NAPRAWDĘ

Był chyba też wątek o poprawnej pisowni? I o regionalizmach?
Proponuję przyznawać Honorowego Pokemona każdemu, kto wytropi nowe NA PRAWDĘ.
Jeden chwast wyplenimy, co?
Tania, raczej Karnego Pokemona, cóż to za honor niby pisać NA PRAWDĘ!
Tania, raczej Karnego Pokemona, cóż to za honor niby pisać NA PRAWDĘ!

Temu, kto wytropi! Znajdzie. Nie sam napisze.
A Karnego można swoją drogą. Hi!Hi! Ja marchewkę daję a Ty kijaszek.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
24 kwietnia 2013 09:53
Można zawsze powiedzieć: ,,naprawdę przysięgam na prawdę" :P
O! Albo złapany na błędzie, będzie musiał przez tydzień mieć w podpisie:
- zapamiętam na zawsze, jak się naprawdę pisze: naprawdę.
A stopniując kary, przy recydywie będzie sobie musiał tatuaż zrobić. Albo zamiennie wysypać napis :naprawdę - widoczny z satelity.
Na przykład ryżem albo cukrem.
O! Albo złapany na błędzie, będzie musiał przez tydzień mieć w podpisie:
- zapamiętam na zawsze, jak się naprawdę pisze: naprawdę.
A stopniując kary, przy recydywie będzie sobie musiał tatuaż zrobić. Albo zamiennie wysypać napis :naprawdę - widoczny z satelity.
Na przykład ryżem albo cukrem.

O,ten podpis to dobra sprawa,ale wyczuwam,że i ja czasem musiałabym taki mieć  😁
Mam kolegę, który notorycznie mówi
Ponidzialek
Umisz
Rozumisz
Proglem
I hicior plytwy 😉

Nie mówiąc już o poszłem, przyszlem etc
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
24 kwietnia 2013 11:08
Ja właśnie dostałam pismo. Pismo do skarbówki, napisane ręcznie.
4 zdania na calą kartkę A4, a tam 15 (policzonych) błędów. Np. kfota, wyrzei, otszymać, zadurzenie, rzadnei, konsultaci, informaci itd.
Naprawdę powiadam Wam, że analfabetami nazwałam tych, którym uwagę zwracałam wielokrotnie.
A oni dalej swoje.
Więc nie pozostaje nic innego jak pieprznąć pięścią w stół (żeby nie powiedzieć w łeb).
Jeżeli ktoś się czuje urażony, no cóż... widocznie zawinił.
Na tym forum jestem lat "milionpincet" i takiego analfabetyzmu nie było jaki jest teraz. Nie podoba mi się to i tyle.
Nie musimy być mistrzami gramatyki i ortografii, ale słowa których używa się często, wypada znać.

A Karny Pokemon  😁
(...) słowa których używa się często, wypada znać.(...)


Siłą rzeczy jak się ich używa często, to się je zna...  😁  Gorzej jak się ich nie rozumie.  😁

Ja się nie poczułam "urażona", bo wiem, że to było stricte skierowane do innych osób. Uważam jedynie, że takie określenie jest niegrzeczne, bo nie tylko "gimbazy" mają problem, ale także dorośli ludzie, którzy mają jednak jakąś wyrobioną opinię. Karny Pokemon mi się podoba za to...  😁

Wtórny analfabetyzm nasila się teraz przez gimnazja. Niestety taka jest prawda. Podrostki cwaniakują, nie uczą się, myślą o wszystkim tylko nie o tym co ważne i ważniejsze, i takie są skutki. Widzę to po moim bracie i jego otoczeniu, mają Ci ludzie już po 20 lat, a w głowie sieczka - gada się jak do trzynastolatka. A co gorsza zaczynam obserwować podobne zachowania u dzieci w wieku przedszkolnym...  😵 Dużo można na ten temat pisać.
Siłą rzeczy jak się ich używa często, to się je zna... 

No właśnie wychodzi na to, że nie...
Słowa się zna, ale nie ich pisownię... 😉
opolanka   psychologiem przez przeszkody
24 kwietnia 2013 13:47
... a przed "i" nie stawia się przecinka 😉
I to jest mit polskiej interpunkcji. W niektórych przypadkach się stawia. 😉 Ale to może przenieśmy się do bardziej odpowiedniego wątku?
Ja jeszcze coś dodam: "Poczekam za tobą" zamiast "na ciebie". Kiedyś odpowiedziałam koleżance, która chciała czekać "za mną", że nie lubię, jak ktoś mi stoi za plecami  😉. Nie zrozumiała  🤔.
tet   Nie odbieram wiadomości priv. Konto zawieszone.
24 kwietnia 2013 14:57
Ze strony Poradni Językowej Instytutu Języka Polskiego na Uniwersytecie Śląskim.

Ortografia
Jaka jest zasada pisowni końcówek -ji, -ii, -i?
Zasada ta sformułowana została dość jednoznacznie i nie wymaga szczególnych interpretacji. W dopełniaczu, celowniku i miejscowniku rzeczowników żeńskich zakończonych na -ja lub -ia:
a) zakończone na -ja, występującym po s, z, c, mają -ji (misja - misji; stacja - stacji); natomiast zakończone na -ja, występującym po samogłoskach, mają zakończenie -i (aleja - alei);
b) zakończone na -ia mają -ii lub -i. Wiąże się to z poczuciem rodzimości lub obcości wyrazu oraz z wymową mianownika wyrazu:
1) jeśli -ia występuje po wargowych p, b, f, w, m to bez względu na wymowę w wyrazach rodzimych i przyswojonych piszemy -i (głębi, ziemi), natomiast w wyrazach obcych -ii (anemii, akademii);
2) jeśli -ia występuje po t, d, r, l, k, g, ch (czyli w wyrazach zapożyczonych), to piszemy -ii (apatii, demagogii);
3) jeśli -ia występuje po n, to w wyrazach, których zakończenie wymawiamy w mianowniku jako [ńa] piszemy -ni (jaskini, bieżni), natomiast w tych wyrazach, których zakończenie wymawiamy jako [nja], piszemy -nii (ironii, opinii).

Przeczytałem to (tłumacząc na angielski) znajomemu Chińczykowi. Wysłuchał i na koniec, bez słowa, z szacunkiem ukłonił mi się do samej ziemi.

znalezione na Funiaste.pl
Polski język to jednak trudny język 😁
znam dziewczyne ktora zdala mature z polskiego na 100% a pisze " wziasc ", " napewno" 😀
O takich analfabetów mi chodzi (z dzisiaj oczywiście):
Ceny na prawdę przyjazne.
Zwracałam jej uwagę na 100%. W wątku dzieciowym poprawiałam różne laski z 500 razy, wchodzi tam, czyta, widzi, rezultat żaden.
Jest takich kilka.
horse_art weterynaryjnie też dalej pieprzy, do tego "na prawdę" też z uporem maniaka jedzie
Łatwo się przekonać o skali zjawiska wpisując w wyszukiwarkę "na prawdę"  😉
desire   Druhu nieoceniony...
24 kwietnia 2013 17:27
ja nie rozumiem, jak można pisać/mówić "punkta", a nawet na zawodach z budki sędziowskiej słychać "zawodniczka otrzymała 2,5 punkta"  😵  2,5 punktu może i tak, ale punkta już nie bardzo.  tak samo z słowem "procent"..  mówi się "zawodniczka za przejazd otrzymała 69,5 procent", a najczęściej jednak słyszy się "69,5 procenta." 😵
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
24 kwietnia 2013 17:42
pika! pika!

O w życiu takiego czegoś nie chcę mieć w podpisie!
O w życiu takiego czegoś nie chcę mieć w podpisie!

ahahahahahaaa!  😂 JARA wymyśliła skuteczny lek.
opolanka   psychologiem przez przeszkody
24 kwietnia 2013 19:06
I to jest mit polskiej interpunkcji. W niektórych przypadkach się stawia. 😉 Ale to może przenieśmy się do bardziej odpowiedniego wątku?

Tak, czasem się stawia. Ale w tamtym zdaniu mi przecinek nijak nie pasuje.
Jara rozwaliłaś system 🙂 To gdzie katija  😁
Jeszcze wiem, że nie trzeba być orłem, czytać, pisać - ale tu do cholery jasnej, jest przycisk SPRAWDŹ ORTOGRAFIĘ - to woła o pomstę do nieba.

opolanka Nie chcę tutaj rozprawiać nad jednym przecinkiem, ale jeśli mogłabyś to możesz powiedzieć czemu nie pasuje?  :kwiatek: Nie piszę tego złośliwie, po prostu interpunkcja nigdy nie była moją mocną stroną, chociaż staram się pilnować w tym zakresie. 🙂

pokemon
Mi np. przycisk "sprawdź ortografię" nie działa, bo "na prawdę" nie podkreśla w żaden sposób. 🙂
ale  "na prawdę" przechodzi 🙂 - sandrita- bo istnieje i "na" i "prawdę"
Ach! No patrz! Nie pomyślałam o tym! 🙂 Za dużo chyba wymagam od tej opcji na forum... 😀
Tak samo przechodzi "z resztą".
Ale "zdażenie" nie przechodzi, a się zdarza.
opolanka   psychologiem przez przeszkody
24 kwietnia 2013 20:38
sandrita, ja nie jestem polonistką, ale jakoś mi ten przecinek w tym zdaniu nie pasuje:

Podrostki cwaniakują, nie uczą się, myślą o wszystkim tylko nie o tym co ważne i ważniejsze, i takie są skutki

Bardziej pasuje mi tu brak przecinka lub np. myślnik.

Przecinek przed "i" stawiamy gdy wyraz i jest powtarzany, stawiamy przecinek przed drugim (i każdym kolejnym) "i" (np. Była piękna, i mądra, i dobra - tu określenia są równorzędne) lub  gdy  "i" może rozpoczynać dopowiedzenie lub wtrącenie - wówczas przecinek należy przed nim postawić (np. Pada deszcz, i to od dwóch tygodni).
Inna sytuacja - gdy bezpośrednio przed  "i" występuje wtrącenie, to mimo że – zgodnie z ogólnymi zasadami – przecinka przed i nie umieszczamy, ten znak się tam pojawia, bo jest wymagany przez to wtrącenie (np. Miała długie włosy, które opadały jej na ramiona, i niebieskie oczy.).

Ale nie muszę mieć racji, wszak człowiek uczy się całe życie i głupi umiera 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się