Jakie pasze dajecie swoim koniom?

[b]Majeczka[b], czytałam składy i wg mnie to nie są odpowiedniki. Oczywiście nie jestem żywieniowcem więc mogę się mylić
Amber77, zupełnie nie są. Słabe składy i brak witamin.
Całkiem nie to.
Pasza Porrini sportowa bezzbożowa a w składzie śruta z ryżu i pszenicy, kukurydza i pszenica ekspandowana. Faktycznie zero zbóż...
megi007, tak samo pomyślałam. O ile ryż jest w green power zwaną też bezzbożową, no to przesada lekka z tą pszenicą i kukurydzą.
majeczka   Galopem przez życie!
25 grudnia 2022 16:04
Takie info dostalam wczoraj z eggersmann ze sa odpowiednikami. Nie probowalam jeszcze nie porownywalam.
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
25 grudnia 2022 17:51
Wrócę do tematu niepokalanka. Mam kobyle typowo humorzasta , próbuje od tygodnia wcisnac jej właśnie niepokalanek. Przestała już nawet jeść posiłek, w którym go nie ma 😱 ma focha. Próbowałam w meszu, sieczkę w pelecie z agrobsa, wyslodkach i nic powacha i idzie jeść siano. Nie mam już pomysłu jak jej to przemycić 🤔
keirashara, jęczmień gnieciony, kukurydza płatkowana, łuska owsiana, otręby pszenne, wysłodki buraczane, melasa, witaminy.

... zaczynam coraz mocniej wierzyć w teorię "niełączenia" także u koni. Im mnij składników tym lepiej. I zero olei roślinnych bo nawet cudny lniany podbija stany zapalne.
Co byście poradzili dla kuca o niskiej energii oprócz siana, by trochę zwiększyć mu moc ? Owsa nie biorę pod uwagę bo się boję ochwatu. Jakieś musli bez owsa?
Cresta, moj walijczyk od zawsze dostaje Krauter Musli, bardzo ładnie ziołowo pachnie. Kuc nigdy nie marudził przy jedzeniu. Dobrze tez na tym wygląda no i oczywiście jest bez owsa 🙂
Kayraa, o super, a jaką ilość podajesz i ile razy dziennie?
Cresta, mój dostaje dwa razy dziennie. Rano i wieczorem. Po max pół miarki, to tak wychodzi koło 400-500 g (miarkę mam dość dużą). Jak nie zapomnę, to mogę jutro zważyć dokładnie ile to wychodzi 🙂
Kayraa, dzięki, nie ma potrzeby, zastanawiałam się mniej więcej ile by to wychodziło, i co można najlepszego podać dla zwiększenia energii bez ryzyka dla kucyka 🙂
Cresta, wersja po taniości - po garstce jęczmienia. Ale musi to przepalić, bo niewybiegany jęczmień też potrafi w tyłek gryźć.

Z tym ochwatem to nie tak, że tylko zawartość cukrów się liczy ale tez jak koń to strawi.
Mi wychodzi, że często godzina podania danego posiłku ma wpływ na to jak organizm go potraktuje.
kotbury, - dzięki 🌻 Kombinuje z mieszaniem, bo jak na nieroba żre drogo, kurka 3x drożej niż mój pracujący i to się robi lekko absurdalne, a wymieszać jest gdzie.

O żywieniu rozdzielnym już tu kiedyś ktoś pisał. Albo w tym wątku, albo w wrzodach lub ziołach, ale pamiętam dyskusję 🤔

Podawanie w danych godzinach, przed lub po ruchu to nie nowość 😉 Ja dlatego daje białko po ruchu, a na zawodach sypię energetyka (cukry) godzinę przed startem.
A jak żywienie rozdzielne , tudzież zwiększanie/zmienianie dawki na zawodach ma się do wrzodów? Gzie z kolei jako prewencja wrzodów są zalecenia nie zmieniania koniom pór posilków i najlepiej karmić dokładnie tym samym na każdy posiłek i broń boże zmiany karmienia na zawodachc, gdzie są już inne zmienne?
Zamówiłam 2 worki Nuvena Light i rzeczywiście, jak otworzyłam paszę to uderzył mnie taki kolor szary sieczki , że myślałam, że to jest pokryte pleśnią.
Ktoś to pisał już wcześniej i miał rację.
No ale potrzebuje czegoś z niską energią na chwilkę i odchudzającego, więc przetestuje ten produkt.
Plus za mocne opakowanie oraz bardzo fajny zapach.
Widać , że to nie jest mocno przetworzony produkt.
Perlica, ja Nuvenę Light traktowałam jako sieczkę i u mojego wybrednego sieczkowo skarmiłam 4 worki pod rząd co w jego przypadku uważam za niezwykły sukces. Zawsze musiałam zmieniać sieczkę po skończeniu worka. Teraz chwilowo jesteśmy na Dengie All fibre oil (czerwona) ponieważ potrzebuję troszkę więcej masy ale potem wracamy do Nuveny. Także ja bardzo polecam dla koni np z PSSM
Jaką lucerna w granulacie możecie polecić?
Hoveler Pur Luzerne polecam. Lucerna ze sklep.obiegły też jest super ale kontakt ze sklepem, wysyłka itp pozostawia tyle do życzenia, że zrezygnowałam.
Perlica, jak brałam próbkę to wyglądała tak:
9FDBAD79-43A8-4F93-A78D-DA44B323E67C.png 9FDBAD79-43A8-4F93-A78D-DA44B323E67C.png
Pytanie do osób które same komponują i mieszają paszę: gdzie kupujecie półprodukty? Wychodzi Wam taniej niż gotowe mieszanki?
Kupuje na allegro oraz od pruducenta olejów makuchy. Wychodzi duzo taniej.
anetakajper   Dolata i spółka
02 stycznia 2023 08:33
nefferet, Dużo taniej i zdrowiej.
Megi007, dziękuję. Naprawdę ciężko wybrać coś dobrego. Nawet fajne produkty ma jar-pasz - mikronizowane zboża
Jar-pasz ma wg mnie za drogą wysyłkę. Mogliby otworzyć się na allegro, ze smartem - byłabym zachwycona!
Nefferet, różnie, Allegro, sklepy, producenci, gdzie taniej... Ale na pewno ZAWSZE jest taniej.

Ja tak samo, z Jar-Pasza biorę tylko susz, wysyłka mnie dobija od nich...

Konstrukcyjny16, Allegro. Ostatnio były tylko jedne, były spoko i tanio wychodziły.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
02 stycznia 2023 10:52
Perlica, Cyknelam fotke Nuveny u mnie, nie wygląda mi szaro, może kwestia partii?
20230101_110446.jpg 20230101_110446.jpg
zembria, na Twoim foto wygląda 🤣

Nie wiem czy to, że sieczka nie jest zielona ma wpływ na wartości odżywcze czy to tylko "defekt" wizualny. W porównaniu do paszy np Green Power czy sieczek Dengie to wygląda to bardzo słabo po prostu, ale czy to się przekłada na wartości odżywcze?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
02 stycznia 2023 10:59
Perlica, A, ok, to kwestia w takim razie subiektywnego odbioru, co jest szare, a co nie 😜😅
Kolor sieczki, czy z siana z traw, czy z lucerny będzie uzależniony od metody suszenia, jeśli jest suszone mechanicznie to będzie bardzo zielona, jeżeli suszone naturalnie, to mniej. Tu też występuje wtedy inne nazewnictwo, suszone mechanicznie to susze, a naturalnie to siana. Susze mają faktycznie więcej wartości zachowane zazwyczaj, ze względu na krótszy proces suszenia. Z kolei produkty suszone na słońcu maja więcej witaminy D zazwyczaj.
kotbury,

Podawanie w danych godzinach, przed lub po ruchu to nie nowość 😉 Ja dlatego daje białko po ruchu, a na zawodach sypię energetyka (cukry) godzinę przed startem.

keirashara, chodzi o godziny względem ekspozycji na światło, a nie względem czyności zadanych.

Poranne światło- 20 min przed wschodem słońca = silne trawienie, produkcja kortyzolu itd.
Szczyt dnia- niebieskie światło- silne trawienie
Zachód słońca- wyłączenie trawienia ziaren - siano i woda i czas na regenerację śluzówki żołądka(zakaz ekspozycji na światło- bo nawet 30s. zapalonego led'a włącza "poranne trawienie" i przerywa produkcję melatoniny i cały "zegarek" regeneracji śluzówki).

Innymi słowy- wcześniej wywalać na dwór, otwierać okna w stajni, karmić wcześniej, na noc nie dawać treściwego. Siano jako "kolacja"...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się