kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

spam
Za ten post użytkownik otrzymał: Ban permanentny
Komentarz moderatora: spam
Mnie kiedyś wywaliło ogłoszenie gdy sprzedawałam buty skórzane na grupie reko bo "sprzedaż zwierząt lub części zwierząt jest zakazana". No skórę wyłapało jako część zwierzęcia, wiec może przy siodłach czy innych też to starają się zakamuflować
Hej. W tym tygodniu ma byc weterynarz ale wolę spytać może miał ktoś podobny przypadek. Dziś na grzbiecie pokazał się spory bolesny obrzęk. W dotyku miękkie. Po odmoczeniu zszedl strupek i pokazała sie ranka. Nie wiem czy to obtarcie, jakis ukaszenie, kopniecie? Posmarowalam mascia na uzadleniu i chyba po 3h sie zmniejszylo ale nadal jest bolesne. Jak z gojeniem takich rzeczy?
IMG_4200.jpeg IMG_4200.jpeg
IMG_4201.jpeg IMG_4201.jpeg
Facella   Dawna re-volto wróć!
07 maja 2024 22:02
Kolor, kleszcza tam nie było?
Facella, nie było, chyba ze odpadl. Byl strupek (ale nie taki jak po kleszczach ropny), tylko taki jakby obtarcie - ale siersc nienaruszona).
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
08 maja 2024 07:46
Kolor, A to nie zapalenie mieszków włosowych? To wygląda jak taki płaski duży bąbel, dosyć twardy i bez żadnego wysięku właśnie. Może być spowodowane np. uciskiem od siodła. Nie koniecznie niedopasowanego, może leżeć cacy, ale sam ciężar zrobi swoje. Nasz Łaciaty miewa takie małe gulki zimą, różnej wielkości i kształtu, różnie usytuowane. Wet to oglądała i mówiła że to zapalenie mieszków właśnie. Co dziwne dzieje się to tylko zima jak ma futro jak mamut.
zembria, no wlasnie to jest duze i miekkie. Miala kiedys guzki kolagenowe (tak to okreslil wet, swoja droga stwierdzilo ze 3 ze kiedys samo zniknie a wyczytalam ze masc arnikowa pomaga i zniknely po kilku dniach).
To jest w miejscu siodla i tez o tym pomyslalam bo w ostatnim tygodniu bylysmy w czterech trzygodzinnych rajdach, ale wyszlo to dopiero wczoraj. No i jest tylko z jednej strony a saddlefitterka nie stwierdzila zadnych asymetrii. No dzis jak bede w stajni to sie okaze czy jest jakas poprawa czy jest gorzej. Martwi mnie ze to jest bolesne :/
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
08 maja 2024 08:46
zembria, a coś z tym robicie czy samo schodzi? Bo u nas też się pojawił jeden po zimie

Kolor, a może od meszki np?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
08 maja 2024 09:02
Kolor, jak bolesne, to raczej nie to o czym ja piszę. U nas też nie ma asymetrii, nie ma punktowych nacisków, guzki pojawiają się losowo, w różnych miejscach. 2 zimy się to powtarzało, małe, większe, nie przekraczające wielkości kapsla od piwa raczej. Może faktycznie jakieś ukąszenie?
Pati2012, Wet mówiła, że można spróbować rozgrzewać, ale nie robiłam z tym nic, bo to mu nie przeszkadzało wcale, nie bolało, nie swędziało, było nieduże. Samo znikało po jakimś czasie, ale raczej w granicach tygodnia niż paru dni.
Nevermind   Tertium non datur
08 maja 2024 09:30
Kolor, jeśli dobrze widzę, są to okolice, na które siodło nie powinno uciskać ani w ogóle tam leżeć, jeśli leży może być przyczyną problemu. Tylko ciężko stwierdzić jednoznacznie po tych zdjęciach, bo średnio widać jak blisko to kłębu 😅 Pierwsze co mi przychodzi do głowy to siodło, widziałam podobny przypadek, była ropa podskórna.
Pati2012, mi te guzki kolagenowe znikaly samoistnie ale jeden nie chcial- po masci arnikowej w kilka dni sie wchlonal.
Dziś praktycznie całosc sie wchlonela, boli ja ale juz nie tak bardzo. Bede obserwowac czy to faktycznie nie od siodła, ale strzelam raczej w jakies ugryzienie, kop (bo klacze ostatnio na siebie skaczą) albo obtarcie przy tarzaniu (teraz jest na padoku z duza iloscia korzeni wystajacych). Siodlo mi nie pasuje bo juz jezdze w nim jakies 3 tygodnie, nie bylo zadnych oznak ze cos jest nie tak, ale suchych plam ani bolesnosci a kobylka z 5 razy w tygodniu jest pod siodlem).
Posmarowalam wczoraj jej ranke mascia tranową i obrzęk maxi cortan. Dzis liotonem jeszcze przesmarowalam ale poprawa bardzo duza.
Wstawiam zdjecie bo sie nie dodalo jak to dzis wyglada. To miejsce gdzie lezy siodlo, za klebem. Blisej srodka paneli.
IMG_4210.jpeg IMG_4210.jpeg
Czy ktoś wie co zrobić kiedy koń nagle strasznie chudnie?
rudziczek   Małe i duże.
08 maja 2024 12:29
PiotrD Zdiagnozować. To może być wszystko: zarobaczenie, wrzody, niedobory, nawet nowotwór... Dobry wet przeprowadzi dokładny wywiad i na tej podstawie zleci badania.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
08 maja 2024 12:31
PiotrD, dokładnie jak wyżej. Wezwać doprego weta od koni, nie ortopedę, a siedzącego bardziej w chorobach wewnętrznych.
Dziękuję za porady.
A znacie jakiś dobrych weterynarzy z okolic warszawy
Gillian   four letter word
08 maja 2024 14:34
PiotrD, w okolicy Warszawy to masz nawet 3 kliniki dla koni 🙂
BUCK   buttermilk buckskin
08 maja 2024 14:54
PiotrD wejdź na główną stronę forum, wątek ""WAŻNE TELEFONY - lekarze weterynarii"" i tam w mazowieckim masz listę, obdzwoń, zaproś i dalej pójdzie procedura diagnostyczna
Wczoraj szczepiłam konie na grypę/tężec dzisiaj jeden jest dziwny, je chętnie ale z ręki natomiast jak ma się schylić to robi to jakoś dziwnie jakby czuł jakiś dyskomfort ma ktoś pomysł co mu może być?
espérer, może być nieprawidłowo podany zastrzyk. Zobacz czy nie zrobił się obrzęk/zgrubienie w miejscu podania. Można takie bolesne miejsce rozgrzewać. W każdym razie przejdzie.
espérer, - niektóre konie też tak po prostu reagują, dlatego mówi się o tych dwóch dniach odpoczynku po szczepieniu. Zastrzyk nie musi być nieprawidłowo podany, to może być osobnicze. Koń którego dzierzawilam tak miał, co szczepienie dramat, czy to w szyję, klatę czy zadek. Przejdzie.
espérer, możliwe że przez szczepienie. Znam przypadki, że koń był sztywny przez kilka dni na przednią nogę po stronie po której podano zastrzyk w szyję.
Moja przeżywa każdy zastrzyk domieśniowy jakby jej łeb urwało... i zawsze ma odczyn.
Mój po szczepieniu insolem miał na dupie obrzęk wielkości połowy piłki do siatki prawie, ledwo stawal na ten zad, osowialy przez 3 -4 dni, odczyn zszedł po 7 dniach dopiero
espérer, moja kobyła też tak miała, siano daj wysoko, wodę wysoko, żeby się nie musiał schylać, przejdzie po kilku dniach (u mnie po trzech dniach przeszło).
NatHuragana   serce skoczka <3
11 maja 2024 08:40
Cześć, powiedzcie mi proszę bo kojarzę że kiedyś była galeria koni w różnych czaprakach etc. Jest to jeszcze? Jak to odszukać?
NatHuragana, https://pferdetrends.com/ ?
To chyba chodzi o forum szmatoholikow… tylko nie pamietam adresu
Edit… o mam
http://szmatoholicy.re-volta.pl/
Co oznacza w paszporcie przy podanej rasie "typ/0" ?
Czy magnesy w ochraniaczach magnetycznych z czasem tracą swoje właściwości? Czy zostają bez zmian? 😅
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się