Co mnie wkurza w jeździectwie?

Mozii, to w takim razie po MSMK Zangersheide wszystko powinno się rozlecieć, to jak to jest że taki Dominator i inne Z błyszczą i na MSMK a potem w sporcie na miarę Mś?
Właśnie na tym polega chyba selekcja hodowlana wg mnie.
flygirl, nie, pisałam wyżej że wysokie ustawienie jest oczekiwane już u 3 latkow, konie Helgstranda to są ogiery, gdyby chodziły rozciągnięte, w dłuższych ramach, to by nie zdały testów i nie miały przedłużonej licencji - już nie mówiąc o braku wyników, patrz to co napisała Constantia

halo, popatrz na oceny liniowe han, old, czy KWPN, tam są bardzo dokładne kryteria co do tego co to jest dobry ruch pod kątem selekcji hodowlanej Każdy związek ma trochę inne, ale dużo się pokrywa.

KaNie to to jest patologia
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
21 lutego 2023 12:14
Perlica, nie piszę, że powinno się rozlecieć, ale patrząc na ilość koni startujących w MŚMK, w stosunku do koni, które idą później jeszcze dalej, to jest ich mimo wszystko na prawdę niewiele 😉 Za to cała masa koni nie miała przyjemności startów w konkursach dla młodych koni, a w sporcie osiągnęły wszystko co można było osiągnąć. Selekcja owszem, jest potrzebna dla postępu hodowlanego. Ale pytanie jaki powinien być poziom wymagań przy takiej selekcji. Bo jest wiele koni, które miałyby szansę zaistnieć, a tego nie zrobią, bo za młodu mają zafundowaną taką patolę, że później nie bardzo jest co zbierać 😉 A to chyba też nie o to chodzi.
Nevermind   Tertium non datur
21 lutego 2023 12:20
kotbury, Nigdy nie oceniam pracy konia po ustawieniu głowy. Ale tutaj widać ogromne napięcie mięśni szyi, niedokraczanie i nierówno idący tył.

Nie wymagam ideału od obrazków na treningu, więc skoro jak twierdzisz ta brzydka rama pozwala na poprawną jazdę na zawodach, no to okej. Daj mi tylko przykład tej poprawnej jazdy.

Oczywiście że pani Milczarek jeździ konsekwentnie, inaczej nie zobaczylibyśmy jej na takiej rangi zawodach. W żadnym stopniu tego nie podważam.

Bawi mnie, że według Ciebie każdy kto śmie coś krytykować nie ma pojęcia o omawianym typie koni. Owszem, siedziałam na długim koniu i faktycznie ciężko jest całość ogarnąć, w dodatku kobyła była wielka a ja wzrostem nie grzeszę. Ale jakoś nikt u nas tego konia nie jeździł w podobnej ramie, a chodziła w wysokim ustawieniu, pode mną nawet.

Naprawdę uważasz że te konie same wpadły za pion i jest to etap „przeczekiwania”? Wszystkie?
karolina_,
No jest, ale widzisz Ty i wiele innych osob jestescie zachwyceni niektórymi ogierami czy klaczami , które dokladnie taki etap w swoim zyciu przeszly i nadal sa jeżdżone w taki sposób.
I taki trening jest bardziej powszechny niz Ci sie wydaje. To o czym ja mowię to nie jest jedna stajnia i to nie są randomowe nazwiska.

I jesli nadal nie bedziemy nic zlego widziec w brodzie 6letniego konia przy szyji i pysku przy klacie, to nadal to sie będzie radośnie kreciło. Bo takiego konia pokaże jeździec GP w ramach jakie sa poprawne i dopuszczalne na zawodach, a domu trening wygląda inaczej.

Kotbury
Jasne konie mają różną budowę i róznie się ustawiają ( szczegolnie jak są młode ) ,ale nie powiesz mi że 6 latek ma brode przy klacie bo inaczej nie umie.
kotbury, Nigdy nie oceniam pracy konia po ustawieniu głowy. Ale tutaj widać ogromne napięcie mięśni szyi, niedokraczanie i nierówno idący tył.

Nevermind, ... ale "niedokraczanie" czy "przekraczanie" nie wynika z prawidłowości treningu czy zajebistości konia tylko z proporcji długości kłody do długości kończyn.
Tak, jest ten debilny mit, nawet w przepisach ujeżdżenia o chodach o mistycznym przekraczaniu. Są konie, które w fenomenalnych wyciągniętych "przekraczać nie będą" bo fizyka nie bierze jeńców. Są też konie, które będą w zebranych chodach przekraczać, tak mają dupy nisko i krótkie plecy. Udowodnione naukowo, serie zdjęć poklatkowych i pomiary koni. Dawno dość udowodnione bo nawet Bielasik w swojej książce (tej wydanej w polskim języku) się na te badania powołuje i przytacza fotki tłumacząc chody.

Zobacz "kiedy" ten zad idzie "nierówno" - wtedy gdy koń ma na dwa kroki zrobić zad do środka. Te konie na tym konkretnym filmiku nie idą "po prostej", tylko co kilka kroków jest implementowane "ćwiczenie na rozluźnienie".

Myślę, że w tej dyskusji (my) nie znajdziemy wspólnego mianownika nie z powodu tego konkretnego przykładu, ale z powodu naszych wewnętrznych fundamentalnych założeń.
Ja jestem zdania, że praca poza pionem nie jest zła sama w sobie, jeśli implementowana z głową. Tak samo jak chwilowe napięcie szyi.
Ty uważasz że sama taka praca jest zła.
KaNie do tego nakłada na to własne doświadczenia ze stajni gdzie tak się jeździ konie całą jazdę... choć trochę nie ma podstaw aby sądzić, że akurat osoba, której filmik stał się tematem rozmowy tak robi.
Jak zawsze punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
Nevermind   Tertium non datur
21 lutego 2023 13:47
kotbury, Dokraczanie może być utrudnione lub niemożliwe ze względu na budowę, ale ruch tylnich a przednich nóg mówi bardzo dużo. Pomijam już fakt że te konkretne konie nie wydają się mieć wady budowy uniemożliwiające dokraczanie, ale nie będę robić wywodów bo w stój ich nie widziałam.

To wcale nie jest głupi mit, a wyznacznik, który może nam sporo powiedzieć o sztywności w ciele konia. Oczywiście, że nie sprawdzi się przy wszystkich, tak jak nie każdy koń będzie szedł książkowo pod górkę.

Niedokraczanie często bierze się z treningu w siłowej ramie. Efektowny ruch przednich kończyn na rzecz tylnich, który jak dla mnie widać na rzeczonym filmie.

Istotne, że bardzo często dokraczania brakuje tylko i wyłącznie w kłusie wyciągniętym. To też wina budowy?

Nie wkładaj mi w usta tego czego nie powiedziałam, osobiście cały czas staram się zwalczać trend, że przeganaszowanie zło. Zawsze podkreślam, że nie patrzy się na pion, patrzy się na konia. I sama również, wierz lub nie, staram się patrzeć na konia, a nie szufladkować go bo przecież pion!1!1!
Dorabiasz sobie teorię na mój temat. Znowu.

To naprawdę chwilowe napięcie szyi, czy może jest to pozycja używana często podczas treningu i trwa dłużej niż kilkanaście sekund? Ciężko mi wyobrazić sobie pozytywny wpływ takiego napięcia na dalszy rozwój konia.

Zad idzie nierówno przez cały czas trwania filmu, dlatego zwróciłam na to uwagę…

Cały czas twierdzisz że trening przynosi poprawne rezultaty, a równocześnie unikasz pokazania przykładu



Istotne, że bardzo często dokraczania brakuje tylko i wyłącznie w kłusie wyciągniętym. To też wina budowy?
przy prawidłowej jeździe to tak jakby głównie zależy od budowy w tym konkretnym chodzie akurat🙂



To naprawdę chwilowe napięcie szyi, czy może jest to pozycja używana często podczas treningu i trwa dłużej niż kilkanaście sekund?
...i kto tu dorabia teorię🙂
Może pojedź i sprawdź zanim "wyciągniesz wnioski".


Cały czas twierdzisz że trening przynosi poprawne rezultaty, a równocześnie unikasz pokazania przykładu
...a poszukałaś sama tych rezultatów skoro twierdzisz, że nie przynosi? Pewnie nie, bo byś odkryła, że nie można porównać bo na tych koniach nie startuje Pani Milczarek tylko jej syn🙂
Czy tylko mnie się obił o oczy wywiad w którym Charlotte Dujardin mówiła, że nie startuje swoimi młodziakami w żadnych czempionatach? Że jej konie do 5-6 roku życia nie znają kłusa ćwiczebnego? Że, wszystkie jej młode konie na czempionatach byłyby daleko w tyle?? Że, wymagania wobec 4,5 latków są zbyt wysokie?
Nevermind   Tertium non datur
21 lutego 2023 14:23
Czyli mam rozumieć, że zarówno Totilas jak Guapo i Ekwador pani Milczarek to zarąbiście długie konie? Nie wspomnę już, że nawet na zdjęciach w bazie koni Ekwador ma obok siebie fotografię na której wedle wszelkich praw fizyki dokracza, a tuż obok taką na której nie dokracza żadną miarą. https://www.bazakoni.pl/ekwadorh-ekwador-heraldik-enigmal-enigma

I pominę może, że skoro koń dokracza w kłusie, to nie powinien mieć tego problemu w kłusie wyciągniętym. A także że fenomenalny przód i ubogi ruch tyłu to udowodniony rezultat rollkuru (NIE zarzucam p. Milczarek stosowania rollkuru, po prostu to dowodzi związku między pozycją głowy w treningu a ruchem tylnich nóg).

Nie dorabiam swojej teorii, odpowiadam pytaniem na Twoją - skąd pewność, że to chwilowe ustawienie a nie pozycja treningowa?

A odnośnie przykładu, to nie chcę rezultatu tych konkretnych koni, najnowsze filmy są sprzed trzech dni. Piję cały czas do tego fragmentu: Ona dla mnie w siodle wygląda podobnie jak "babcia Werth". Brzydko, brzydko, brzydko po czym tadamm i poprawny, precyzyjny obrazek na zawodach.

Edit: Pięcioletni Totilas dokraczający w kłusie wyciągniętym, 0:25
szemrana, Charlotte Dujardin i Carl Hester jak już to startuja w krajowych klasach dla młodych koni. To też kwestia dlugofalowego wsparcia właścicieli, że nie ma potrzeby regularnego potwierdzenia/podniesienia wartości konia. No i poza Uthopia (który hodowlanie nie był szeroko użyty) mają wałachy/klacze, nie ogiery którym przedłużenie licencji wymusza spełnienie wymogów testów
Nevermind, a wyniki na zawodach tych zawodniczek nie świadczą jednak o tym, że mają pojęcie?
Mnie natomiast śmieszy porównanie "Before Gal" przy braku porównania "before Rath". I wszyscy psy wieszaja na Gal'u gdie to koń się 'skończył" pod rathem, którego trenuje Teodorescu- czyli kwintesensja "Pruskiej szkoły jeździeckiej".Ale Niemichy miały wode na młyn.


karolina_ z Hesterem jest teraz aferka właśnie o to jak trenuje konie- jeźdźców. Powstawiał foty juniorki, które są "nieporawne politycznie" a on się zachwyca.

... czyli spieszmy się kochać autorytety jeździeckie, tak szybko internety zrobią z nich gówno.
kotbury, nie widziałam aferki z tymi fotami. Hester jeździ bardzo bardzo dobrze, miałam ogromną przyjemność widzieć go kiedyś na żywo, ma świetny timing i siedzi w niesamowitej równowadze.

Ps. A propos jazdy "siłowej" to warto też wziąć pod uwagę, że to co ja odbieram jako noszenie koniowi głowy dla faceta okazuje się całkiem ok, oni mają dużo więcej siły z natury i mogą się nawet nie spocić żeby przytrzymać i przejechać. Dlatego jak już widzę że facet jedzie na ręcznym to zapala mi się szczególnie duża czerwona lampka.
Nevermind   Tertium non datur
21 lutego 2023 14:47
kotbury, Nie. Dla mnie nie. Wynik świadczy, że ktoś umie pojechać i wygrać - nie jest to byle co i wymaga ogromnych umiejętności. Ale nie sprawia, że jest się autorytetem odnośnie rozluźnienia, prawidłowej ramy i pracy w zebraniu.

Nie mam wpływu na nazwę filmu, nie ja go wstawiłam 😉 Ważne że Totilas ma na nim mniej lat i wbrew Twojej teorii dokracza, a kilka lat później już nie. Czyli to raczej nie anatomia 😉

Edit: Prawidłowo idący koń, w rozluźnieniu, fajnej ramie - to jest dla mnie coś co pokazuje, że ktoś umie pojechać nie tylko „technicznie” ale i w rozluźnieniu i fajnej ramie. Po prostu obrazek na czworoboku, a nie sam wynik.
karolina_, to nie on siedział tylko jego uczennica.

Imho cała czołówka ma doskonały timing i równowagę...

Osobą, która również ma świetny timing i równowagę a zaczyna nie od "rytmu i rozluźnienia" tylko od "suppleness, suppleness, suppleness"a na treningu baty świszczą bo ma być bezwzględna odpowiedź na łydkę jest Peters. A równocześnie ma spokój jak definicja Zen normalnie.
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
21 lutego 2023 16:12
szemrana, Nie widziałam/ nie słyszałam tego wywiadu, ale w takim razie nie tylko ja mam takie zdanie z tego co widzę. Cieszę się, że mam taki sam tok myślenia jak mistrzyni olimpijska ;P
szemrana, jakbyś gdzieś znalazła ten wywiad, to podeślij 😀
Mozii, pamiętam, że u Quanty na blogu był przetłumaczony, ale nie mogłam go znaleźć ostatnio, więc chyba go zdjęła…?
Mozii
Ja już nie pamiętam gdzie i kiedy ale może na profilu Charlotte coś jest.
To było ze 3-4 lata temu?? Nie umiem tego umiejscowić w czasie.
Nevermind   Tertium non datur
21 lutego 2023 20:56
Rozwielitka, Nie ma już bloga Quanty [*]
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
21 lutego 2023 21:34
wszystkim którym brakuje bloga Quanty - są narzędzia gdzie można zobaczyć strony wstecz. Np. https://web.archive.org/web/20191218195300/http://quantanamera.com/ tyle że ostatni snapshot jest z 2019.

kotbury tak z ciekawości mogłabyś mi podrzucić link o kim mowa? jakoś nie mogę znaleźć gdzie on się zachwycał jakaś uczennica. a ciekawi mnie kto to i co to za obrazek ma być
Facella   Dawna re-volto wróć!
21 lutego 2023 22:06
donkeyboy, a stronę temu pisałam, że nikt nie wrzuca linków i zakłada, że każdy wie o co chodzi 🙃
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
22 lutego 2023 08:02
Link do filmiku Pani Milczarek
https://fb.watch/iRtSfbFz2D/

Nie ma za co 😉
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
22 lutego 2023 08:44
Mozii, chodziło mi o filmik uczennicy Hestera gdzie podobno jest jakaś patola na obrazku i się tym zachwyca, o ile dobrze kojarzę to nie pani Milczarek 😀
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
22 lutego 2023 08:49
aaaa dobra 😀 bo o Panią Milczarek też parę osób pytało, sorki 😅
Ona dla mnie w siodle wygląda podobnie jak "babcia Werth". Brzydko, brzydko, brzydko po czym tadamm i poprawny, precyzyjny obrazek na zawodach. Ja tylko przypomnę, że młodość nie wieczność i z wiekiem jeźdźcy będą pewna sztywność wykazywać. W szczególności w robocie w domu. Widać to nawet wtedy kiedy obserwuje się zawodnika który idzie na własnych nogach. Jeździectwo na pełen etat daje często po kościach, a kultura odnowy biologicznej dla jeźdźców w PL to dalej coś nowego. U nas dalej nie ma stajni hodowlanych z dużym dostępem do kilku fajnych koni. Nie ma Glockow, Helgstrandów etc. Nasza Topka wciąż wyrywa jakiegoś pojedynczego konia i próbuje go zrobić do GP.
Swoją drogą widziałam wiele patologii w PL ale to o czym pisze KaNie to jakiś wyższy poziom abstrakcji...
Nevermind, co do filmiku z Totilasem, może i dokracza w 25s ale cały filmik dla mnie mocno meh, widać problemy z rozluźnieniem i tym, że przód konia sobie, zad sobie, a plecy sobie. Cały ten przejazd ma się wrażenie, że ten koń nie jest dojechany do kontaktu.
kare_szczescie,
Niestety w DE to jest chyba calkiem normalna metoda treningowa. Szukałam teraz pracy i niestety cieżko mi bylo wsiadac na te konie i patrzeć na to. Myślę ze jak sie jedzie jako klient do takiej stajni to się tego nie zobaczy.
Nevermind   Tertium non datur
22 lutego 2023 10:24
kare_szczescie, Filmik nie jest dowodem idealnej jazdy, tylko tego, że Totilas przestał dokraczać z powodu treningu 😉 Nie uważam żeby sposób treningu Gala miał wyłącznie wady, wbrew temu co twierdzą jego przeciwnicy.


kotbury tak z ciekawości mogłabyś mi podrzucić link o kim mowa? jakoś nie mogę znaleźć gdzie on się zachwycał jakaś uczennica. a ciekawi mnie kto to i co to za obrazek ma być

donkeyboy, nie mam. To był różne stories na insta o tym. I to nie był filmik a fotka.
Może jeszcze ta fota u niego jest bo on ją gdzieś właśnie opublikował.

Ja tylko przypomnę, że młodość nie wieczność i z wiekiem jeźdźcy będą pewna sztywność wykazywać. W szczególności w robocie w domu.
Kare_szczescie dokładnie. To, że coś nie wygląda top płynnie i elastycznie nie znaczy, że jest złe.

nevermind a dla mnie ten filmik jest dowodem na to, że dany kon gdy nie pracował w zebraniu miał fizyczne możliwości wynikając ez budowy, żeby dokraczać, a nie miał ich w chodach zebranych. I kto ma rację?.... na podstawie jednego filmiku...

Tu metody treningowe Gala wytłumaczone na żywo przez niego.
... koń również "nie zawsze dokracza"... Pewnie dlatego, że źle ten gość jeździ (sarkazm):

donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
22 lutego 2023 13:32
kotbury, ach no, jeśli to zdjęcie to każdemu można brzydkie zrobić i nakręcić afere.Nie mogę znaleźć nic na jego profilu (w ogóle tam raczej nie widzę nikogo na koniu poza nim i Charlotte) ale dziwi mnie żeby naprawdę była jakaś mega patola, raczej może zdjęcie wyrwane z kontekstu. Dziwi mnie bo Carl nie uczy ludzi z ulicy, on (i CD też) trenuje głównie tylko u siebie na miejscu... no poza dość rzadkimi klinikami w stylu demo na które też trzeba mieć zaproszenie (jako para koń+jeździec). Tam jak ktoś się pojawia to raczej sroce spod ogona nie wypadł.
donkeyboy, laska siedziała no "nieładnie". Mocno odwalona do tyłu, pięty w górze z witymi ostrogami,koń w jedynkę na ręce. Ale jak piszesz - zdarza się.
Poszła afera, że on napisał coś w stylu, że jest z niej i konia dumny bo zrobili progres.
Iiiii poleciał ściek...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się