziś Stubbena Tristan


Miałam Subbena tristan przez 3 lata. Kochałam to siodło strasznie. Sprzedałam, bo musiałam leczyć jednego z moich koni, który miał długą i gupią kulawiznę.
Tak strasznie tęsknię za tym siodłem...
Bardzo polecam ten model, oczywiście pod warunkiem że pasuje na Twoje go konia. Z profilu wygląda OK,  środek ciężkości jest w poziomie, łopatka OK, jeśli tylko jest dobrze patrząc z przodu, to BARDZO Ci je polecam.

edit: jeśli chodzi o łopatkę: wsiądź na konia w tym siodle bez czapraka i pomacaj w stępie.

Cobrinha: Dzięki za te rysunki, bardzo przydatne.
wojenka jak na moj gust to skokowke bardziej do przodu trzeba..
Na moje oko są za długie, ale sama musisz sprawdzić bo nie widać, gdzie się żebra kończą.
Wojenka   on the desert you can't remember your name
18 sierpnia 2010 22:11
Hmm,a od zbyt szerokiego siodła mże być odbity kłąb?
Problem jest w tym,że koń ma baardzo długą łopatkę-więc bliżej skokówki nie założę...Koń jest też bardzo krótki,16 cali się na nim mieszczą,a mój tyłek potrzebuje 17 🙁 A te siodła to 17 i 17,5...  🤔
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
18 sierpnia 2010 22:49
Hmm,a od zbyt szerokiego siodła mże być odbity kłąb?

Oczywiście... w postaci takiej gulki na kłębie na przykład.
Za to kilka paskudnych  odsednień kłębu widziałam na skutek za ciasnego siodła 🙁 

No właśnie miałam Ci napisać, że łatwo dopasować do Was siodła nie będzie 🙁

http://www.photoblog.pl/gladiatrix/72969361/na-sprzedaz.html
tak sobie oglądam i się zastanawiam czy to siodło jest źle wyważone, że leci do przodu?
Wojenka   on the desert you can't remember your name
18 sierpnia 2010 23:02
ms_konik,to ja niestety wiem 🙁
Nowe siodło muszę nabyć tak czy siak,tylko widzę,że poszukiwanie tego idealnego może trochę potrwać...Może na wymiar zamówić?
Tymczasem byłoby świetnie móc jeździć na czymkolwiek pasującym na konia.Fajnie by było,gdyby udało się jakoś uzdatnić tymczasowo tego Diamanta.Są na to szanse?Mattes by coś zdziałał?
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
18 sierpnia 2010 23:16
Hmm, od czasu do czasu dziewczyny piszą, że biorą szersze siodło
specjalnie z myślą o mattesie.
Przykład z własnego podwórka - prestige 35 pracuje na koniach 33/34 z mattesem właśnie
i uważam, że dobrze to zdaje egzamin...
A ja miałam 5 siodeł, nic nie pasowało. Zamówiłam w Daw Magu na wymiar i jest lux, skóra super, klocki na rzep, wydłużana tybinka w cenie siodła. Jestem b. zadowolona.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się