Oficjalny strój na zawodach jeździeckich

Ktoś   Dum pugnas, victor es...
22 czerwca 2009 10:25
zainspirowana wpisem SamSama z wątku Hipodrom Sopot i okolice  😉 zakładam ten :

[quote=SamSam]...pomijam fakt,że etykieta wśród jeźdźców zanika - oglądają parkury bez długich butów,do dekoracji wjeżdżają bez fraka...czy tylko ja jestem takim estetą,że tylko mnie to razi?a przepisy ogólne?szkoda,że sędzia zezwala na takie zachowanie... [/quote]

czy tak jest we wszystkich województwach? czy tylko pomorskie jeździectwo zmienia standardy na gorsze?
w Owczarni na zawodach jedna z zawodniczek wyjechala do dekoracji klasy LL czy L (juz nie pamietam) w krotkich butach i skarpetkach w kolorowe paski  🙄 wstyd
W mazowieckim większość sędziów upomina. Jak ktoś wchodzi w podkolanówkach na parkur każą zejść ubrać stosowne buty i wrócić. Tak samo z frakami. Zawsze jest to mniej lub bardziej żartobliwy ton, ale zawsze oznacza to samo.
Myśle, że to dobrze bo wkońcu to elegancki sport, a kolorowe skarpetki napewno nie dodają elegancji.
opolanka   psychologiem przez przeszkody
22 czerwca 2009 10:43
U mnie w regionie to się (raczej) nie zdarza. Wszyscy w strojach oficjalnych. Co prawda - niestety - nie królują na parkurach białe czapraki i ochraniacze, ale nie ma też przesady w drugą stronę. Wszystko ładne i estetyczne.
Wszędzie znajdą się wyjątki, więc i u nas bywają, ale sporadycznie.
Miło,że taki temat się pojawił...

z ostatnich obserwacji:
-palą podczas oglądania parkuru (młodzi adepci głównie)
- oglądają parkur nie ubrani stosownie
- jeden z panów (bardzo seniorski wiek) wjechał bez rajtroka do dekoracji...

nie będę czepiał się braku białych stójek u amazonek,powiewających ze spodni koszul,że o nie dopasowanych zapięciach kasku nie wspomnę....

za to sędzia ma prawo nałożyć karę finansową...może wtedy towarzystwo by się opamiętało 🙇
opolanka   psychologiem przez przeszkody
22 czerwca 2009 10:46
Tylko czy sędziom to przeszkadza, tu jest pytanie.

Palenie podczas oglądania parkuru? :/

U nas zdarza sie oglądać parkur niekoniecznie w pełnym stroju jeździeckim, ale to akurat mnie bardzo nie razi (gubi się wśród trenerów, którzy oglądają w innym niż jeździecki strój).
caroline   siwek złotogrzywek :)
22 czerwca 2009 10:47
a kolorowe skarpetki napewno nie dodają elegancji.

przy wyjeździe do dekoracji - to chyba nie jest odpowiednie "obuwie" jakie wymagane jest podczas zawodów (długie obuwie lub krótkie+sztylpy, prawda?)
wiec zawodnik nie jest nawet ubrany "zgodnie z regulaminem" - tak mi się wydaje...
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
22 czerwca 2009 10:56
i pomyślec,że mnie trener ściga,jak nie mam paska w bryczesach,w których są szlufki przewidujące pasek  😁


a na powaznie - palili podczas oglądania parkuru - miejscowa gwiazda zresztą 😵

o ile nie razi mnie gdy ktoś ogląda parkur w stroju innym niż konkursowy czy też ma np. inne buty (sama czuję się niezbyt konfortowo maszerując w oficerkach - one w końcu nie są do chodzenia  😉) ,ale już nie schowane w bryczesy koszule,gdy sędzia zwalnia z rajtroków są już koszmarne 👀
U mnie raczej takich elementów nie widziałam. Bez fraka do dekoracji ludzi widziałam, z koszulą powiewającą, zamiast wsadzoną do spodni.
No, jeszcze widziałam ludzi w takich zwykłych czapsach "treningowych" i gumowych oficerkach. 😉
U nas też się zdarza oglądać parkur bez przepisowego stroju, mnie tam nie razi oglądanie parkuru w innych butach czy sztybletach i podkolanówkach, ale do przejazdu i później dekoracji natomiast obowiązkowo sztylpy, te oficerkowe czy same oficerki.
Odnośnie palenia podczas oglądania parkuru.... no, cóż, sama reprezentuję palaczy 😁 może nie bardzo młodych, starych też nie i to mi niekoniecznie przeszkadza o ile osobnik palący nie zbliża się z petami do koni i nie przedstawia sobą obrazka pt "szpaner-luzak-niechluj co to wszystko wie" 😉
Z ciekawosci - a co jest nie tak z gumowymi oficerkami jesli sa czysciutkie i swiecace?🙂
Nie kazdego stac na skorzane oficerki, nie da sie ukryc, ze to duzy wydatek🙂
Bee.   przewodnicząca chaos serce ma przebite strzałą.
22 czerwca 2009 11:07
ja właściwie dużo w tym temacie nie mam do powiedzenia, ale zauważyłam nie raz właśnie takie - wyżej wymienione zachowania. Uważam, że powinnien wrócić do łask taki, na prawdę oficjalny strój jeździecki. Może się czepiam, ale według mnie konie też powinny chodzić na zawodach wyłącznie w białych czaprakach (ew z logo sponsora, a nie w zielonych, czerwonych).
Wiesz no, mnie się zawsze gumowe oficerki kojarzą tylko z pracą w gnoju😉 Fakt, nie każdego stać na skórzane oficerki, ale większość, z tego co widzę, stać na sztyblety i sztylpy oficerkowe. Chociaż,  z jednej strony masz rację - lepsze nawet te gumowe a czyste, niż skórzane, a uwalone. 😉
Bischa   TAFC Polska :)
22 czerwca 2009 11:13
Ale i tak nic i nikt nie przebije mistrza Piaseckiego , który ogląda parkur ( nie startując ) w krótkich ( bardzo krótkich ) spodenkach , klapkach tudzież chodakach i z gołym torsem . Jak znajdę zdjęcie , wrzucę . "Bo on tak ma" słyszę - a ja mówię "Przepisy i elegancja czego innego wymagają , choćby był prezydentem/bogiem czy kimkolwiek innym tego rodzaju " . Mnie to przeszkadza i razi na parkurze .
asds   Life goes on...
22 czerwca 2009 11:14
A ja mam też pytanie co do obuwia......Chodzi mi mianowicie o czapsy skórzane w stylu mysliwskim z brązową częścią u góry czapsa. Czy to prawda ze w tych czapsach prawidłowo powinni jeździc tylko Panowie, a Paniom pozostają standardowe całe czarne?
Gallien   Un poco di zucchero
22 czerwca 2009 11:15
Byłam wczoraj na zawodach w Katowicach, przyjechałam do domu tak zniesmaczona tym co tam zobaczyłam...
Zawodnicy prezentowali sie strasznie, brudne buty,bryczesy, konie jak by z "obory" wyszły,
było kilka par na których można było zawiesić oko za schludny wygląd siebie i konia.
Gdzie się podziała etykieta...?
faith też jestem zdania że nie ma różnicy czy to gumowe czy skórzane oficerki jeżeli są czyściutkie to aż miło patrzeć
Zgłoszenie wysłane, dziękujemy.
Kiedys podczas MPJiMJ w Starogardzie Antek Tomaszewski podczas treningowego pokonywania parkuru w czwartek, zostal upomniany (chyba, a moze nawet kazano mu zjechac z parkuru? Nie pamietam...) przez sedziego za jazde w sztybletach i sztylpach, nie w oficerkach  😲
To juz chyba przesada, nie sadzicie? Na szczescie chyba byl to odosobniony przypadek.
caroline nie wiem za bardzo o co chodzi? ''odpowiednie obuwie'' w moim wpisie oznaczało właśnie oficerki lub sztylpy ze sztybletami.
przesada. i przesada jest dla mnie wymaganie bialych czaprakow i ochraniaczy. szczegolnie te drugie brudza sie mega blyskawicznie i wygladaja wstretnie.
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
22 czerwca 2009 11:25
wolno w sztybletach i sztylpach,akurat skokowe przepisy definiują to jako "dopinane cholewy".

tu cytat z przepisów skokowych:
Artykuł 256. UBIÓR I UKŁON
1. Ubiór.
1.1. Zawodnicy zobowiazani sa do noszenia stroju, okreslonego w przepisach
ogólnych (Ubiór i Ukłon). Podczas startu, prezentacji, ceremonii
dekoracji, oraz otwarcia i zamkniecia zawodów, wszystkich zawodników
obowiazuje strój zgodnie z pkt. 1.5 i 1.6 niniejszego artykułu.
1.2. We pozostałych przypadkach, np. w czasie ogladania toru, strój
musi byc czysty i dobrze utrzymany. Zawsze obowiazkowe jest
noszenie wysokich butów do jazdy, koszuli i białego krawata oraz
przepisowych bryczesów.
1.3. Je'eli pada ulewny deszcz, komisja sedziowska mo'e zezwolic na
jazde w kurtkach przeciwdeszczowych.
1.4. Wszystkie osoby skaczace przez przeszkody maja obowiazek
noszenia twardego nakrycia głowy z trwałym przynajmniej
trzypunktowym mocowaniem, zapietego pod broda. Dotyczy to równie'
zawodników reprezentujacych wszelkie słu'by mundurowe.
Powy'sze jest zalecane wszystkim osobom pracujacym z koniem
na placu treningowym, rozpre'alni i gdziekolwiek na terenie zawodów.
Juniorzy i młodzicy (dzieci), bedacy na koniu zawsze musza miec
zało'ony kask ochronny.
Polski Zwiazek Jezdziecki zaleca noszenie kasku wszystkim osobom
znajdujacym sie na koniu bez wzgledu na wiek.
1.5. Cywilni zawodnicy i amazonki startuja w konkursach ubrani
w czerwony, czarny, zielony lub szary frak oraz białe lub jasno-be'owe
bryczesy. Koszula mo'e byc biała lub kolorowa, ale zawsze z białym
kołnierzykiem i białymi mankietami. Amazonki moga tak'e jezdzic
w bluzkach białych lub kolorowych z biała stójka i białymi mankietami.
Rekawy koszuli moga byc długie lub krótkie. Buty czarne lub czarne
z brazowymi wyłogami. Cholewy butów moga byc przypinane, ale
musza byc wykonane ze skóry licowej i obowiazkowo w kolorze butów.
Buty musza miec niski, płaski obcas.
Je'eli podczas upałów sedzia główny zezwoli na start bez fraków, to
zawodnicy moga startowac wyłacznie w koszulach z rekawami. Rekawy
moga byc długie lub krótkie. Zawodnicy noszacy koszule z długimi
rekawami nie moga ich podwijac.
1.6. Zawodnicy startujacy w strojach cywilnych, moga miec na kasku
logo swojego sponsora. Logo musi byc umieszczone pionowo, na
srodku kasku i nie mo'e byc dłu'sze ni' 25 cm i szersze ni' 5 cm.
Przepisy w skokach przez przeszkody. Wyd. 3.1. Ostatnia aktualizacja: 1 lutego 2008. 41
1.7 Członkowie wszelkich słu'b mundurowych, np. pracownicy
osrodków hodowlanych oraz harcerze moga startowac w
obowiazujacych strojach słu'bowych lub organizacyjnych.
1.8. Komisja sedziowska mo'e nie dopuscic do udziału w konkursie
nieodpowiednio ubranych zawodników.
deborah   koń by się uśmiał...
22 czerwca 2009 11:26
skoro niektórzy pala na koniu i nie widzą w tym nic złego to chyba żadne aj waj że inni pala podczas oglądania parkuru?

a odchodząc od ironi to tylko ignorancja sędziów powoduje takie a nie inne zachowania. jedna kara za drugą i wszystko by się zmieniło.

wiele rzeczy jest nie na miejscu i sędziowie zdają się tego nie zauważać..
zlaczowanie konia na rozprężalni podczas oficjalnych zawodów za to, ze zarzuca zadem bo mu się przekręcił ochraniacz też do dobrych obyczajów nie należy a jednak pozostało to bez echa ostatnio.

niech każdy zacznie naprawianie świata od siebie.
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
22 czerwca 2009 11:31
co do czapraków i ochraniaczy - przepisy nic nie mówią na ten temat.

rozmawiamy o oficjalnych zawodach - czy są u was komisarze na rozprężalni?czy są żadkością?
caroline   siwek złotogrzywek :)
22 czerwca 2009 11:32
caroline nie wiem za bardzo o co chodzi? ''odpowiednie obuwie'' w moim wpisie oznaczało właśnie oficerki lub sztylpy ze sztybletami.

chodziło o wyjazd do dekoracji w skarpetkach, a nie w "odpowiednim obuwiu" (vide post Ktoś). cóz w tym niezrozumiałego...?

ale prosze bardzo - bardziej łopatologicznie: moim zdaniem sędzia ma prawo (albo i obowiązek) zwrócić uwagę/odesłac zawodnika, który do dekoracji wyjeżdza ubrany "niekompletnie", tj. bez własciwego obuwia.
i nie chodzi mi juz nawet TYLKO o estetykę (ponownie - vide cytowane przez Ktoś przepisy)
W westowych konkurencjach szybkościowych zawodnik dostał karę i to chyba dotkliwą.
http://www.adrenalinacup.pl/
Uchwała zarządu po prawej stronie.
to ja sie az boje przyznac ze jezdzilam zawody w sztybletach i sztylpach,ale nie z licowej skory...
W przepiasach jest określony kolor fraka (czerwony, czarny, zielony lub szary) nie ma nic o granatowych, czyli nie można? A przecież bardzo dużo osób startuje w granatowych. W przepisach jest tez ZALECENIE by osoba (dorosła) przebywajac na koniu miała kask a zauważyłam ze jest to bezwzglednie wymagane, oczywiście zgadzam sie z tym wymogiem ale czy to nie jest niezgodne z przepisami?
przesada. i przesada jest dla mnie wymaganie bialych czaprakow i ochraniaczy. szczegolnie te drugie brudza sie mega blyskawicznie i wygladaja wstretnie.

Gdzie są wymagane białe czapraki i ochraniacze?Pierwsze o tym słyszę.

Mi wiele razy zdarzyło się słyszeć jak sędziowie upominali zawodników,którzy oglądali parkur w nieprzepisowym stroju.
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
22 czerwca 2009 11:56
W przepiasach jest określony kolor fraka (czerwony, czarny, zielony lub szary) nie ma nic o granatowych, czyli nie można? A przecież bardzo dużo osób startuje w granatowych. W przepisach jest tez ZALECENIE by osoba (dorosła) przebywajac na koniu miała kask a zauważyłam ze jest to bezwzglednie wymagane, oczywiście zgadzam sie z tym wymogiem ale czy to nie jest niezgodne z przepisami?


to cytat z przepisów ogólnych pzj:
2. Tradycyjne fraki mysliwskie, czarne, czerwone, zielone, granatowe i szare
z naszywkami nie sa rejestrowane
christine   zawodnikowanie reaktywacja. on the go.
22 czerwca 2009 11:58
tylko juniorzy do 18 roku życia mają obowiązek jeżdżenia konia w kasku. z egzekwowaniem jest różnie- na regionalnych zawsze, na ogólnopolskich. rzadziej. dużo osób startuje w brązowych- jest to niepisane, ale akceptowane powszechnie przez sędziów- dopóki jest to schludne (nie znam dokładnie przepisów fei ale tam te kolory są chyba dopuszczone). szczególnie wzory fraka muszą być zgłoszone do związku jeździeckiego, a związek musi wydać pozwolenie na jazdę w nich. teoretycznie parkur powinno się oglądać w pełnym stroju, ale akceptowane są kurtki sponsorskie. w mazowieckim lepiej wyjść oglądać parkur w "cywilu", bo tak można, ale już widziałam parę osób, które próbowały przejść parkur w skarpetkach i sędzia zawsze gonił po odpowiednie buty. ochraniacze i czapraki swoich przepisów nie mają, ale może to i dobrze? ja tam w skokach "na biało" nie lubię.

na rozprężalniach komisarze są, ale to też ludzie. tu pogadać, tam pogadać i koncentracja już trochę mniejsza.
guula   Miałam zamiar coś zmienić... Zmieniłam zamiar
22 czerwca 2009 12:04
Iskrzaczek, wydaje mi się, że upominają tylko za skoki bez kasku. Nie zauważyłam by "gonili" za brak kasku przy jeździe po płaskim.

I w moim województwie komisarze są nawet na towarzyskich, tak jak obserwuję.

A co do białych ochraniaczy, moim zdaniem w takich koń nie wygląda wcale bardziej elegancko i estetycznie niż w czarnych. I nie podobają mi sie  😀
Ja startuję w brązowym rajtroku w prążek i jeszcze nikt nie zwrócił mi uwagi.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się