Jakie pasze dajecie swoim koniom?

bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
28 kwietnia 2024 17:45
Senior Cobs Hoveler? One się dość ładnie "rozpadają" w dłoniach.
Gillian, mam Agrobsa Wiesenflakes i wyglądają zupełnie inaczej.
Gillian, ja mam dla swojego PreAlpin Wiesencobs – i wyglądają właściwie tak samo.
Gillian   four letter word
28 kwietnia 2024 20:30
Gillian, ja mam dla swojego PreAlpin Wiesencobs – i wyglądają właściwie tak samo.
RR4,

Ooo ooo o! To te właśnie zamówiłam „w ciemno” ze względu na skład 😍

Dzięki za odzew ludki 😍
Nie wiem czy tu czy w wątku ciążowym, ale jakie musli dla źrebaków polecacie? Nie chce granulatu.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
29 kwietnia 2024 10:36
Kuniaa, Dla jakiego wieku konkretnie?
zembria, pierwsze i później dla odsadków.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
30 kwietnia 2024 08:00
Kuniaa, Na pierwsze nie granutat to nie polecę, ale dla odsadków balancer z Nuby polecam 🙂 Nasz dzieciak się pięknie na tym odkarmił i rósł jak na drożdżach 🙃
Też używałam balancera z Nuby dla odsadka i sprawdził się naprawdę super 😁
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
03 maja 2024 09:46
Powracam z zapytaniem,bo walczymy dalej z chudzielcem. Wydaje mi się,że mniej więcej ogarnęłam temat żeby i energia była i było z czego przytyć ale zgłaszam się po poradę czy myślicie,że spoko na dłuższą metę czy coś jeszcze można by dodać albo z czymś przesada? Koń na wolnym wybiegu,siano dostępne non stop,aktualnie zaczynamy pastwiska. Chodzi 6x w tygd,intensywny trening. Na śniadanie i na kolację po 400g (ważonych na sucho,przed zalaniem) wysłodków,200g otrąb pszennych- wychodzi tego takie 3/4 12l wiadra,do tego do śniadania 100ml oleju lnianego i planuje dodać spowrotem Wit e z selenem( dostawał ale przerwałam podawanie,planuje wznowić innej firmy bo po nuvenie nie widziałam kompletnie żadnej różnicy w niczym :p),na obiad miarka musli sport zlotowitala i miarka sieczki (mam jeszcze agrobsa ale jak skończę worek chce zmienić na jakąś bez lucerny,bo podejrzewam alergie na nią i chcę sprawdzić jak będzie) i z racji temperatur chce dołożyć elektrolity.
Niby wydaje się dużo żarcia ale z drugiej strony koń chodzi intensywnie i codziennie więc.. może jeszcze mesz dołożyć jako dodatkowy posiłek np 3x w tygd? Aktualnie energii ma tak akurat,nie rozwala go ale.jest chętny do pracy każdego dnia,przytył od czasu wprowadzenia wyslodek ale teraz jest na granicy "okej" a "mógłby jeszcze trochę przytyć".
Hej! Witam Was ponownie, po dłuższej przerwie 😉 mam pytanie, jaką w miarę "budżetową" paszę/dodatek polecili byście dla 4 latka średnio pracującego? Chciałabym odstawić owies, myślę nad gastroskopią (koń bardzo nerwowy). Zastanawiam się czy ogólnie nie dostaje żarcia za dużo/za mało - ma 2 posiłki dziennie (owies+sieczka+witaminy+makuch z ostropestu i z czarnuszki), do tego 3 x w tyg otręby pszenne plus wysłodki i siemię lniane (nie mam możliwości podawania mu częściej bo u mnie w stajni nie moczą jedzenia) koń schudł ostatnio i taki matowy się zrobił, odrobaczony na świeżo na wszystko. Generalnie moja wiedza o paszach jest znikoma...
wilann, - mial robioną morfologię i biochemię z pierwiastkami? Jeśli nie, to dobrze zacząć od tego, bo pokaże ewentualne niedobory (witaminy ogólne często nie pokrywają potrzeb jeśli jest niedobór konkretnego pierwiastka) i ogólny stan organizmu.
Jeśli myślisz nad gastro to najpierw rób, a potem kombinuj z paszą, bo też będzie wskazanie w co iść 😉 Owies to dobra pasza jeśli nie ma problemów zdrowotnych czy z tolerancją.
Nie napisałaś ile koń tego dostaje i co robi, także ciężko ocenić czy to dużo/mało, pomijając fakt indywidualnych zapotrzebowań.
Lacuna dla mnie osobiście to za mało żarcia treściwego. I zastanawia mnie ta duza ilość wysłodków (to jest objetościówka), po co tyle tego dajesz jak ma siano a otrębów jest znikoma ilość, koń to zjada? Jeśli koń cały czas łazi plus dużo pracuje to za mało ma treściwego.
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
05 maja 2024 09:12
Włączyłam wysłodki pod wpływem porad,że dobre na przytycie 😉 podobno też taki stosunek otrąb do wyslodek jest ok jeśli chodzi o bilans fosforu i wapnia 🤔 myślałam żeby włączyć do tych wyslodek owies po prostu do śniadania i do kolacji..
Edit. Właśnie mi też się wydaje to mało ale patrząc na wiadro żarcia znowu wydaje się sporo ;p nie chce pakować w niego za dużo komercyjnych pasz aktualnie ze względu na to,że większość ma lucernę na ktoś podejrzewam alergie i chcę wyeliminować całkowicie przynajmniej na jakiś czas. To musli sport to jedyna jaka znalazłam z większą energia bez właśnie lucerny.
lacuna, Jakiej rasy koń, ile ma lat?
Ale, no, też bym zamieniła te wysłodki z otrębami na coś bardziej "treściwego" (może jeść owies? owies najprostszy w tym temacie), skoro koń regularnie pracuje.
I może jeszcze zastanowiła się nad zmianą musli albo dała tego Złotowitala tyle, ile zaleca producent. Widzę, że dawkowanie masz 300 gr/100 kg, to przy, teoretycznie, koniu 500kg wychodzi Ci 1,5 kg na dzień, a to pewnie jest więcej niż jedna miarka. No, jeszcze pytanie czy koniowi to konkretne musli służy.
Albo - poczekała do pastwisk i wtedy organiczyła te wysłodki. Trawa działa zaokrąglająco na większość koni...

wilann, Najpierw wszelkie medyczne sprawy, potem będziesz wiedziała jak tam i co faktycznie dać.
Ale nooo, nie polecam szukać paszy w zastępstwie dla owsa, jeśli koń może ten owies jeść + jeśli nie ma ku temu funduszy, bo:
a) większość pasz kosztuje więcej niż owies (jeśli nie wszystkie....)
b) koń 4 letni, pracujący, o ile nie jest kucykiem ani konikiem polskim, to, no wypadałoby mu jednak trochę tego treściwego dać... i to nie "pół miarki 2 x dziennie", tylko wypadałoby poczytać dawkowanie pasz (to masz od 1,5-2 kg - 5 kg paszy dziennie, mniej więcej, w zależności od marki)

Pytanie mam
Hartog Grass Mix - jak oceniacie skalę miękkości tej sieczki? Taka "puchata", miękka, czy raczej twardawa? Drobna?
lacuna, Sorki, edytowałam poprzedniego posta, odpiszę Ci w nowym poście ->

No tak, wysłodki ludzie polecają na przytycie (ja osobiście jestem wręcza antyfanką wysłodków, ale, no, ludzie polecają, efekty przytycia są) - tylko co innego "przytycie bo zachudzony", a "utrzymanie kondycji pracującej, żeby nie schudł", tak ja to widzę. Jak koń zaczyna pracować to może potrzebować czegoś bardziej skoncentrowanego.
No i koń mieszka na wolnym wybiegu = więcej się rusza, może potrzebować więcej energii (ofc teoretycznie, wiem, że są różne konie). Konie w stajniach często tyją "lepiej".
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
05 maja 2024 09:40
Sankaritarina, Oldenburg,14 lat. Wcześniej pracował dość lekko i tylko w sezonie i wyglądał jak paczek na musli hest z sieczka 2x dziennie po miarce i w okresie pracy miarce tego sporta na obiad. A teraz mamy warunki do treningów cały rok (tzn pierwsza zimę trenowaliśmy bez "przystanków"),aktualnie CC w ujeżdżeniu,czasem małe skoki dla gimnastyki,raz w tygd teren z porządnym wygalopowaniem i przewietrzeniem uszu. No i właśnie od tej zmiany warunków do jazdy czyli od zeszłego roku schudł i zaczęłam obserwować alergie która ustępuje gdy nie dostaje kompletnie nic z lucerny. Więc odstawiłam tego hesta i na podstawie porad tu na forum zastąpiłam wyslodkami z otrębami i dołożyłam olej.
Owies raczej może,w tym musli jest owies i nie zauważyłam żeby mu cokolwiek dolegało od niego. Kiedyś dostawał I też właśnie myślam żeby może do tych wyslodek dodać po prostu owsa ale obserwuje,że konie które go jedzą często mają go w kupie więc pytanie ile strawi z tego co dostanie 😅

Edit. To musli jest ciężkie i pełna miarka waży kilogram,ważyłam 🙂
lacuna, a otręby ryżowe? U nas robiły fajny efekt na starszaku i na zmasowanie jak schudł i na podtrzymanie super kondycji (już nie mówię że jak mało to po prostu sypnąć więcej treściwego bo to się zwykle najlepiej sprawdza jeśli ma się paszę wysokowłóknistą )

Pytanie mam
Hartog Grass Mix - jak oceniacie skalę miękkości tej sieczki? Taka "puchata", miękka, czy raczej twardawa? Drobna?[/quote]
Sankaritarina,
Ta sieczka jest miękka, ale puchata to już nie😉
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
05 maja 2024 09:57
Przepraszam,że post pod postem ale dopiero przeczytałam drugi i zrobi się bałagan zaraz ;p
On się faktycznie dużo rusza,jest szefem stada i ogólnie dość aktywnym i radosnym koniem. Mają też co robić żeby się dostać do wody od siana,na łąki itp. mamy bardzo zróżnicowany teren. I właśnie o to chodzi,że on nie jest zachudzony tylko dostał dużo pracy i potrzebuje energii do tej pracy i do utrzymania kondycji okrągłego ciałka. Byłam sceptyczna do tych wyslodek,bo bałam się,że tylko bebech mu urośnie i nic poza tym ale uznałam,że spróbuję skoro tak doradzają.
Swoją drogą,kurcze ale ciężko dorwac pasze która nie ma głupiej lucerny,wszędzie to pchają ;p a jak już są to skład ubogi i drogie jak nie wiem. To nie mój jedyny koń i nie ukrywam,że jak mam wydać spora kasę to muszę czuć,że sensownie 😉 a na zlotowitala padło,bo mam tuż za rogiem ich sklep,dosłownie pod nosem,składy wydają się na poziomie "lepszych" marek a cena bardzo przystępna i do tej pory wszystkie konie były paczki.

sweetie właśnie też się zastanawiałam nad otrębami ryżowymi ale myślę jak to sensownie ogarnąć,żeby nie pakować wiadrami byle co i byle jak bo mi koń zwariuje 🙈
lacuna, No to chyba na Twoim miejscu spróbowałabym dać mu owsa. To będzie pewnie najtaniej wychodząca opcja. Szczególnie, jeśli mówisz, że koń jest ogólnie ruchliwy.

No i zostawiła tego Złotowitala, skoro macie dostęp "za rogiem". Mnie się wydawało, że to musli jest lekkie, szczególnie w porównaniu z "mokrym" Spillersem - ale to w sumie i tak, jeśli Twój koń waży 500 kg (a może waży więcej?), to 1,5 kg pewnie wyjdzie na takie "potrzeby bytowe"...? Chociaż nie wiem, ja wtedy szukałam budżetowego musli dla Raowca, którego lepiej ubierać niż żywić -.-' Koń wtedy nie pracował, bo się w kółko leczył.

Prawda, lucerna jest wszędzie. I czasem te pasze bez lucerny, są tak w sumie... "bez niczego", co niekoniecznie może się sprawdzić przy pracującym koniu.
Sankaritarina,
Hartog Grass Mix-fajna, miękka, pachnąca, nie jest super puchata-ona jest z dodatkiem oleju i melasy. I ma granulki z zielonego owsa (nie za dużo).
Mój bardzo chętnie pożera
Jest wydajna i na Alledrogo że SMARTem😎
lacuna, piszesz,że koń intensywnie trenuje, to dlaczego nie wstawisz go po prostu paszę treściwą?
Jeśli chcesz by nie bylo drogo i bez lucerny to masz Kombi Eggersmana, worek jest 25 kg.
To mieszasz z owsem i masz najlepiej cenowo jak się da.
https://www.eggersmannpoland.pl/kombi-pellets-granulat-uzupelniajacy-karmienie-owsem-25kg

Ja znam konie chodzące GP na tej paszy.
lacuna, otręby ryżowe dają fajna siłę i stabilna energię. Z pasz bez lucerny - większosć pasz Spillersa jej nie ma, wiem bo miałam konia ekstremalnie uczulonego na lucernę nawet jak była na 10 miejscu w składzie to widać było po 2 dniach problemy.
Generalnie jeśli koń ma dużo ruchu nawet stępem po padoku bo jest duża przestrzeń po jakiej aktywne stado się porusza to w większości przypadków będzie potrzebował większej dawki kalorycznej. Szczególnie jeśli ma być w cięższym treningu. I moim zdaniem tego się nie zrobi wysłodkami. W ogóle na wysłodki był szał, sama karmiłam ale nigdy nie zauważyłam efektów. Dawałam, bo kiedyś w stajniach był problem z odpowiednią ilością paszy objętościowej i to było genialne uzupełnienie. Ale efektów zaokrąglenia nigdy nie widziałam. Top efekty miałam po otrębach ryżowych (ok 800 gram dziennie) i po jęczmieniu. Fajna energia i siła w pracy.
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
05 maja 2024 10:18
Sankaritarina, taak,na pewno waży więcej bo ma 180cm w kłębie 🙃 także spokojnie mogę mu zwiększyć,miarka wynika z tego,że się naczytałam że więcej naraz nie powinno się dawać,w sensie na jeden posiłek. A przy koniu na wolnym wybiegu na łąkach 3 posiłki dziennie to taki max do ogarnięcia logistycznie.
I dokładnie tak jak mówisz,po przeglądaniu pasz ta mi się wydała po prostu najbardziej sensowną,bo wszelkie bez lucerny,dla alergików itp mają dosłownie "nic" w składzie.. siano posiekane i ew oleje które mogę dać sama,bo też mam fajny dostęp do różnych 😉
Dziewierz, Amelia, Dzięki 😀
No właśnie przez tego smarta się zastanawiam. :P
Pomyłka , kombi ma mączkę z lucerny …
lacuna, kurde, dopiero teraz widzę posta :P
O masz, 180 w kłębie swoje pewnie zjeść musi. Najprostsze rozwiązania są najlepsze. W sumie jeśli trochę zejdziesz z tych nieszczęsnych wysłodków, to to Ci "zrobi miejsce" dla tego treściwego i może Ci wyjdzie te 2-2,5 kg treściwego na posiłek.
I prawda, Spilles nie ma lucerny w wielu paszach. Też karmię w tej chwili Spillersem, jestem zadowolona.

epk, No ja też dałam się ponieść tej fali i karmiłam wysłodkami. Efektów nie widziałam żadnych. Jakby "przelatywały" przez konia. Sam koń też jakoś miłością nie pałał. Szybko przestałam podawać.
No i trochę potem się zastanawialam jak ludzie mogą mieć takie super efekty na wysłodkach, ale w sumie wystarczy trochę gorsze siano, albo niesmaczne, albo jego mniejsza ilość i już takie wysłodki z otrębami stają się działającym uzupełnieniem...
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
05 maja 2024 11:05
Perlica kombi ma niestety lucernę właśnie. Ja absolutnie nie mówię nie dla treściwego-dlatego pytam o poradę 🙂
Polecany mi tu na forum wysłodki jako super na krągłości bez nadmiernego walenia w czajnik i niepotrzebnej ilości skrobi. I podobnych nawet własnie konie w sporcie często dostają (oczywiście też inne pasze) i super się mają więc dałam się przekonać żeby wypróbować choć do tej pory te byłam sceptyczna zawsze. Kojarzą nam nie z rozepchanym brzuchem i to moczenie-bie jest to problem ale konio foszy mocno na papki i tak se mu wchodzą te wysłodki..
A siana mają non stop,dobrej jakości więc objętościowki mu nie brakuje.
A te otręby ryżowe wtedy z owsem? To chyba lepiej moczyć też?
Pasze Spillersa sobie przejrze na pewno,bo nie znam kompletnie. Proponujecie jakieś konkretne?
Jeśli chodzi o wysłodki to ja je mieszam z trawokulkami i siemieniem lnianym lub słonecznikiem, podaje z reguły jesień/zima bo wówczas mogą stać dłużej i nie psują się. Dobre efekty zaobserwowałam również po otrębach ryżowych. W sezonie pastwiskowym trawa i również dodatek siana. Przy dużych koniach odpowiednia ilość jedzenia i nie zawsze musi to być pasza treściwa, bo to zależy od rasy i pracy, ale po prostu siano lub trawa w sezonie. Myślę, że jeśli koń nie może przytyć przez dłuższy czas to warto sprawdzić zęby, wykluczyć dolegliwości bólowe, jeśli koń jest 24 h na padoku to trzeba zwrócić uwagę na to czy jest w stanie dobrze odpocząć tzn. położyć się i spokojnie zasnąć.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się